A szaúdi Mátyás király

2002. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robbanással fenyeget a Közel-Kelet – mint ötven éve mindig –, és a harci események kibontakozása állásfoglalásra késztette a hagyományosan elzárkózó Szaúd-Arábiát is. A béketerv hivatalos kidolgozója az az Abdullah bin Abdul Aziz al-Szaúd koronaherceg (képünkön), aki féltestvére, Fahd király 1995-ös szívrohama óta ténylegesen vezeti az országot.
A szívroham és a herceg előrelépése a helyiek szerint várható volt. A hagyományokra oly kényes szaúdiak körében nyílt titok volt Fahd király múltja. Az államalapító Abdul Aziz al-Szaúd király fia, az utódlásról gondoskodó „szudairi hetek” rangsorának első tagja a legnagyobb bőségben dúskálva elhagyta a Korán által lefektetett erkölcsi utat, s nem vetette meg a nyugati élvezeteket, alkoholt ivott, táncosnőkkel szórakozott, éjszakázott. Ez pedig a szigorú vahabita szekta szerint előre- vetítette a csúfos véget. Bátyja kicsapongó életmódjával éles ellentétben áll Abdullah szigorú vallásossága, beduin szokásai. Mivel a Szaúd-klán a sivatagi nomád életmódot cserélte fel a paloták hűvösére, a jókedélyű trónörökös minden évben hosszú hónapokat tölt a sivatagban, beduin törzsi vezetők körében, hogy véleményüket meghallgatva döntsön az országos kérdésekben.
A leendő szaúdi „Mátyás király” palotája jól jellemzi lakóját. Mindenhol televíziókészülékek, amelyek öntik a nagyvilág híreit. Abdullah nagy büszkesége egy tévéfal, harminc kisebb-nagyobb készülékkel. A trónörökös sokkal politikusabb, mint megrendült egészségű királya, így tárgyalópartnernek is alkalmasabb. Az biztos, hogy vezetése eddigi hét éve alatt nem történt korszakváltás Szaúd-Arábiában. Az amerikai katonák továbbra is az országban állomásoznak, az olajat is a Saudi Aramco vállalatóriás termeli ki. Egyes vélemények szerint a két ellentétes világnézet olaj által megáldott házasságának újabb csemetéje a sokkolóan újszerű szaúdi béketerv. Washington nem árthat a hagyományosan kiváló izraeli–amerikai kapcsolatoknak, de Abdullah száján keresztül hangoztathatja alternatív elképzeléseit.
A tervet egyébként szinte egyöntetű dicséret övezte. Az Egyesült Államok megfontolandónak tartotta, sőt, a madridi konferencia óta a legjobb ötletnek nevezte az egyszerű területfeladási javaslatot. Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője pedig úgy nyilatkozott, a terv új lendületet adott a tárgyalóasztalhoz visszatérni szándékozó felek egyeztetéseinek. Az arab országok egyelőre kivárnak, de félő, hogy Izrael ellenkezésén újra megbukik a békekísérlet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.