Emelt illetmény a katonáknak

Czirják Imre
2002. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március 5-ig minden katona és a Honvédelmi Minisztérium valamennyi közalkalmazottja és köztisztviselője megkapja az új, emelt illetményét. A bankok felé a tárca már február 20-án átutalta a fizetéseket – mondta tegnap Berényi Oszkár dandártábornok, a HM Központi Számviteli Hivatalának főigazgatója. Így a nagyobb pénzintézeteknél vezetett számlákra már tegnap, március 1-jén megérkeztek a megemelt illetmények. A kisebb bankoknál vezetett számlákra március 4-én érkeznek meg a fizetések, és azok is megkapják március 5-én az emelt illetményt és a késedelmi pótlékkal megtoldott januári különbözetet, akik postán veszik fel a pénzüket.
Az illetmények a szerződéses és a tiszthelyettesi állományban emelkedtek a legnagyobb mértékben, itt a növekedés mértéke meghaladja a 70 százalékot. A hivatásos tiszti állománynál az emelkedés 50 százalékosra tehető. A dandártábornok említett néhány kiragadott példát is. Egy rajparancsnoki beosztásban szolgáló, szerződéses őrmester havi illetménye most 112 530 forint, korábban ez az összeg 46 ezer forint volt. A növekedés mértéke itt 114 százalék. Egy szakaszparancsnoki beosztásban szolgáló, kezdő hadnagy fizetése most 143 550 forint, korábban 65 ezer forint volt. A századparancsnoki beosztás illetménye hozzávetőlegesen 57 százalékkal, a zászlóalj-parancsnokié 58 százalékkal emelkedett. A katonák közül ezentúl talán a legkisebb az illetménye egy kezdő szerződéses őrvezetőnek (93 060 forint), a legmagasabb pedig egy magas beosztásban lévő, két kiemelt nyelvvizsgával rendelkező tábornoknak (535 ezer forint).
Berényi Oszkár hangsúlyozta: az illetményemelés a miniszter döntése alapján a HM köztisztviselőire és a közalkalmazottaira is kiterjed. A közalkalmazottak bére a társadalmi átlagnál magasabb mértékben, átlagosan 16 százalékkal nő. Éppen azért, hogy enyhítsék azt a feszültséget, amely a minimálbér emelése miatt a közalkalmazotti bértábla összenyomódásából adódik. A dandártábornok felhívta a figyelmet arra is, hogy bár erre a törvények nem kötelezték, a tárca a később kifizetett januári különbözet után késedelmi pótlékot fizet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.