Ünnepek előtti csend honolt a hét utolsó kereskedési napján a csütörtöki üzleti napon, a befektetők visszafogottan jelentkeztek a piacokon. A makrogazdasági hírekre nem reagáltak a spekulánsok, pedig az amerikai gazdasági növekedés 1,7 százalékos volt a tavalyi utolsó negyedévben.
A japán pénzügyi év záróakkordjaként tegnap a Nikkei 225 index 2,72 pontot zuhant. Elemzők a kedvezőtlen gazdasági helyzet mellett az intézményi befektetők eladásaival magyarázták a jelentős mértékű tőkepiaci csökkenést. Lefelé húzták az indexeket egyes vállalatok gazdálkodási előrejelzései is, amelyek újabb besszt vetítenek előre. A Minolta elektronikai eszközöket gyártó cég az elsők között jelentette be, hogy az éppen lezáródó pénzügyi évben valószínűleg a vártat meghaladó veszteséget realizál. A Minolta szerint a korábban megjósolt 21 milliárd jen helyett 31 milliárd jen mínuszt sikerül realizálni, ami igen meglepő, hiszen 2000-ben még csak 3,1 milliárd jen veszteséget mutatott a cég.
Mivel tagnap sem az európai, sem az amerikai piacok nem nyitottak ki, már csak hétfőn, vagy kedden tudnak reagálni a tőzsdék az Egyesült Államok februári személyi jövedelmi adataira és az Economist Intelligence Unit (EIU) világgazdasági elemzésére. A Washingtonban tegnap publikált és az MTI által kiadott jelentés szerint az év második hónapjában 0,6 százalékkal 8,88 milliárd dollárra nőttek a személyi jövedelmek a tengerentúlon. Az elemzői várakozás 0,3 százalékos plusz volt. A személyi kiadások is 0,6 százalékkal növekedtek februárban, 7,25 milliárd dollárra. Az elemzők előzőleg ugyancsak 0,6 százalékot valószínűsítettek. Januárban is a vártnál jobban, 0,5 százalékkal nőttek a személyi jövedelmek és ugyanennyivel a kiadások az Egyesült Államokban, a pénteki végleges adat szerint.
A világgazdasági folyamatokra nézve kedvező hangsúlyú elemzést adott közre az EIU is, melyben a brit gazdaságkutató csoport arról értekezik, hogy az idén átlagosan 2,7 százalékkal, az OECD-országokban 3 százalékkal növekedhet a gazdaság. Az elemzők szerint az év vége felé bekövetkező gyorsulás áthúzódik a jövő évre is, és 2003-ban 4,1 százalékos évi átlagos növekedés várható a világgazdaságban.
A magyar parkettet az összes résztvevő elkerülte, a nyugat-európai tőzsdei zárva tartások és a közelgő ünnep hatására a BÉT-en csupán 1,3 milliárd forintos forgalom realizálódott. A BUX nyolcpontos csökkenéssel kezdte a napot, majd iránytalanul pörgött előző záróértéke körül. Az index legmélyebb értékét 8061 ponton érte el, míg legmagasabb szintjére záráskor érkezett, amikor 8112 ponton állt. A 31,36 pontos BUX kurzusemelkedést főként a két banki papír, az OTP (+10 forint) és az IEB (+23 forint), valamint a Mol (+45 forint) javuló trendje indukálta. Az utolsó pillanatban érkező fellendüléshez viszont a Mol és a Richter szerepvállalása kellett, így a Richter ára is pozitív tartományban, 100 forintot emelkedve zárt. A Molra nagy befolyással volt az a hír is, hogy a kőolaj nemzetközi ára a héthavi csúcsra emelkedett. A vesztes papírok között szerepelt viszont a Matáv, melynek anyacégét, a Deutsche Telekomot (DT) csütörtök este a Moody’s leértékelte. A hitelminősítő a német cég és annak holland leányvállalatának hosszú távú adósságára szóló besorolását a nemzetközi hitelminősítő a korábbi A3-ról Baa1-re rontotta le. A Matáv ára a tegnapi pesti kereskedés során 958 forintig gyengült, majd előző szintjén zárt. A Matáv jelenlegi besorolását várhatóan nem érinti a DT leminősítése.
Menczer Tamás: Lázadni kell! - videó