Hány magyar él jelenleg Romániában?

Hétfőn kezdődik és tizenegy napig tart a legújabb romániai népszámlálás. A végeredmény különösen fontos az erdélyi magyar közösség számára, mivel helyi szinten a kisebbségi jogok gyakorlását szabályozó törvények végrehajtási feltétele a húszszázalékos nemzetiségi részarány.

Pataky István
2002. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legutóbbi, 1992-es népszámlálás hivatalos adatai szerint Romániában a magukat magyarnak valló lakosok száma 1 624 959 fő. Becsült adatok alapján ugyanakkor a magyar anyanyelvűek száma meghaladja az 1,8 millió főt. A magyar etnikum Erdély területén a lakosság mintegy húsz százalékát teszi ki. Erdélyen kívül Románia más területein is élnek magyarok. E népesség sajátos kultúrájú részét alkotja a moldvai csángó közösség, amely a középkor óta a Kárpátokon kívülre, a történelmi Moldvába több hullámban kitelepült magyar csoportokból alakult ki. A román kommunista diktatúra idején gyakorolt politika eredményeként – amely előbb Erdély középső részei, majd a magyar határ melletti területek etnikai összetételét változtatta meg – a magyarság számaránya csökkenőben van. Ennek következményei elsősorban az erdélyi városokban szembetűnők: a magyarság egyes kulturális központjai, mint Kolozsvár, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Nagybánya, Nagyenyed, Torda, Zilah mára nagyobbrészt románok által lakott településekké váltak, a hajdan szinte teljesen magyar Marosvásárhelyen pedig a lakosok fele a románságból kerül ki. A Székelyföld kivételével – ahol a születések száma meghaladta a halálozásokét – a magas halandóság miatt a népesség fogyása jellemző. Az Erdélyen kívül élő magyarok körében szerényebb mértékű a csökkenés. Jelentősen hozzájárult a magyar ajkú lakosság csökkenéséhez az elvándorlási folyamat is, becslések szerint százezerre tehető azon magyarok száma, akik az 1970-es évektől napjainkig elhagyták Romániát.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a minap levélben fordult a romániai magyar egyházak, a civil és ifjúsági szervezetek vezetőihez, valamint az írott és elektronikus sajtó képviselőihez, amelyben felkéri őket, hogy népszerűsítsék és szorgalmazzák a népszámlálás jelentőségének megismertetését és hívják fel mindenkinek a figyelmét arra, hogy a magyar nemzetiség, a magyar anyanyelv, illetve a vallás kinyilatkoztatása és a népszámlálási íveken való pontos feltüntetése egyéni érdek is, de ugyanakkor létfontosságú közösségi érdek. „Nemcsak itt Romániában, hanem Európa- és világszerte is aszerint fogják a jövőben megítélni a mi súlyunkat, hogy hányan vagyunk” – fogalmazott az RMDSZ vezetője.
A szövetség Kolozsvárott válságstábot hozott létre a népszámlálás idejére. Itt lehet jelezni a felmerülő rendellenességeket. Kónya-Hamar Sándor, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke úgy véli, mivel a számlálóbiztosok között nagyon kevés a magyar nemzetiségű, joggal lehet attól tartani, hogy a felmérés a magyarság kárára történhet. Kolozsvár magyar lakosságának aránya a tíz évvel ezelőtti népszámlálás adatai szerint 22,7 százalék.
Az űrlapokon a csángók külön népcsoportként vannak feltüntetve. A iasi-i római katolikus püspök a népszámlálással kapcsolatos körlevelében arra biztatja a híveket, hogy románnak vallják magukat. A Romániai Helsinki Bizottság és a Pro Europa Liga idén januárban közzétett jelentésében mérföldkőnek nevezi a 2002-es népszámlálást a csángók életében, jövőjének további alakulásában. A jelentésben – amely egyaránt beszél „magyar”, illetve „román” csángókról – azt javasolják a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének, folytasson felvilágosító kampányt a helyi lakosság körében, egyúttal örvendetesnek tartanák, ha a szervezet minden népszámlálóbiztos mellé egy megfigyelőt delegálhatna, aki a beírások valódiságát a helyszínen ellenőrizhetné. Az 1992-es romániai összeíráskor 2165 személy vallotta magát csángónak, a moldvai katolikusok száma meghaladja a 250 ezer főt. A román központi népszámlálási bizottság egyébként később dönt arról, hogy a székelyek és a csángók a magyarok számát gyarapítják-e. A bukaresti statisztikai hivatal elnöke szerint a két népcsoport a korábbi tapasztalatok alapján került külön etnikumként a kérdőívekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.