Tizenkét évvel ezelőtt hozta létre a Magyarságmentési Miszszió Alapítványt Katona Imre. A szervezetnek, amely azóta néhány tevékenységet már öt megyében végez, az a célja, hogy segítsen a nemzet fogyásának megállításában, humanitárius szolgálatot teljesítsen, és segítse a társadalom rosszabb körülmények között élő tagjait.
A tevékenység gerincét az ingyenes szolgáltatások képezik. Ebben a munkában jelenleg öt debreceni iskola tanulói és tanárai vesznek részt: a gázórajavítástól a vízcsapszerelésen át a hajvágásig nagyon sok mindennel segítve a rászorulókat. Amint azt Katona Imre elmondta: ezt a tevékenységet elsősorben Debrecenben végzik, de segítenek Létavértesen és Nyíradonyban is.
Néhány évvel ezelőtt a fiatalokhoz munkanélküliek is csatlakoztak, ugyanis a munkanélküli központ vállalta, hogy az állás nélküli szakmunkások alkalmazásához 70 százalékkal hozzájárul. A bér- és járulékterhek maradék 30 százalékát természetesen az alapítvány finanszírozza. Mivel nincsenek bővében a forrásoknak, jelenleg csak három szakmunkást tudnak alkalmazni. Ezek között két fodrász és egy vízvezeték-szerelő van.
Az idős, ámde annál aktívabb kuratóriumi elnök úgy véli, hogy az ingyenes szolgáltatások rendszerét a szakképző iskolákon keresztül országosan is el lehetne terjeszteni. Ez amellett, hogy a rászorulóknak megoldást jelent egyszerű, de számukra annál súlyosabb problémáikra, segít a generációk közötti feszültségek oldásában is. A tapasztalatok szerint ugyanis az ebben a munkában részt vevő fiatalok egészen másként viszonyulnak az elesettekhez, a fogyatékosokhoz és az idősekhez, mint korábban. Ezt a tevékenységet a Családügyi Minisztérium – szerény mértékben, 450 ezer forinttal – támogatja, ám a kuratóriumi elnök bízik abban, hogy a források ugyanúgy bővíthetők, mint a mozgalomban részt vevő gyermekek száma.
Az alapítvány néhány hónapja egy másik, nem kevésbé fontos mozgalmat is útjára indított. A prevenciós és rehabilitációs program célja – összhangban a népegészségügyi koncepcióval –, hogy hozzájáruljon a magyarság fogyásának megállításához, illetve az életminőség javításához. A nagyívű program megvalósításához Katona Imréék meglehetősen gyakorlatiasan fogtak hozzá: felvették a kapcsolatot öt megye vezető orvosaival, egyházi vezetőivel, és úgy döntöttek, a hálózatot kiterjesztve minden településre, felkeresik a szenvedélybetegeket, illetve a fórumokat szerveznek annak érdekében, hogy mozgósítsanak a szűrővizsgálatokon való részvételre. A könnyűnek korántsem mondható feladat megoldásához egyelőre mindössze kétmillió forinttal rendelkeznek, amelyet egy ÁNTSZ-pályázaton nyertek. A munkát azonban nem is gazdasági tevékenységként képzelik el, hanem önkéntes alapon, oly módon, hogy a településeken szervezett fórumokon minden faluban és városban megnyernek néhány embert a felvilágosító és megelőző munkára.
Szociális konferencia Szoboszlón. Kétnapos konferenciát szervez a Szociális és Családügyi Minisztérium a választások után, jú-nius 4-től Szociális igazgatás II. országos konferenciája címmel Hajdúszoboszlón. A tanácskozás kiemelt témái között szerepel többek között a nyugdíjasok helyzete, a szociális ellátórendszer aktuális kérdései, a szociális ellátórendszer finanszírozásának gyakorlata és alternatívái, valamint a szociális jogok az Európai Unióban. (MN)
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban