„Magyarmentés” a gyakorlatban

Tíz év alatt több mint tízezer esetben biztosított ingyenes szolgáltatást a rászoruló embereknek a magyarságmentési misszió. Az egyszerű, de annál hasznosabb ötlet lényege, hogy szakmunkástanulók, -oktatók vezetésével ingyenesen végzik el mindazokat az egyszerű javításokat az időseknél és betegeknél, amelyekért ezek az emberek nem tudnának fizetni.

2002. 03. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenkét évvel ezelőtt hozta létre a Magyarságmentési Miszszió Alapítványt Katona Imre. A szervezetnek, amely azóta néhány tevékenységet már öt megyében végez, az a célja, hogy segítsen a nemzet fogyásának megállításában, humanitárius szolgálatot teljesítsen, és segítse a társadalom rosszabb körülmények között élő tagjait.
A tevékenység gerincét az ingyenes szolgáltatások képezik. Ebben a munkában jelenleg öt debreceni iskola tanulói és tanárai vesznek részt: a gázórajavítástól a vízcsapszerelésen át a hajvágásig nagyon sok mindennel segítve a rászorulókat. Amint azt Katona Imre elmondta: ezt a tevékenységet elsősorben Debrecenben végzik, de segítenek Létavértesen és Nyíradonyban is.
Néhány évvel ezelőtt a fiatalokhoz munkanélküliek is csatlakoztak, ugyanis a munkanélküli központ vállalta, hogy az állás nélküli szakmunkások alkalmazásához 70 százalékkal hozzájárul. A bér- és járulékterhek maradék 30 százalékát természetesen az alapítvány finanszírozza. Mivel nincsenek bővében a forrásoknak, jelenleg csak három szakmunkást tudnak alkalmazni. Ezek között két fodrász és egy vízvezeték-szerelő van.
Az idős, ámde annál aktívabb kuratóriumi elnök úgy véli, hogy az ingyenes szolgáltatások rendszerét a szakképző iskolákon keresztül országosan is el lehetne terjeszteni. Ez amellett, hogy a rászorulóknak megoldást jelent egyszerű, de számukra annál súlyosabb problémáikra, segít a generációk közötti feszültségek oldásában is. A tapasztalatok szerint ugyanis az ebben a munkában részt vevő fiatalok egészen másként viszonyulnak az elesettekhez, a fogyatékosokhoz és az idősekhez, mint korábban. Ezt a tevékenységet a Családügyi Minisztérium – szerény mértékben, 450 ezer forinttal – támogatja, ám a kuratóriumi elnök bízik abban, hogy a források ugyanúgy bővíthetők, mint a mozgalomban részt vevő gyermekek száma.
Az alapítvány néhány hónapja egy másik, nem kevésbé fontos mozgalmat is útjára indított. A prevenciós és rehabilitációs program célja – összhangban a népegészségügyi koncepcióval –, hogy hozzájáruljon a magyarság fogyásának megállításához, illetve az életminőség javításához. A nagyívű program megvalósításához Katona Imréék meglehetősen gyakorlatiasan fogtak hozzá: felvették a kapcsolatot öt megye vezető orvosaival, egyházi vezetőivel, és úgy döntöttek, a hálózatot kiterjesztve minden településre, felkeresik a szenvedélybetegeket, illetve a fórumokat szerveznek annak érdekében, hogy mozgósítsanak a szűrővizsgálatokon való részvételre. A könnyűnek korántsem mondható feladat megoldásához egyelőre mindössze kétmillió forinttal rendelkeznek, amelyet egy ÁNTSZ-pályázaton nyertek. A munkát azonban nem is gazdasági tevékenységként képzelik el, hanem önkéntes alapon, oly módon, hogy a településeken szervezett fórumokon minden faluban és városban megnyernek néhány embert a felvilágosító és megelőző munkára.

Szociális konferencia Szoboszlón. Kétnapos konferenciát szervez a Szociális és Családügyi Minisztérium a választások után, jú-nius 4-től Szociális igazgatás II. országos konferenciája címmel Hajdúszoboszlón. A tanácskozás kiemelt témái között szerepel többek között a nyugdíjasok helyzete, a szociális ellátórendszer aktuális kérdései, a szociális ellátórendszer finanszírozásának gyakorlata és alternatívái, valamint a szociális jogok az Európai Unióban. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.