Pintér Sándor belügyminiszter tegnap kezdeményezte Orbán Viktor miniszterelnöknél Grespik László hivatalvezetői megbízatásának visszavonását. Aminek következtében az előterjesztés alapján a kormányfő felmentette állásából a közigazgatási hivatalvezetőt. Grespik László szerint érvénytelenül vonták vissza közigazgatási hivatalvezetői megbízását, mivel március 7-től – a MIÉP országos listájának nyilvántartásba vételétől – rá is vonatkozik az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvény. Ha egy országgyűlési képviselőjelöltet nyilvántartásba vesz a választási bizottság, a választás befejezéséig nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a munkáltató, még akkor sem, ha miniszterelnök – vélte Grespik.
A BM közleménye szerint a tegnapi, ítélet nélkül, megegyezéssel záródott tárgyaláson „sajnálatos eset történt”, mert miután Grespik elállt a Belügyminisztériummal szembeni keresetétől, korábbi beosztottjával egyezséget kötött, aki a munkáltatói perben álló szerv képviselőjeként tette nyilatkozatát.
Mint ismeretes, Grespik Lászlót ez év január 22-én sújtotta hivatalvesztéssel a BM fegyelmi tanácsa. A fegyelmi eljárást a minisztérium Grespik közalkalmazottként, a Magyar Televízióban tett politikai nyilatkozata miatt indította el. (A Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője a MIÉP jelöltjeként indul a választásokon – a szerk.) A politikai szerepet is vállaló közhivatalnok leváltását összeférhetetlenség miatt már a fegyelmi tanács döntése előtt, többek közt Demszky Gábor főpolgármester is szorgalmazta.
A Fővárosi Közigazgatási Hivatal és volt vezetője tegnap a Fővárosi Munkaügyi Bíróság előtt megegyezést kötött. Eszerint Grespik 10 millió forint nem vagyoni kártérítést kap a hivataltól. A tárgyaláson a közigazgatási hivatal jogi képviselője Grespik ügyvédi költségeire további 100 ezer forintot is jogosnak tart. Ezenkívül beleegyezett a fegyelmi eljárás megszüntetésébe, s Grespik hivatalába való visszahelyezését kérte. A megegyezés ellenére a BM tegnap mégis a hivatalvezető felmentését kezdeményezte a miniszterelnöknél.
Könyves Krisztina, a tárca sajtószóvivője közölte: erre jogalapot adott, hogy Grespik László a tegnapi tárgyalás során elállt a Belügyminisztériummal szembeni keresetétől. Így a február végén, a minisztérium fegyelmi bizottsága által hozott fegyelmi határozat jogerőssé vált. Grespik a Belügyminisztérium szerint a döntés alapján nem hivatkozhat a hivatalos képviselői jelölése óta fennálló mentelmi jogára sem – tette hozzá a szóvivő. Akkor ugyanis, amikor a fegyelmi határozat megszületett, a közigazgatási hivatal vezetője még nem volt hivatalosan a MIÉP képviselőjelöltje.
Egészen váratlan helyen bukkantunk rá Fradi-drukkerekre Bakuban
