Tartósan lefelé mozogtak az amerikai kurzusok, amelyet elemzők a beszerzői menedzserindex szolgáltatási területet átfogó részmutatójának (ISM) gyengülésével magyaráztak. Az indikátor azt jelzi, hogy a tengerentúli gazdaság növekedése nem olyan gyors, mint azt korábban elképzelték a szakértők. A gazdaság állapotát vizsgáló és bemutató adatok eddig optimizmust sugalltak, de az ISM-adat visszakozásra kényszerítette a piacokat.
Hasonlóan rossz hangulatot alakított ki a Microsoft híre, amely szerint a szoftvergyártó cég elnöke, Rick Belluzzo lemond tisztségéről. Belluzzo egy éven át állt a Microsoft élén, korábban a Hewlett Packard elnökeként tevékenykedett. A céget vizsgáló elemzők szerint Belluzzo távozásával nagyobb teret kapnak a cég ágazatvezetői és Steve Ballmer.
Csökkent tegnap a japán tőzsdemutató is, amelyet a Wall Street-i lassulásokkal lehetett magyarázni. A tokiói Nikkei 225 index 21,51 pontot gyengült, míg hongkongi HSI 2,59 ponttal értékelődött le. Mérsékelt gyengülést jeleztek tegnap az európai árak is. A befektetőkre előbb az amerikai pesszimizmus, majd a Bank of Engald (BoE) és az Európai Központi Bank (ECB) kamatdöntése hatott. Az elemzői várakozásokkal megegyezően sem a BoE, sem az ECB nem nyúlt az irányadó kamatokhoz. A nap egyetlen kedvező információját a Bayer AG és az Aventis agrokémiai részlegének, a CropScience-nek összeolvadási ügylete jelentette. Sokáig a Bayer 7,3 milliárd eurós felvásárlását megkérdőjelezték, mivel az EU brüsszeli bizottságától függött az üzlet megvalósulása. A Financial Times szerint az EU kartellhivatala valószínűleg jóváhagyja a vállalatfelvásárlást.
Eséssel nyitottak tegnap a tengerentúli piacok is. A csökkenést a Bristol-Myers-Squibb profit warning (visszaeső eredmény előrejelzése) bejelentése okozta, ami arról szólt, hogy a gyógyszergyártó cég az idei évben az elemzők által várt 56 centes részvényenkénti nyereség helyett csak 44-47 centes nyereséget tud elérni.
A piacokra a gyógyszeripari céggel ellentétben kedvezőlen próbált hatni a Dell Computer, amikor jelezte, hogy a korábbi publikációival megegyező, 16 centes részvényenkénti nyereséget lehet várni az első üzleti negyedévben a cégtől. A drágulást indukálta volna a DaimlerChrysler is azzal, hogy az év első két hónapjában kilencszázalékos forgalombővülést ért el. A Reuters szerint az autógyártó cég 20,65 milliárd dollár forgalmat produkált januárban és februárban.
A magyar piacon tegnap újból csendes nap volt, a BUX értéke kisebb kiugrásoktól eltekintve a zárás előtti utolsó félóráig emelkedett, majd a nap végén visszazuhant. Az index a kereskedést 8198,89 ponton fejezte be, amely pontban számítva 58,28 pontos növekedésnek felelt meg. A forgalom 5,2 milliárd forint lett, ami közel azonos szinten volt az előző napon regisztráltakkal. A vezető részvények körében megosztottság jelentkezett, a Matáv, az OTP ára emelkedett, míg a TVK, a Richter és a Mol árfolyama gyengülést mutatott. A legnagyobb érdeklődés (1,24 milliárd forint) a 20 forinttal csökkenő Mol iránt jelentkezett, a 150 forinttal gyengülő Richterre 1,22 milliárd forintnyi üzletet kötöttek. Az emelkedő papírok között szereplő Matáv ára 10 forinttal, az OTP 54 forinttal nőtt. Az OTP drágulását a szlovákiai IRB-tranzakció lezárása segítette. A magyar bank vezérigazgató-helyettese, Wolf László a portfolio.hu internetes lapnak elmondta, hogy az összes hatósági engedélyt sikerült megszerezni, így tegnap sikeresen lezárult az IRB 92,95 százalékának megszerzése.
Letartóztatták a tragikus tatabányai baleset okozóját