Amerikai hatás ide vagy oda, tegnap az ázsiai piacok napközbeni emelkedésüket megtartva pozitív előjellel zártak. Mérsékelt növekedést jelzett a Nikkei 225 index, erőteljesebb hatás érvényesült viszont a HSI piacán. A tokiói börzemutató 0,13 százalékkal, a hongkongi index 1,85 százalékkal erősödött, a szakértők a csipgyártók ázsiai felértékelődéséről beszéltek. A japán árfolyamok emelkedését feltehetően a szigetország fogyasztói bizalmi mutatójának növekedése is segítette.
A brókerek korrekciót vártak az európai árfolyamoktól, amit arra alapoztak, hogy a hétfői New
York-i tőzsdezárást követően több cég is a várakozásoknak megfelelő adatokat – némely esetben kedvező hangulatú információkat – tett közzé. Sajnálatosan azonban az örömbe némi üröm is vegyült akkor, amikor a német IG Metall fém- és gépipari szakszervezet vezetője bejelentette, hogy országos sztrájkot hirdetnek. A fémipari munkások munkabeszüntetése húsbavágóan érintette az autóipari cégek árfolyamát, és rontotta a gazdasági recesszióból történő kilábalási esélyeket.
A befektetők hangulatát rontotta az Európai Központi Bank (EKB) tegnap ismertetett előzetes éves jelentése is, amelyben a bank bizonytalansága a gazdasági fellendülés ügyében szinte már idegesítő. A korábbi túlzott optimizmus ezúttal igen visszafogottá vált, sőt mondhatni pálfordulás történt, ezt támasztotta alá az EKB-alelnök európai parlamenti beszéde is. Az összes elemzővel ellentétes adatokat közölt viszont a hat német vezető gazdaságkutató cég. A „hat bölcsnek” titulált cég szerint Németországban bármelyik pillanatban elkezdődhet a fellendülés, azonban hozzáteszik, hogy a bérkiáramlás túlzott növekedése esetében nem tartható a növekedési kilátás. Független szakértők szerint a „hat bölcs” állításai nem állják meg a helyüket, a kutatóintézetek elemzéseibe olyan hibák csúszhatnak, amelyek egyből elveszik a német gazdaságtól a fellendülési esélyt. A tőkepiacok a makrogazdasági elmélkedésekre nemigen reagáltak, azonban a Barilla által tett felvásárlási ajánlatra, valamint a Deutsche Telekom eredményeire és a tengerentúli nyitásokra nagyobb figyelem terelődött. Az olasz tésztagyártó cég bejelentette, hogy megveszi a német Kamps pékséget, az üzlet részvényenként 12,50 eurós áron jöhet létre. Az emelkedési esélyeket növelte volna a Deutsche Telekom azzal, hogy igen kedvező, 16 százalékos növekedést produkált az év első negyedében.
Továbbra is a nemzetközi hatások érvényesültek a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX árfolyama négypontos emelkedéssel 8747 ponton kezdte a kereskedést. A néhány pontos veszteséget az index egyből tovább növelte, és az árfolyammutató egészen 8659,35 pontig zuhant az első két óra alatt. A BUX végül 8679,26 ponton zárta a napot, ami 64,14 pontos csökkenésnek felelt meg. Ahogyan a európai elemzők, úgy a hazaiak is a korrekció mellett voksoltak reggel, de sem a DAX, sem az FTSE, sőt a BUX értéke nem tudott fordítani napközbeni állapotán. A forgalmi mutató 3,8 milliárd forintot jelzett a kereskedés végén, ebből az OTP 1,35 milliárd forinttal, a Matáv 1,1 milliárd forinttal részesült. A vezető részvények ára a változatlan áron záró OTP kivételével gyengült, a Mol 50 forinttal, a Matáv 5 forinttal, a Richter 350 forinttal lett olcsóbb. A Mol bejelentette, hogy 2002. január 1-jei hatállyal a teljes körűen konszolidált vállalatok körébe sorolja a TVK-t.
Viharos szélre figyelmeztetnek a meteorológusok