Bajban van a Fiat

Ingadoztak a hét közepén az amerikai árfolyamok, amit részben az inflációs adatokkal, részben az egyéb makrogazdasági mutatókkal lehetett magyarázni. Az ipari részvények esetében haszonrealizálás történt, míg a high-tech papíroknál vásárlói érdeklődés jelentkezett. Elemzők szerint a technológiai piacon a vevői oldal megjelenésének egyik indoka az volt, hogy a befektetők a hagyományos ágazatokból kivont tőkéiket átcsoportosították. Tokióban tegnap emelkedéssel zárt a Nikkei, amit főként a kedvező társasági hírek indukáltak. Az emelkedett japán hangulattal ellentétesen az európai tőzsdéken gyengülési folyamat zajlott le.

2002. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változatos makrogazdasági adatok és átalakuló portfóliók jellemezték a szerdai amerikai kereskedéseket, ez a tendencia tegnap sem változott, mivel a befektetők többsége profit takinggel (haszonrealizálással) fölözte le a napokban elért tőkepiaci növekedésekből származó nyereségeit. Tokióban a hét utolsó előtti napján erőteljes drágulási hullám söpört végig, a Nikkei 225 index 0,82 százalékkal emelkedett. Az elemzők csak kapkodták fejüket és alig bírták figyelemmel kísérni azokat a papírokat, amelyeket a befektetők drágítottak. A japán piac nagy nyertesei a mikroelektronikai, a szórakoztatóelektronikai és a járműgyártó cégek voltak. A Sony erősödését a Microsoft kudarca indukálta: mint ismert, Bill Gates cége Kínába telepítette át az Xbox játékkonzol gyártását Magyarországról. A Microsoft indoklása szerint, így olcsóbban lehet árusítani a jövőben a terméket. A Sony részvényei erre a hírre alapozták drágulásukat, a befektetők úgy gondolkodtak, hogy az Xbox közel áll a megbukáshoz.
Egységes gyengülési irány jelentkezett tegnap az európai piacokon, kora délután a DAX és az FTSE árfolyama minimális veszteséget mutatott. Az enyhe gyengüléseket a Fiat és a Marconi hírei indukálták. Az olasz autógyártó konszern háromezer dolgozóját akarja elbocsátani, ezzel is csökkentve a költségeket. A Fiat az elmúlt években egyre nagyobb piaci veszteséget szenvedett el, mivel az járműipari cégek közül a német és a francia vállalatok térnyerése egyre nagyobb. A hazai piacon a konszern már csak 32 százalékos részesedéssel bír, vesztesége az első negyedévben hatszázmillió euróval nőtt a tavalyi év egészéhez viszonyítva. Nem okozott meglepetést a Marconi azzal, hogy hitelezőit a saját részvényeivel fizeti ki, azt azonban elemzők megkérdőjelezik, hogy kellenek-e valakinek a Marconi-papírok, illetve a társaság teljes ellenőrzése. A német tőzsde emelkedését ösztönözte volna viszont az Allianz német biztosító, amely az első negyedévben 1,9 milliárd eurós tiszta nyereséget produkált.
Csökkenés ide vagy oda, az amerikai árak a gyengülési jóslatokat nem igazolták. A Dow Jones emelkedéssel, míg a Nasdaq süllyedéssel kezdte a tegnapi napot. A tőzsdékre nemigen hatottak a várakozásokat felülmúlóan csökkenő amerikai áprilisi új lakások építésének értékei. A közzétett adatsor szerint az új építések száma 5,4 százalékkal esett vissza, az elemzők 0,4 százalékos gyengülést vártak.
Tovább folytatódott tegnap Budapesten a BUX eróziója, a tőzsdemutató a nemzetközi hatásokkal párhuzamosan mozgott. Az index nyitáskor száz pontot zuhant, majd szinte egész délelőtt korrigált, délután egy órakor újabb csökkenési hullám keletkezett, amit a tőzsde zárását jelző gongszó szakított meg. A BUX 71,8 pontot csökkenve 8670,15 ponton zárta a napot, amiről az elemzők csak annyit jegyeztek meg, hogy továbbra is az eladók túlsúlya indukálta a lassulást. A forgalmi mutató 6,5 milliárd forintra csökkent, melyből az derült ki, hogy egyes esetekben elbizonytalanodtak az eladók. A vezető részvények közül egyedül a Matáv tudta visszafogni magát a gyengüléstől, a távközlési cég papírjaira még mindig a kedvező gyorsjelentés hatott, így a papírok ára 12 forinttal értékelődött fel. Csökkenésben találhattuk viszont a Mol (–135 forint), a Richter (–10 forint) és az OTP (–30 forint) részvényeit. Az olajipari papírokat a gázüzletág sikertelen eladása nyomta lefelé, míg az OTP-re a BÁV megvétele hatott. Az OTP bejelentette, hogy kifizette a BÁV 46,255 százalékos részére vonatkozó vételárat az MFB-nek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.