n Puskás Bence
Iránytalan, határozatlan befektetői magatartás következtében kedden a Nasdaq árfolyama 0,30 százalékot gyengült, míg a Dow Jones 0,29 százalékkal erősödött. A Nasdaq beesését fokozta a Hewlett Packard bejelentése, mely szerint tízszázalékos munkaerő-leépítésről döntött az igazgatóság. A hír döbbenetet okozott a piacon, mivel a HP a napokban vásárolta fel a Compaq Computert, így annak létszáma is áldozatul esik a 15 ezres elbocsátásnak.
A New York-i árfolyammozgásokkal ellentétesen tudott haladni a tokiói börze, a Cisco Systems eredményei kedvezően hatottak a Nikkeire. A hálózati eszközöket gyártó cég bejelentése szerint az árbevétel az év első három hónapja alatt két százalékkal ugrott meg, John Chamber vezérigazgató szerint a Cisco a versenytársaktól eltérően igen kedvező évet zárhat, ha a jelenlegi trend tovább folytatódik. Az amerikai bejelentés hírére, valamint a hazai vállalatok eredményei következtében a Nikkei 225 index 1,81 százalékkal erősödött. A japán piacon a Mitsubishi Motors és a Ricoh elektronikai cégek éves jelentései jó hangulatra derítették a befektetőket. Meglepetést okozott a Mitsubishi Motors járműipari cég is azzal, hogy közölte: 2001. évi gazdálkodási adatai a nyereséges zónába kerültek, a korábbi években tapasztalt veszteségeket követően. A DaimlerChrysler (DC) 37 százalékos részesedéssel bír a japán cégben, ez a részarány feljogosította az amerikai–német konzorciumot, hogy elnököt delegáljon a Mitsubishi élére. Elemzők szerint a DC jelenléte hozta meg a Mitsu számára a most publikált nyereséges gazdálkodást, a szakértők rámutattak, hogy tavaly (2000-ben) 278,14 milliárd jen nettó veszteséget jelentett.
Drágulással indult az európai kereskedés is a tegnapi napon, a DAX és az FTSE árfolyamai egymással versengve növekedtek, majd a komoly emelkedésekkel nyitó amerikai piacok még nagyobb lendületet adtak az üzletmeneteknek. A felfutást a német és a brit tőzsdéken a Cisco eredmények indukálták, melyek hatására a Deutsche Telekom, az SAP és az Infineon ára drágult. Emelkedést jeleztek az autóipari cégek részvényei is, pedig a német fémipari munkások sztrájkja tovább folytatódott.
Az európai hossz a magyar piacon is növekedési hangulatot okozott, a BUX már a 81 pontos növekedésével nyitáskor jelezte, hogy ezúttal a nemzetközi trend is érvényesülési lehetőséget kaphat. A kereskedés elején történt beesés, majd a nap egészére jellemző lassú emelkedés végül meghozta gyümölcsét, a BUX 104,40 ponttal növekedve zárt. Az index emelkedését elsősorban a Matáv papírjai indukálták, de a növekedést segítette az OTP- és a Richter-részvények drágulása is. A forgalom hétmilliárd forintra csökkent, melyből a már említett piacot vezető Matáv 2,5 milliárd forinttal részesült, a távközlési papírok a nap végén 1027 forinton cseréltek gazdát, ami 25 forintos erősödésnek felelt meg. Az OTP ára 40 forinttal 2500 forintra emelkedett, míg a Richter-papírok kurzusa 17 840 forinton zárt, ami 205 forinttal volt több, mint a korábbi napon elért szint. A Mol értéke változatlan maradt, amit elemzők a gázüzletággal, valamint a felújításra kerülő gdanski olajfinomítóval kapcsolatos tárgyalásokkal magyaráztak. A lengyel olajipar privatizációjáért felelős Nafta Polska bejelentette, hogy a gdanski kőolaj-finomító privatizációjának folyamatát újraindítja a két ajánlattevő, a Rotch Energy konzorciuma és a Mol részvételével.
Porig égett az egyik budapesti színház