Elutasított költségvetés-módosítás

A múlt hetihez hasonlóan a keddi rendkívüli ülésen sem fogadta el a Fővárosi Közgyűlés a budapesti költségvetés módosítását. A hiányzó 58 milliárd forint az MSZP és az SZDSZ között kialakult feszültség miatt továbbra sem áll rendelkezésére a fővárosnak. A koalíció valamelyik pártja ugyanis rendre tartózkodik egymás előterjesztéseinek megszavazásánál. Egyes ellenzéki vélekedések szerint a belső feszültségnek köze lehet a koalíciós tárgyalásokhoz is.

2002. 05. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem módosult a főváros költségvetése, a hiányzó 58 milliárd forintot a belső feszültségek miatt kedden sem sikerült megszavaznia az MSZP–SZDSZ- koalíció képviselőinek. A két párt álláspontja továbbra is eltérő. Az MSZP ugyanis tartózkodott a költségvetési rendelet végszavazásakor, a MIÉP-esek és az egyetlen fideszes képviselő, Szálka Miklós, aki társainak kivonulása után is részt vett az ülésen, nemmel voksolt a javaslatra.
A költségvetési végszavazás előtt az MSZP és az SZDSZ elfogadta Gy. Németh Erzsébet szocialista frakcióvezető módosító indítványát. Ezzel lehetővé vált újabb nyolc hannoveri villamos vásárlása. Hasonló javaslatot ugyan már az előző közgyűlésen is elfogadtak, de akkor – a költségvetés elutasításával – nem biztosítottak hozzá forrást. A szocialista frakcióvezető módosítása egyebek mellett azt célozta, hogy ne kelljen 71 millió forintos kamatot fizetnie az önkormányzatnak az állam részére. Az Atkári János szabad demokrata főpolgármester-helyettes által benyújtott költségvetési módosító csomagból kiemelték ezért azt az 1,3 milliárd forintos normatíva tételt, amelyet így határidőre visszaadtak az államnak.
A közgyűlés túlnyomó többsége nem támogatta Szálka Miklósnak azt az indítványát, hogy 300 millió forintot biztosítsanak az útburkolati jelek felújításához.
Nem járultak hozzá a szabad demokraták, így nem fogadta el a közgyűlés Moskovits Péter módosító indítványát. A javaslat értelmében 650 millió forint átcsoportosítására nyílt volna lehetőség a következő négy-öt évben különféle beruházásokra. Ebből 350 milliót a Bánkút utcai villamospálya-rekonstrukcióra, 200-at az oktatási ágazat fejlesztésére, a minimális feltételek teljesítésére, 100-at pedig a Dagály fürdő befedésére indítványozott.
A vitában a jelenlévő MIÉP-esek bírálták az Atkári János által most benyújtott, s a szerintük átírt költségvetési módosító csomagot. Zsinka László frakcióvezető hangsúlyozta, elfogadhatatlan, hogy 58 milliárd forint sorsáról helyszíni kiosztású előterjesztés alapján döntsenek. A politikus úgy véli, hogy az MSZP-sek néhány hete az SZDSZ-t regulázzák, s ennek szerinte egyértelműen köze van a koalíciós tárgyalásokhoz is. Hozzátette: a költségvetés hiányában veszélybe kerültek a beruházások, s egyes intézmények gazdálkodása.
Perlaki Jenő, a Fidesz frakcióvezető-helyettese élesen bírálta a városvezetés gyakorlatát. Elmondta: azért vonultak ki a közgyűlésről, mert nem akartak asszisztálni az MSZP és az SZDSZ „arcátlan és primitív” módszereihez. A városvezetés el akarta titkolni a büdzsé módosításának mérlegfőösszegét, az utolsó pillanatban megváltoztatott költségvetési előterjesztés megismerésére sem volt időnk – hangsúlyozta. Így nem lehet döntést hozni egy ekkora horderejű ügyről – tette hozzá. Véleménye szerint hasonló esetben egy vállalatnál azonnal leváltanák a felelős vezetőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.