Új befektetői célpont van kialakulóban, a bizonytalan amerikai tőzsdékről az invesztorok „menekülnek”, és már nem az európai és dél-amerikai tőzsdéket pécézik ki mint kedvező, nagy biztonságú nyereségforrást, hanem az újból lendületet kapó ázsiai piacokat. A spekulánsok magatartás-változása miatt felértékelődés jelei bontakoznak ki a japán, a hongkongi, a tajvani és a dél-koreai tőzsdék esetében. Az amerikai piacokról visszavonulót fújó befektetők részben a terrortámadásokkal, részben a Wall Street ingatag hangulatával magyarázták kiugrásaikat. Elemzők rámutatnak, hogy az amerikai parketteken lassan már csak a hangulati elemek döntenek. „Minden attól függ, hogy a piac bal vagy jobb lábbal kelt fel, a híreket a befektetők úgy csoportosítják, hogy azok kedvükre valók vagy sem, függetlenül attól, hogy kedvező hangvételűek vagy negatív töltetűek” – mondta egy bróker New Yorkban tegnap tőzsdezárás után. Mivel az amerikai nyomozó hatóságok bejelentették, hogy egy esetleges újabb terrortámadástól kell tartani, így a spekulatív tőke lassan átcsoportosul az újjáéledő, a gazdasági válságból kievickélő országokba.
Részben a jen folyamatos árfolyam-erősödése, részben a Bank of Japan makrogazdasági előrejelzése kilenchavi csúcsára – 11 962 pontra – repítette a tokiói Nikkei 225 index árfolyamát. Igen erősen lehetett érzékelni tegnap a nemzetközi befektetői hatást Japánban, a New Yorkból átcsoportosító spekulánsok megjelentek a Nikkei berkeiben is. Az alapok olyannyira megjelentek a piacon, hogy a japán jegybank interveniálásra kényszerült, ezzel is gyengítve a jen dollárral szembeni árfolyamát.
Hasonlóan a befektetők látómezejébe került a korábban japán gyarmatként számon tartott Dél-Korea, ahol az első negyedévben 1,8 százalékkal javult a GDP növekedése a korábbi év hasonló időszakához képest. A Szöulban kiadott jelentés szerint a dél-korai gazdaság teljesítménye éves összehasonlításban is igen gyorsan növekszik. A nemzetközi tőkepiaci trendeknek megfelelően alakult a tegnapi kereskedés Európában is. Délután a DAX és az FTSE árfolyama gyengült, amit a vállalati hírek és a portfólióikat átalakító befektetők indukáltak. A „kivonuló” spekulánsok magatartását erősítette a Nemzetközi Valutaalap is azon döntésével, hogy újabb egyévi haladékot adott Argentínának a 136 millió dolláros hitel törlesztésére. Szakértők szerint ezzel a kényszerű döntéssel tovább szorul a húr a dél-amerikai ország „torka” körül.
Gyengüléssel nyitottak, majd néhány perces emelkedés után visszaestek az amerikai árfolyamok. A hirtelen megugrást a Nokia bejelentése okozta, amely szerint tízszázalékos részt vásárolt a Redback Networksben.
Budapesten – ahogyan az a nagy könyvben meg van írva – egyre lejjebb és lejjebb csúszott, és végül közel napi mélypontjához, 8323,89 ponton (–1,80 százalék) zárt a BUX. A forgalom meghaladta a 11 milliárd forintot, de a részvények árai a nagy érdeklődés ellenére gyengülést jeleztek. A nap vesztese az OTP volt 84 forintos gyengülésével, ezt követte a Matáv 19 forintos csökkenéssel, majd a Richter (–275 forint) és a Mol (–30 forint) zárta a sort. A Matávra rányomta bélyegét a Deutsche Telekom vesztesége, amely a távközlési piacon igen erős besszt okozott. A kis kapitalizációjú papírok sorából a nap vesztese a Rába (–70 forint) és a Prímagáz (–58 forint) lett.
Porig égett az egyik budapesti színház