Kucsmagombák és szentgyörgypereszkék

Szepesi Attila
2002. 05. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tél a gombász ínséges évszaka. Igaz, kevesen tudják, hogy itt-ott az öregedő fákon ilyenkor is feltűnnek az ízletes, vörösbarna téli fülőke kisebb csoportjai. Ám olyan ritkák, s ráadásul aprók is ezek a gyakran hó alól kikandikáló fülőkék, hogy belőlük nagyobb mennyiséget szedni szinte lehetetlen. Inkább csak a barangoló gombák utáni nosztalgiáit ébresztgetik. Néha persze, enyhébb januárban-februárban található a különös júdásfülegombából is egy-egy marékra való. Utóbbi, melyet dédszüleink korában becses fűszernek és patikaszernek tartottak – Kínában, Japánban annak tartják ma is – és országszerte árultak gyógyszertárakban és piacokon, onnan kapta furcsa nevét, hogy főként korhadó bodzaágakon tenyészik. Morbid asszociáció, de a népi hiedelem szerint Júdás is egy bodzafára akasztotta fel magát, szörnyű tettét, Jézus elárulását megbánva. A különös gomba valóban egy vörösbarna emberi fülre emlékeztet, ám ha valaki ezen a bizarr képzeten túlteszi magát, jóízűen lakomázhat ebből az egész esztendőben megtermő gombából, mely főként salátának kitűnő.
Amikor aztán beköszönt a hamisítatlan tavasz, úgy március idusa táján feltűnnek az első kucsmagombák. Közülük is elsőként a nyíresekben található cseh kucsmagomba. Ez az apró, zöldesbarna, harang alakú gombaféleség, amelyet – apró mérete és „rejtőszíne” miatt – nem könynyű észrevenni, levesben, salátában és rizzsel elkészítve is kitűnő. Buda és Pest környékén csak kevés helyen volt szerencsém megtalálni. Előfordul egyrészt a régi királyi vadaskert nyíreseiben, másrészt a pesti síkság egyik-másik pontján, ahol nyírligetek találhatók. Legkorábbi előfordulása – régi feljegyzéseim szerint – március 12. Néha, keményebb tél esetén áprilisra is kitolódik első jelentkezése, de szárazabb tavaszokon egészen el is maradhat.
Az igazi nemes kucsmagombák – az ízletes meg a hegyes – viszont április közepe táján bukkannak fel. Előző sárgás-barnás, belül együregű gömb, melyet méhviaszszerű bemélyedések tagolnak. Löszös-agyagos rétek és partoldalak, erdei tisztások és laza talajú rétek nem túl gyakori gombája. Utóbbi feketés-barna, valóban kucsmaszerű és hosszanti mélyedések tarkítják. Főként nyirkos erdők, bozótosok, avarlepte árkok környékén érdemes keresni. Mindkettő kitűnő hússal töltve, de bármilyen más módon elkészítve is. Buda és Pest környékén, sejthetően a természetszennyezés miatt, sajnos megritkult. Érdemes keresni a Hármashatárhegyen túli vitorlázórepülőtér, az Ördögárok forrásvidéke, Pomáz és Budakalász, a Szépjuhászné, a zugligeti Disznófő meg a Vadaskert környékén.
Nem sokkal a kucsmagombák feltűnése után, nagyjából akkor, amikor a gyöngyvirág apró szirmai kipattannak, mutatkoznak a szentgyörgypereszke, hivatalos nevén: májusi pereszke első példányai. Ez a fehér, sárgásfehér, nem túl nagyra növő és különös, fűszeres aromájú gomba arról nevezetes, hogy a franciák, akik pedig híres inyencek, a gombák gombájának tartják. Nevét arról kapta, hogy Szent György napja (április 24.) táján szoktak feltűnni első, apró példányai. Ez az aromás gomba a budai hegyek-völgyek táján nem ritka. Mégsem könnyű megtalálni, hiszen gyakran avar alatt vagy sűrű cserjések mélyén búvik meg. Ha egyet észreveszünk, érdemes megvizsgálni a környékét, mert ott lapulhat a többi is a száraz levelek takarásában.
Sokféle, kitűnő étel – főleg gombás tojás, leves és mártás – készíthető a szentgyörgypereszkéből. Viszont rántott gomba készítésére sem ez, sem a kucsmagombák nemigen alkalmasak, főként viszonylag apró termetük miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.