Társasági hírek nélküli eseménytelen napnak néztek elébe a tőkepiacok a tegnapi nap reggelén. A trend nagyjából adott volt a héten elszenvedett veszteségek következtében és az olcsón beszerezhető részvények miatt a piacok növekedésnek indultak. Nem befolyásolta a spekulánsokat az sem, hogy csütörtökön az amerikai tőzsdéken veszteséggel zártak az árfolyamok. A Nasdaq és a Dow Jones értékeire folyamatosan hatottak pakisztáni– indiai villongások és az olajárak növekedése, így a részvényárak többsége a negatív tartományban zárhatott.
Lefelé mozogtak az ázsiai tőzsdék kurzusai is, amit a Japánt érő Moody’s leértékelés indukált. A Nikkei 225 index tegnap újabb pofont adott a piacnak, a tőzsdemutató ugyan csak 0,05 százalékkal értékelődött le, de ez elég volt ahhoz, hogy a technológiai papírok többsége vesztesként kerüljön a partvonalon túlra. A Moody’s leminősítésére a jen árfolyama nem reagált. A hitelminősítő a japán hosszú távú államadósság besorolását A2-re rontja le a korábbi Aa3-ról. A hitelminősítő indoklása szerint várhatóan tovább fog növekedni a belső adósságállomány, így indokolt volt felülvizsgálni a korábbi osztályzatot. A döntést az elemzők már várták, de hogy a Moody’s kétsávnyit ront, nem kalkulálták be az adósságállományba. A jenre olyannyira nem hatott a leminősítés, hogy a jegybank árfolyamgyengítés céljából intervencióra kényszerült.
Ázsia ide vagy oda, az európai tőzsdéken a korrekciós hatások érvényesültek, a DAX és az FTSE értéke szinte egész nap a pozitív tartományt ostromolták. Frankfurtban csupán a Metro és a Schering papírjai gyengültek, míg a gépipari és távközlési cégek igen magas fordulaton pörögtek. A német tőzsde kiemelkedő teljesítményt nyújtó papírja a sokat szidott Deutsche Telekom volt. A német távközlési cég kurzusa késő délután több mint fél euróval erősödött.
Egy kisebb nyitást követő kilengés után drágulási stádium vette kezdetét a New York-i parketteken. A várakozásoknak megfelelően alakuló, de a korábbi adatoknál gyengébb, 8,4 százalékot jeleztek az első negyedévi amerikai termelékenységi adatok okozta hirtelen gyengülést, a Michigani Egyetem által publikált igen kedvező májusi fogyasztói hangulatot átfogó index oldotta fel.
A magyar tőzsdén a napokban megszokott negatív trend uralkodott, a befektetőket nem tudni milyen hatás vezérli, de sorban adják el részvényeiket, így az árak egyre lejjebb és lejjebb zuhannak. A BUX nyitáskor még optimistának mutatkozott és délig átlendült a pozitív térfélre is, a délután egyre erősebbé váló eladói oldal végül győzedelmeskedett, és szinte végig vezette az indexet a zárás pillanatáig, a lejtőn. A BUX záráskor 8115,21 ponton állapodott meg, amely pontban mérve 93,69 pontos csökkenésnek felelt meg. A forgalom hétmilliárd forint feletti szintet jelzett a kereskedés végén, amelyből a Mol 2,45 milliárd forinttal, a Matáv 1,88 milliárd forinttal vette ki részét. A korábbi kereskedésekkel ellentétben a tegnapi üzletmenet azért volt érdekes, mert a legnagyobb veszteséget elszenvedő papírok között blue chipeket is felfedezhettünk, amely az OTP papírja volt. A banki részvények 82 forinttal, 2258 forintra estek vissza. Lefelé mozgott még a Matáv (–10 forint), és az Egis (–500 forint). A csökkenő trendet elkerülve drágulással fejezte be a napot az 50–520 forintot erősödő Richter és a Mol. Igen erős eladói hatás érvényesült a Rába és a Nabi papírjai körül is, a győri cég részvényei 95 forinttal, a Nabié 100 forinttal lett olcsóbb.
Lendvai Ildikó leleplezte Magyar Pétert, kiderült a titok