Búcsú Arafattól?

2002. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George W. Bush amerikai elnök és Colin Powell külügyminiszter legutóbbi kijelentései az „ideiglenes” palesztin államról egyre jobban összezavarják az amerikaiak Közel-Kelet-politikájáról kialakult, amúgy sem tiszta képet. A világ egyetlen szuperhatalma a lassan haladás elvét követi. A béke felé vezető lépéseket támogató nyilatkozatokkal honorálja – igaz, ez semmit sem segít a vérzivataros időket élő térség lakóin.
Amerika mérsékelt lelkesedéssel vette tudomásul, hogy Jasszer Arafat átalakította kormányát. A személycserék mellett azonban valódi, mélyreható reformokat vár el a Palesztin Hatóságtól: átlátható gazdálkodást, nem kompromittálódott tisztviselőket és a terrorszervezetek elleni kérlelhetetlen fellépést. Az amerikaiak védőszárnyai alól folyamatosan kihallatszó izraeli vádak ugyanis újra és újra elismétlik, hogy Arafat nem tesz semmit a terrorizmus ellen, sőt, ő az erőszakszervezetek legfőbb irányítója. Ezért váltani kell, és a palesztinok, ha reformokról beszélnek, egyúttal Arafattól is búcsút kell hogy vegyenek.
Az izraeli ötlet a palesztin vezetés reformjáról nem több egyszerű időkérésnél. A palesztin kormány ugyanis nem birtokosa a hatalomnak. Nincs független ország, ahol tevékenykedjen, ráadásul az izraeli hadsereg tönkretette a megszállt területek infrastruktúráját, amelynek segítségével a rendőrség felügyelhetné a rendet. Arról már nem is beszélve, hogy a folyamatos izraeli betörések – amelyek keretében névleg terroristákat keresnek, de egyúttal elhintik a folyamatos félelem, idegen szóval a terror magját, így biztosították, hogy Arafatnak inkább a túlélésen kell gondolkodnia, mintsem a hatalmát gyakorolni. A Palesztin Hatóság feje tehát továbbra is Jasszer Arafat marad, hacsak Izrael egy nap már nem állítja meg a harckocsikat a ramalláhi irodaegyüttes előtt. E gyilkosságot azonban egyelőre nem vállalja Izrael.
Ezen az összekuszálódott helyzeten próbál meg segíteni Bush és Powell mérsékelt „arany középút”- politikájával. Hogy foglalkoznak a térséggel, az mindenkinek reményt ad, viszont senki sem tudja elfogadni azt, amit ajánlanak. Izrael a palesztinok lefegyverzését akarja, hogy ne kelljen tartania az élő bombáktól. A palesztinok viszont nem elégedhetnek meg egy „ideiglenes” állammal, mikor az csak egy újabb neve annak a palesztin autonómiának, amelyet manapság már senki sem nevez így, épp a hatalmi vákuum kialakulása miatt. Már csak ráadás, hogy Izrael ezt a jövendőbeli „ideiglenes” Palesztinát készül elektromos kerítéssel körbevenni, azaz a Ciszjordániát és Izraelt elválasztó „zöld vonalat” teszi fizikailag is érzékelhetővé. Ez a kerítés pedig nagyon sokban hasonlít a rossz emlékű berlini falhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.