Mivel hétfőn Európa és Amerika emelkedéssel zárt, így tegnap az ázsiai piacokon négynapos lassulás után pozitív fordulat következhetett be: a Nikkei 225 index 1,65 százalékot, a HSI 0,18 százalékot erősödött. A japán árfolyamokra igen kedvezően hatottak azok a jelentések, amelyek a PC-piac növekedésének esélyeiről szóltak. Mint ismeretes, a személyi számítógépek kereslet-kínálati tényezője a technológiai szektorra igen erős hatással van. Abban az esetben, ha a PC-k kevésbé fogynak, nemcsak a gyártók, hanem a perifériákat készítők, valamint a mikroelektronikai és szoftvergyártók is megérzik a forgalom csökkenését.
Tegnap újból száznyolcvan fokos fordulatot vettek az európai és amerikai tőkepiaci kurzusok. Az öreg kontinens árfolyamait az eurózóna inflációja, a Nokia eredményvárakozása, a Vivendi feldarabolása, valamint az általános korrekciós hangulat mozgatta. Az unió statisztikai hivatala megerősítette az előzetes kétszázalékos májusi átlaginflációs adatot. A Nokia a csökkenő trenddel szemben növekedésre sarkallta volna a tőzsdéket, a finn telefongyártó cég abban bízik, hogy három éven belül ötven százalékkal bővülhet a mobilpiac. A Nokia pont két hete jelentett profit warningot, negyedéves eredményei a korábbi elképzeléseket várhatóan alulmúlják, s a cég hat százalék körüli bevételcsökkenést jósolt. A piacokra ellentétesen hatott az IBM csökkenő eredményekre figyelmeztető előrejelzése, valamint a Morgan Stanley és a Lehman Brothers negatív bejelentése. A sorozatos negatív hírek és az európai forduló következtében tegnap délután mérsékelt veszteséggel nyitottak az amerikai piacok. A májusi amerikai fogyasztói árindex az előző hónaphoz képest nem változott, és 0,2 százalékos lett a maginfláció, ami a 0,3 százalékos elemzői jóslatokat alulmúlta. A szakértők a májusi adat ismeretében bíznak abban, hogy a Fed nem nyúl az irányadó kamatokhoz.
Sem a tengerentúli, sem az európai tőzsdei árfolyammozgások nem erősítették meg a kieli Világgazdasági Intézet állítását, amelyben a világgazdaság zökkenőmentes fellendüléséről értekeztek. A német intézet elemzése szerint várható, sőt alkalmasint szükséges, hogy az amerikai Fed és az európai központi bankok rövidesen emeljék kamatukat.
Nagyon alacsony forgalom volt tegnap a magyar tőzsdei parketten, a befektetők vagy hűsöltek, vagy eladtak, a BÉT roadshow-ja állítólag sikeres volt, de a befektetők csak távol maradtak a magyar piactól. Szakértők szerint a befektetői találkozó eredményei még nem értek meg teljesen, az év második felében, ősszel várhatjuk a magyar tőzsde lerohanását.
Az biztos, hogy a tegnapi kereskedés minden várakozást alulmúlt. A forgalom alig haladta meg a kétmilliárd forintot, és az adásvételek alacsony mivolta ellenére a részvények ára a nemzetközi trenddel együtt a negatív irányba mozgott. A BÉT többszöri nekifutást követve a negatív oldalon kötött ki, azaz 19,64 pontot gyengült. A visszaesés mellett a Matáv és a Mol asszisztált. A távközlési részvények 17 forinttal, az olajipari papírok 70 forinttal lettek olcsóbbak. A vezető részvények közül az OTP és a Richter ára tudott erősödni. A banki papírok árának növekedési útját azok a terjeszkedési információk irányították, amelyek a Román Kereskedelmi Bank privatizációs tenderén való részvételről szóltak. A nap vesztese a Globus és a Mezőgép volt.
A Globus árára nem hatott az a kedvező információ, amely szerint a magyar cég a belga Pinguin társasággal közösen próbál meg akvirálni két vállalatot.
Ápoló gyilkolt meg egy beteget az egyik pécsi kórházban