Napi mélypontok közelébe estek az amerikai árfolyamok a hét közepén, a piacokat a Fehér Ház és a Federal Reserve elleni terrormerénylet miatt ki kellett üríteni, de miután kiderült, hogy csupán vaklármáról van szó, így a tőzsde a vállalati hírekkel kezdett foglalkozni. Előbb az IBM, majd az Apple tett közzé profitfigyelmeztetést, a két számítástechnikai céget követte az Advanced Micro Devices mikroelektronikai és a Ciena távközlési berendezéseket gyártó cég profitwarningja. Egyszóval a piacot beterítették a negatív hírek, talán csak az Oracle és a Goodyear tudott a vártaknál jobb információkkal előállni, de ezek nem hatottak a „menekülő” befektetőkre. Az amerikai bankárok többsége a kedvezően alakuló nemzetközi gazdasági klímától várja az USA fellendülését, a befektetési tanácsadók szerint nem lesz a közeljövőben kamatemelés, mivel a növekedés nem a megfelelő erővel jelentkezik. A jegybanki szerepeket betöltő Fed legközelebb június 25-én tartja ülését.
Mivel nem volt hová menekülnie az Amerikából és Európából kivonuló tőkének, ezért nem maradt más választása, minthogy az elmúlt hónapokban lassan felértékelődő ázsiai piacokon jelenjen meg. A dollárra folyamatosan a gyengülési erő nehezedett, viszont a jen árfolyama újból a magasba szökött és kora délután már elérte az 123,6 jen/dollár szintet. Az ázsiai piacokon újból kitört a vásárlási láz, a spekulánsok nem győzték túllicitálni magukat, így zárásra a Nikkei 225 index 1,31 százalékkal, a HSI mutató 0,76 százalékkal múlta felül előző értékét.
Nem maradtak tétlen az öreg kontinens tőzsdei árfolyamai sem, a hét utolsó napján megállás nélkül folytatódott az a trend, amit már napok óta megszoktunk, az egymást gerjesztő tengerentúli és európai zuhanások. A DAX részvényei közül a Deutsche Telekom (DT) gyengítő ereje hatott a legjobban. A német távközlési cég lehet, hogy kreatív könyvelést végzett – állította a Financial Times Deutschland. A gazdasági lap állítása szerint a német számvevőszék kétségbe vonta a DT mérlegében szereplő adatok helyességét, egyúttal a társaság elnöke, Ron Sommer ellen ügyészségi vizsgálatot kezdeményeztek. A hír hatására a Deutsche Telekom ára négy százalékkal zuhant vissza. A beesések körüli bajokat tovább fokozta a Nokia eredményeit ecsetelő negatív jelentés is. Padlóra küldte az árakat az amerikai külkereskedelmi mérleg deficitje és a folyó fizetési mérleg hiánya. A várakozásoknál mind a két adat rosszabb lett, a Wall Street már felkészült az újabb lassulásra, így a magyar tőzsde zárásakor a Nasdaq gyengülése meghaladta az 1,5 százalékot.
Nem maradhatott ki ezúttal sem a Budapesti Értéktőzsde a nemzetközi besszből, a BUX előző záró értékén kezdte a napot, majd lassan 7542 pontig – napi mélypontjáig – zuhant. A kereskedés végére az index 7 ponttal rugaszkodott el minimumától és 7549,57 ponton, 199,56 pontot csökkenve zárt. A forgalom 6,48 milliárd forint lett, az elemzők több papír esetében az alulértékeltségre hívták fel a figyelmet. A gyengülést a Synergon (–30 forint), a TVK (–145 forint) és a Matáv (–32 forint) vezette, de beesett a Mol és az OTP ára is. A gyógyszergyári papírok közül az Egis 400 forinttal, a Richter 490 forinttal lett olcsóbb. Szakértők szerint a napokban igen erőteljes pozitív korrekcióval kell számolni, azt azonban senki nem akarta megtippelni, hogy a fordulat még a héten vagy később érkezik hazánkba.
Németország a saját bukásának küszöbén áll?