Jöhet a trendforduló?

Negatív profitjóslatok és a terrortámadástól való félelem vezérelte a csütörtöki amerikai árfolyamokat. A bessz elemi erővel csapott a Wall Streetre, ennek hatásaként a befektetők nyersanyagokba, valamint igen kedvező hozamokat ígérő állampapírokba menekítették tőkéjüket. A portfóliófelszámolások végül a Nasdaq Composite árfolyamában közel háromszázalékos veszteséget, míg a Dow Jones Industrial Average mutató kurzusában 1,49 százalékos visszaesést okoztak. Rosszul indult a hét utolsó napja is, bár az ázsiai piacokon újból kezdtek előkerülni a vásárlók, de az európai mezőny folytatta a korábbi napokban elkezdett lassulását. A tegnapi nap kora délutánján érkező várakozásoknál rosszabb amerikai külkereskedelmi és folyó fizetési mérlegadatok tovább rontották a már amúgy is elkeserítő állapotokat. Igen erősen hatott a nemzetközi trend a magyar tőzsdére is, a BUX értéke zárásra 199 pontot csökkent.

2002. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napi mélypontok közelébe estek az amerikai árfolyamok a hét közepén, a piacokat a Fehér Ház és a Federal Reserve elleni terrormerénylet miatt ki kellett üríteni, de miután kiderült, hogy csupán vaklármáról van szó, így a tőzsde a vállalati hírekkel kezdett foglalkozni. Előbb az IBM, majd az Apple tett közzé profitfigyelmeztetést, a két számítástechnikai céget követte az Advanced Micro Devices mikroelektronikai és a Ciena távközlési berendezéseket gyártó cég profitwarningja. Egyszóval a piacot beterítették a negatív hírek, talán csak az Oracle és a Goodyear tudott a vártaknál jobb információkkal előállni, de ezek nem hatottak a „menekülő” befektetőkre. Az amerikai bankárok többsége a kedvezően alakuló nemzetközi gazdasági klímától várja az USA fellendülését, a befektetési tanácsadók szerint nem lesz a közeljövőben kamatemelés, mivel a növekedés nem a megfelelő erővel jelentkezik. A jegybanki szerepeket betöltő Fed legközelebb június 25-én tartja ülését.
Mivel nem volt hová menekülnie az Amerikából és Európából kivonuló tőkének, ezért nem maradt más választása, minthogy az elmúlt hónapokban lassan felértékelődő ázsiai piacokon jelenjen meg. A dollárra folyamatosan a gyengülési erő nehezedett, viszont a jen árfolyama újból a magasba szökött és kora délután már elérte az 123,6 jen/dollár szintet. Az ázsiai piacokon újból kitört a vásárlási láz, a spekulánsok nem győzték túllicitálni magukat, így zárásra a Nikkei 225 index 1,31 százalékkal, a HSI mutató 0,76 százalékkal múlta felül előző értékét.
Nem maradtak tétlen az öreg kontinens tőzsdei árfolyamai sem, a hét utolsó napján megállás nélkül folytatódott az a trend, amit már napok óta megszoktunk, az egymást gerjesztő tengerentúli és európai zuhanások. A DAX részvényei közül a Deutsche Telekom (DT) gyengítő ereje hatott a legjobban. A német távközlési cég lehet, hogy kreatív könyvelést végzett – állította a Financial Times Deutschland. A gazdasági lap állítása szerint a német számvevőszék kétségbe vonta a DT mérlegében szereplő adatok helyességét, egyúttal a társaság elnöke, Ron Sommer ellen ügyészségi vizsgálatot kezdeményeztek. A hír hatására a Deutsche Telekom ára négy százalékkal zuhant vissza. A beesések körüli bajokat tovább fokozta a Nokia eredményeit ecsetelő negatív jelentés is. Padlóra küldte az árakat az amerikai külkereskedelmi mérleg deficitje és a folyó fizetési mérleg hiánya. A várakozásoknál mind a két adat rosszabb lett, a Wall Street már felkészült az újabb lassulásra, így a magyar tőzsde zárásakor a Nasdaq gyengülése meghaladta az 1,5 százalékot.
Nem maradhatott ki ezúttal sem a Budapesti Értéktőzsde a nemzetközi besszből, a BUX előző záró értékén kezdte a napot, majd lassan 7542 pontig – napi mélypontjáig – zuhant. A kereskedés végére az index 7 ponttal rugaszkodott el minimumától és 7549,57 ponton, 199,56 pontot csökkenve zárt. A forgalom 6,48 milliárd forint lett, az elemzők több papír esetében az alulértékeltségre hívták fel a figyelmet. A gyengülést a Synergon (–30 forint), a TVK (–145 forint) és a Matáv (–32 forint) vezette, de beesett a Mol és az OTP ára is. A gyógyszergyári papírok közül az Egis 400 forinttal, a Richter 490 forinttal lett olcsóbb. Szakértők szerint a napokban igen erőteljes pozitív korrekcióval kell számolni, azt azonban senki nem akarta megtippelni, hogy a fordulat még a héten vagy később érkezik hazánkba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.