Az ügyet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Ügyészség nyomozó hivatala egy év alatt göngyölítette fel, és a napokban adja át vádemelési javaslattal a Nyíregyházi Városi Ügyészségnek – jelentette be Kovács András megyei főügyész tegnap Nyíregyházán. Az országos kiterjedésű ügy főszereplője egy azóta már kirúgott angol–német szakos nyíregyházi főiskolás férfi, aki kezdetben csak arra vállalkozott, hogy mások helyett menjen be vizsgázni, így segítve őket nyelvvizsga- bizonyítványhoz. Egyes egyetemeken és főiskolákon azonban a vizsgáztatóknak feltűnt, hogy a vizsgázó arcok és a dolgozatokon szereplő nevek időnként nem egyeznek egymással.
A szigorú ellenőrzést kicselezendő a nyíregyházi fiatalember közokirat-hamisításhoz folyamodott: hét személyi igazolványt gyártott, ebből hatban a saját fényképét helyezte el, egyben pedig egy ugyancsak főiskolás hölgy ismerőséét. A fiatalember saját bevallása szerint végül is soha nem kényszerült arra, hogy felmutassa ezeket a személyi igazolványokat, mert anélkül is bejutott a vizsgaterembe. A hölgy azonban kénytelen volt felhasználni a hamis személyi igazolványt, s ezzel le is bukott. A két gyanúsított alkalmanként 40–150 ezer forintot kapott a megbízóktól.
A nyomozás a Szabolcs megyei rendőrség belső elhárításának feljelentésére kezdődött: három rendőr ügyében kezdeményeztek eljárást. Az egyikben megszüntették a nyomozást. A másik két esetben azonban bebizonyosodott, hogy az érintett zászlós és a főtörzsőrmester olyan dolgozattal szerzett bizonyítványt, amelyen nem az ő kézírása szerepelt. Kovács András arra hívta fel a figyelmet, hogy a büntetőeljárás végén a bíróság elítélheti a közokirat-hamisítást elkövető fiatalembert és azokat is, akik ennek révén jutottak a nyelvvizsga-bizonyítványhoz, majd diplomához.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!