Bezuhantak a világ tőzsdéinek árfolyamai, mivel az amerikai befektetők elégedetlenek az eddig felmutatott gazdasági növekedésekkel, így a Wall Streeten jelentkező besszhullám végigsöpört az ázsiai és az európai piacokon is. Hiábavalók voltak azok a próbálkozások, amelyek a pozitív irányú elmozdulásra serkentették az árakat, a spekulánsok inkább a tőkekivonás mellett tették le voksukat. Jelentős gyengítő hatással bírt az a tény is, hogy maga a Microsoft első embere, Bill Gates is az eladói oldalon állt.
Az amerikai gyengülések következtében és a nem túl kedvező makrogazdasági és céges hírek miatt tegnap az ázsiai tőzsdéken is inkább eladási igény jelentkezett. A tokiói Nikkei 225 index átzuhant a 11 ezer pontos határon, és végül 10 923 ponton akadt meg, ami 2,01 százalékos csökkenésnek felelt meg. A japán piacon a vállalati csődök számának növekedése okozott riadalmat.
Már az ág is húzza a befektetőket – mondta tegnap egy frankfurti bróker, amikor a Deutsche Telekom árfolyamának gyengülését magyarázta. A hét vége előtt az európai spekulánsok is megrohanták a tőzsdéket, és folyamatos eladásaikkal egyre lejjebb és lejjebb tornázták a tőzsdekurzusokat. A nap egyik vesztese a német távközlési vállalat volt, de a tőzsdeticker (kijelző) teljesen bepirosodott (a vesztes részvények jelzése a piros). A DAX által kezelt részvények kivétel nélkül a veszteséges oldalon voltak. Rosszul állt a szénája a párizsi CAC-nak és a londoni FTSE-nek is. A francia tőzsdén a Vivendi Universal Canossa-járása keltett némi érdeklődést: a médiavállalkozás már korábban bejelentette, hogy leépíti kapcsolt vállalkozásai nagy részét, így tegnap a Canal Digital norvég tévétársaságban meglévő 50 százalékos részét adta el a Telenor médiavállalatának.
Az európai tőzsdékre a negatívan nyitó amerikai árfolyamok újabb csapást gyakoroltak. A tengerentúlon ezúttal a vállalati hírek és az Amerikai Egyesült Államok karachi diplomáciai képviselete ellen irányuló terrortámadás döntötte dugába a növekedési lehetőségeket. A negatív hírek kapcsán a Merrill leminősítésekkel adott kegyelemdöfést a tőzsdéknek. A rossz makrogazdasági adatok még tovább mélyítették a bessz hangulatát. A michigani egyetem által publikált fogyasztói hangulati bizalmat átfogó index június hónapban visszaesést jelzett. A májusi amerikai ipari termelés viszont jobb lett, mint amit vártak, azonban erre az adatra már senki nem figyelt fel.
Budapesten a BUX éppen csak hogy 8000 pont felett kezdhette a napot, de ezt az örömteli hírt nem sokáig élvezhettük, mivel az index görbéje egy felfutást követve napközben egyre lejjebb csúszott. A kedvezőtlen nemzetközi trend itthon is hatást gyakorolt a befektetőkre, az index napközbeni csordogáló gyengülési stádiuma egészen a zárást megelőző félóráig tartott. A BUX az utolsó pillanatban 7865 pontig zuhant, majd korrigálva a megbicsaklást 7913 ponton, 124 pontot csökkenve fejezte be a kereskedést. A forgalom 4,3 milliárd forint lett, ami megközelítőleg egyezett a korábbi napon regisztrált szinttel. A részvények közül a Deutsche Telekom által visszahúzott Matáv beesése volt az egyik legszámottevőbb napi esemény. A távközlési cég napközben 861 forintig lassult, majd 866 forintra javult, de még így is 36 forintos veszteséggel zárt. Lefelé mozgott a két gyógyszergyári cég részvénye is, a Richter 395 forinttal, az Egis 100 forinttal lett „könnyebb”. A nap vesztese a Pannonflax lett 6,3 százalékos zuhanásával. A még nem említett maradék blue chipek közül mérsékelt gyengüléssel úszta meg a veszteséggel teli napot a Mol (–5 forint) és az OTP (–17 forint).
Németország a saját bukásának küszöbén áll?