Tarolt a bessz a piacokon

Negatívan nyitottak és zártak az amerikai tőzsdék a hét utolsó előtti napján, és ez a trend nem változott tegnap sem. A tengerentúli árfolyamokra főként a gazdasági növekedési várakozásoknál lassabb élénkülés hatott, így a befektetőket hiába bombázták a cégek jobbnál jobb gazdálkodási adatokkal, azok inkább az eladói oldalon álltak. A kisebb korrekciós próbálkozásokkal teletűzdelt csütörtöki lejtmenet végén a Dow Jones Industrial Average 1,19 százalékkal, a Nasdaq Composite 1,46 százalékkal előző értéke alatt zárta a kereskedést.

2002. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bezuhantak a világ tőzsdéinek árfolyamai, mivel az amerikai befektetők elégedetlenek az eddig felmutatott gazdasági növekedésekkel, így a Wall Streeten jelentkező besszhullám végigsöpört az ázsiai és az európai piacokon is. Hiábavalók voltak azok a próbálkozások, amelyek a pozitív irányú elmozdulásra serkentették az árakat, a spekulánsok inkább a tőkekivonás mellett tették le voksukat. Jelentős gyengítő hatással bírt az a tény is, hogy maga a Microsoft első embere, Bill Gates is az eladói oldalon állt.
Az amerikai gyengülések következtében és a nem túl kedvező makrogazdasági és céges hírek miatt tegnap az ázsiai tőzsdéken is inkább eladási igény jelentkezett. A tokiói Nikkei 225 index átzuhant a 11 ezer pontos határon, és végül 10 923 ponton akadt meg, ami 2,01 százalékos csökkenésnek felelt meg. A japán piacon a vállalati csődök számának növekedése okozott riadalmat.
Már az ág is húzza a befektetőket – mondta tegnap egy frankfurti bróker, amikor a Deutsche Telekom árfolyamának gyengülését magyarázta. A hét vége előtt az európai spekulánsok is megrohanták a tőzsdéket, és folyamatos eladásaikkal egyre lejjebb és lejjebb tornázták a tőzsdekurzusokat. A nap egyik vesztese a német távközlési vállalat volt, de a tőzsdeticker (kijelző) teljesen bepirosodott (a vesztes részvények jelzése a piros). A DAX által kezelt részvények kivétel nélkül a veszteséges oldalon voltak. Rosszul állt a szénája a párizsi CAC-nak és a londoni FTSE-nek is. A francia tőzsdén a Vivendi Universal Canossa-járása keltett némi érdeklődést: a médiavállalkozás már korábban bejelentette, hogy leépíti kapcsolt vállalkozásai nagy részét, így tegnap a Canal Digital norvég tévétársaságban meglévő 50 százalékos részét adta el a Telenor médiavállalatának.
Az európai tőzsdékre a negatívan nyitó amerikai árfolyamok újabb csapást gyakoroltak. A tengerentúlon ezúttal a vállalati hírek és az Amerikai Egyesült Államok karachi diplomáciai képviselete ellen irányuló terrortámadás döntötte dugába a növekedési lehetőségeket. A negatív hírek kapcsán a Merrill leminősítésekkel adott kegyelemdöfést a tőzsdéknek. A rossz makrogazdasági adatok még tovább mélyítették a bessz hangulatát. A michigani egyetem által publikált fogyasztói hangulati bizalmat átfogó index június hónapban visszaesést jelzett. A májusi amerikai ipari termelés viszont jobb lett, mint amit vártak, azonban erre az adatra már senki nem figyelt fel.
Budapesten a BUX éppen csak hogy 8000 pont felett kezdhette a napot, de ezt az örömteli hírt nem sokáig élvezhettük, mivel az index görbéje egy felfutást követve napközben egyre lejjebb csúszott. A kedvezőtlen nemzetközi trend itthon is hatást gyakorolt a befektetőkre, az index napközbeni csordogáló gyengülési stádiuma egészen a zárást megelőző félóráig tartott. A BUX az utolsó pillanatban 7865 pontig zuhant, majd korrigálva a megbicsaklást 7913 ponton, 124 pontot csökkenve fejezte be a kereskedést. A forgalom 4,3 milliárd forint lett, ami megközelítőleg egyezett a korábbi napon regisztrált szinttel. A részvények közül a Deutsche Telekom által visszahúzott Matáv beesése volt az egyik legszámottevőbb napi esemény. A távközlési cég napközben 861 forintig lassult, majd 866 forintra javult, de még így is 36 forintos veszteséggel zárt. Lefelé mozgott a két gyógyszergyári cég részvénye is, a Richter 395 forinttal, az Egis 100 forinttal lett „könnyebb”. A nap vesztese a Pannonflax lett 6,3 százalékos zuhanásával. A még nem említett maradék blue chipek közül mérsékelt gyengüléssel úszta meg a veszteséggel teli napot a Mol (–5 forint) és az OTP (–17 forint).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.