Csökkenésre ébredtek az európai piacok tegnap, a befektetők az amerikai negatív eredmény-előrejelzések miatt dobálták el a portfólióikban található technológiai papírjaikat. Kedden reggel az IBM bejelentette, hogy nyolc év eredményes tevékenység után várhatóan az idei év második negyedére veszteséget kell elkönyvelnie. Hasonlóan negatív hírként kezelték a tőzsdék az Apple bejelentését is, az amerikai számítástechnikai eszközöket gyártó cég tíz százalékkal mérsékelte második negyedévi profit-előrejelzését, a bevételi prognózist viszont kilenc százalékkal vette vissza. A tőzsdékre növekedési erővel próbált hatni az Oracle eredménye, ami a várakozásokat felülmúlta. A szoftvergyártó cég közleménye szerint az elemzői jóslatokat és a saját maguk által kitűzött célt sikerült megvalósítani az év második felében is, így hiábavalók azok a pletykák, amelyek az Oracle esetleges gazdálkodási adatainak csökkenéséről szóltak.
Visszaesésekkel reagáltak az amerikai gyengülésekre a délkelet-ázsiai tőzsdék is. A Nikkei 225 index a technológiai részvények mélyrepülése indukálta lejtőn 3,36 százalékkal múlta alul előző szintjét, míg a hongkongi HSI csupán 1,65 százalékot zuhant.
Nem sokat teketóriáztak tegnap az európai parketteken tevékenykedő spekulánsok sem, a DAX és az FTSE nyitáskor már javában csökkenő árfolyamait a beeséssel nyitó amerikai piacok tovább gyengítették. Rossz eredmények jelentkeztek a korábban igen jelentős növekedéseket produkáló luxusiparból is, sőt az euróövezet ipari termelése is visszaesést jelzett. Az unión belül áprilisban az ipari termelés fél százalékkal csökkent márciushoz képest. Még az oly kedvező Ericsson– Guangdong Mobile Communications-szerződés sem tudta eltántorítani az eladói oldalon állókat attól, hogy befejezzék a részvények piacra öntését.
A China Mobile Communications leányvállalata szerződést kötött a svéd telefonberendezéseket gyártó céggel, hogy mobiltelefon-gerinchálózatot építsen ki a kínai Guangdong tartományban.
Ahogyan a nemzetközi piacokon tegnap megfordult a korábban emelkedő trend, úgy változtatott irányt a BÉT részvényeit jegyző BUX árfolyama is. A napok óta egyhelyben topogó BUX most megmutatta, hogy képes határozott lépésre is. Az index százpontos veszteséggel kezdte a napot, és folyamatosan egyre lejjebb csúszott. A tőzsdeindikátor mélypontját délután három óra körül érte el, amikor a vesztesége meghaladta a 210 pontot. A zárás körüli utolsó másfél óra kisebb korrekcióval telt el, így a BUX 7749,13 pontra javíthatta értékét, amely „csupán” 171 pontos mínusznak felelt meg. A forgalom 5,6 milliárd forintra nőtt, ez jelezte, hogy a piac megrémült. Az ijedség egyik oka a belpolitikai probléma – mondhatni kormányválság –, míg a másik sokkal fontosabb indok a nemzetközi piacokon uralkodó trend. A magyar tőzsde eddig viszszafogottan reagált az amerikai és európai tőzsdei eseményekre, de ezúttal régi jó szokásához híven túlreagálta. Előjöttek a háziasszonyok – mondta egy bróker, és rámutatott a Mol és a Matáv árfolyamgörbéjére. Az olajipari papír 195 forinttal zárt előző értéke alatt, míg a napközben 834 forintig eső távközlési papír 10 forinttal romlott le, így 850 forinton került a partvonalon túlra.
Nem kerülte el a bessz szele az OTP-t (–50 forint) és a Richtert (–410 forint) sem. A nap vesztese a Graphisoft, a Humet és az Antenna Hungária lett.
Zelenszkij így hálálja meg a támogatást! Tönkreteszi Európát?