Emelkedéssel zárt a BÉT

Miután tegnap kiderült, hogy a kereskedés során 96,3 százalékkal estek a WCom részvényei, a Nasdaq úgy határozott, hogy július 5-től törli a cég részvényeit. De ez még nem minden: a könyvelési hibák egymást követik, a tavalyi Enron-botrány után következett a Tyco International, a hét vége előtt pedig a Xerox Corporation. Ezzel még nem zárult le a könyvelési csalások felderítése, ezt jól tudják a tőzsdei befektetők is, így nem csoda, hogy a múlt hét utolsó kereskedési napján iránytalanul mozogtak az árfolyamok. A korábbi, igen heves reakciók után tegnap az ázsiai és az európai piacok mégsem foglalkoztak különösebben az amerikai botrányokkal, a spekulánsokat sokkal inkább a hazai cégek információi vezérelték. Budapesten az alacsony árfolyamú részvények hatására „előbújtak” a korábban kivárásban lévő befektetők.

2002. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vegyes hangulatú kereskedést tudhattak maguk mögött az elmúlt pénteken az amerikai brókerek. Az éppen csendesen agonizáló WorldCom tőzsdefelügyeleti vizsgálata közben kiderült, hogy a Xerox másolástechnikára szakosodott cég is helytelenül könyvelt. A Xerox 1997–2001 között mintegy kétmilliárd dollárt a nyereséges oldalra könyvelt el, a hír hatására a befektetők között újabb pánikhullám alakult ki. A Xerox-részvények ára 8 dollárról 5,75 dollárra zuhant. A brókerek arról beszéltek, hogy nincs a piacon olyan hír, ami némi bizalmat önthetne a vásárlókba, könyvelési trükkök bármelyik cégnél, bármikor kibukhatnak.
Hab a tortán, hogy tegnap a New York-i értéktőzsde Nasdaq piacán 96,3 százalékkal, 6 dollárcentre zuhantak a WorldCom távközlési cég részvényei. Az amerikai gazdaságtörténet egyik legnagyobb könyvelési visszaélésével vádolt konszern részvényeivel a kereskedést a múlt kedden 83 dollárcenten függesztették fel, és csak tegnap indult újra vele a kereskedés. A WorldCom részvényei más elektronikus piacokon is hasonló zuhanást éltek át. A Nasdaq arról tájékoztatta a WorldComot, hogy részvényeit július 5-től törlik.
Könyvelési manipuláció ide vagy oda, tegnap az ázsiai parketteken a már elkezdett héttel és annak belátható eseményeivel voltak elfoglalva a befektetők. A tokiói kurzust a Sony, a Toshiba és a Minolta papírjai tolták lefelé.
Optimistán kezdtek, majd kora délután újból a negatív tartományba csúsztak vissza az európai árfolyamok. Az indok részben az amerikai nyitáskor keletkezett csökkenésben, valamint a tengerentúlon tapasztalható bizonytalan kimenetelű tőzsdefelügyeleti vizsgálatokban keresendő. Az európai cégek közül a Vivendi menedzsmentjének vitája, valamint az Ericssonról érkező értékesítési hírek keltettek nagyobb figyelmet a parketteken. Az Ericsson vezetése bejelentette, hogy nincs alapjuk azoknak a pletykáknak, melyek a távközlési cég eladásáról szóltak. Az Ericsson árfolyama 6,47 százalékkal erősödött.
Lassan teljesen kiárusítják az elmúlt hónapban csődbe jutott holland KPNQwest vagyontárgyait is, bár a tőzsdék nem nézik jó szemmel, hogy maga az anyavállalat veszi meg az internetszolgáltató optikai kábelhálózatát. A KPNQwest elsősorban azért ment csődbe, mert a létrehozó főrészvényes KPN nem volt hajlandó kifizetni tartozását leányvállalatának.
Elhamarkodottan nyilatkoztak azok az amerikai elemzők, melyek a hét első napjára a Wall Street emelkedését várták. A negatív tartományban kezdő börzék ugyan felfelé vették útjukat, de a lendületük kevésnek bizonyult a pozitív tartomány eléréséhez. Még a várakozásokat felülmúló júniusi amerikai feldolgozószektor teljesítményét mérő beszerzőimenedzser-index 0,5 pontos emelkedése sem tudta megállítani a pesszimista tőkepiaci hullámot.
Emelkedéssel kezdődött és végződött a hét első kereskedési napja Budapesten. A BUX kurzusa két lépcsőben emelkedett, és zárás előtt háromnegyed órával elérte napi csúcspontját is. A kereskedés utolsó percei a negatív korrekcióval teltek, de ennek ellenére az index görbéje 264 pontot erősödve zárt. A forgalom különösebben nem emelkedett, viszont a részvények árai kellemes meglepetést okoztak a részvényeseknek. A nap nyertesei a blue chipek voltak, azok közül is a Matáv (+40 forint), az OTP (+131 forint) és a Richter (+350 forint) vitte a prímet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.