A szabadságharc utáni évek egyik legkedveltebb szállóhelye volt a mai Semmelweis utcában álló Arany Sas fogadó. Az egyemeletes, sárga ház már a reformkorban is igazi kis magyar sziget volt a német nyelvű Pesten. Jobbára vidéki vendégek szálltak meg itt, érkezéskor a férfiakat jóféle kisüstivel, az asszonyokat pedig illatos haboskávéval várták a földszinti étteremben. Szálláshelyei mellett étterme is közkedvelt volt, ahova a közeli Nemzeti Játékszín művészein kívül számtalan író járt ebédelni és vacsorázni, a fiatal házas és a közelben élő Petőfiék is innen vitettek ételt Dohány utcai lakásukra egy ideig. Az Arany Sasban megforduló vendégek, baráti társaságok egyben biztosak lehettek – a személyzetnek, de elsősorban a tulajdonosoknak köszönhetően – még a forradalmat követő elnyomás éveiben is bátran beszélgethettek politikáról és a haza ügyeiről. Petőfi neve mellett csak Kossuthot emlegették sűrűbben, és néha fel-felcsendült a Rákóczi-induló is – igaz, csak hangfogóval, nehogy a fogadó földszintjén, az étterem közelében lakó remete pihenését zavarják.
A legendás hírű, nemesi származású remetét, akiről mindenki hallott, de csak egy-két ember ismerte, Áldássy Ignácnak hívták, és még 1838-ban, a nagy árvíz idején bérelte ki az Arany Sas két udvari szobáját. Mint jómódú, ám kissé zárkózott ifjú költözött be ide, akivel a vendégek eleinte még elvétve találkozhattak az étteremben ebéd- és uzsonnaidőben. A fogadót már abban az időben is meglehetősen ritkán hagyta el, és akkor is inkább a külváros felé vette az irányt. A negyvenes évektől viszont egyre ritkábban látogatta az éttermet Áldássy, a fogadót pedig szinte egyáltalán nem hagyta el. A szabadságharc idejére azonban már végképp elzárkózott a külvilágtól. Ablakai örökösen le voltak függönyözve, de szobájának ajtaját is csupán akkor nyitotta meg, amikor a folyosón található ósdi, húzós csengővel egyetlen bizalmas emberét, Rudolfot kívánta magához rendelni. Ha eközben véletlenül megszólította valaki, riadtan menekült vissza a szobájába. Amikor Rudolf megérkezett, háromszor erősen koppantott Áldássy ajtaján, mire a remete megjelent, és csak annyit mondott: „Ahogy szoktuk, barátom!” Rudolf pontosan tudta, mit jelent ez: délben meleg krumpli-salátát és linzertortát, este pedig hideg krumplisalátát linzertorta nélkül. A két étkezés között Áldássy csupán fehércukrot rágcsált, amelyet Rudof szerzett be minden hónapban egyszer.
Közben évtizedek teltek el úgy, hogy a remete a fogadóban élte meglehetősen különös életét. A fogadósokat nem zavarta a hóbortos vendég, hiszen tartozását rendszeresen rendezte, hűséges szolgájának, Rudolfnak pedig mindig tisztes borravalót adott. Csupán kétszer kerültek összeütközésbe vele: amikor rendbe akarták hozni meglehetősen lepusztult lakrészét, majd amikor hű inasának halálhírét közölték vele. Néhány év múlva maga is eltávozott az árnyékvilágból. Onnan, az Arany Sasból vitték el a halottasházba, amivel vélhetően azóta is tartja a hazai vendéglátóiparban páratlan rekordot, miszerint több mint öt évtizedig élt ugyanabban a szállodaszobában.

„Aki ilyen szintű árulást követ el, annak mennie kell” – Lajkó Fanni Kollár Kinga botrányos beszédéről