Három kereskedési nap alatt kellett utolérnie a magyar tőzsdének azt, amit a nagy társak a hét első két napján megéltek. A külföldi befektetők (miután bevásároltak az amerikai és európai papírokból) egyéb nagy likviditással és alulértékelt papírokkal rendelkező tőzsdék után néztek. E logika alapján jutottak a kelet-közép-európai térségbe és néhányuk a Deák Ferenc utcába is besétált. A magyar placc kordonjain kívülről szemlélődők hamar rájöhettek, hogy itt kiaknázatlan Eldorádó áll szinte elnéptelenedve, így az elmúlt pár nap a nemzetközi befektetők hazai megjelenésével, és ezáltal a részvényárak drágulásával telt.
Hétfő
Tokióban az Obon állami ünnep miatt csak rövid ideig volt elérhető a Nikkei, de ezen szűk kereskedési idő alatt 1,93 százalékos csökkenést könyvelt el a 225 részvényt jegyző tőzsdemutató. A piacra igen erős hatással bírt az a bejelentés, hogy a japán bankok az elkövetkező négy hónapban 42,5 milliárd dollár értékű japán értékpapírt dobnak piacra. Mint ismert, a szigetország fekete bárányai a bankok voltak az elmúlt két évben, mivel a pénzügyi szolgáltatók szenvedték meg eddig a legjobban a japán gazdaság gyengülését. Az alacsony – szinte nem is létező – kamatok az állampolgárokat nem sarkallták megtakarításokra, így a hitelintézeteknek nem volt miből profitálniuk.
Az ázsiai pesszimizmus ellenére az amerikai tőzsdéken a kiskereskedelmi és technológiai cégek kedvező hírei magasra emelték a New York-i árfolyamokat. A Dow Jones Industrial Average 2,43 százalékkal, a Nasdaq Composite 2,37 százalékkal ugrott meg. A befektetők önbizalmát még a Conference Board gazdaságkutató csoport által publikált amerikai konjuktúraindex csökkenése sem tudta lerontani.
Kedd
Kissé hírhiányban küszködött a keddi tőzsdei üzleti nap. Tokióban 20,59 pontot emelkedett a Nikkei 225 index értéke, amit vélhetően a hétvégén publikált japán makrogazdasági adatok kedvező értékeiben való hit okozott. Az Egyesült Államokban viszont a befektetők az előző napi megugrást követve hasznot realizáltak. A spekulánsok az utóbbi egy évben nagyon óvatossá váltak: pár százalék haszon megszerzése után egyből a lefölözés lehetőségét keresik. A keddi amerikai kereskedés alatt a Dow Jones értéke 120 ponttal, a Nasdaq Composite árfolyama 1,3 százalékkal gyengült. Bár a cégekről érkező hírek többsége kedvező volt, a befektetők nem vettek tovább, sőt eladtak. Olyan részvények is áldozatul estek, mint a kedvező eredményeket közlő Dell Computer és a Home Depot. Még a Cisco System és az AT&T papírjait is az eleinte dráguló, majd az általános gyengülésnek áldozatul eső részvények között lehetett találni.
Szerda
Drágulás! jelszóval lepték el a parkettet a befektetők. A vevők tábora nőtt, így a világ tőzsdéinek többsége emelkedéssel zárt. Tokióban a Nikkei 225 index 0,23 százalékkal javult, New Yorkban a DJIA 0,96 százalékkal, a Nasdaq 2,36 százalékkal erősödött. Az amerikai megugrást a Federal Reserve chicagói és philadelphiai vezetőjének kamatokkal és az USA újabb recessziós viszszaesésével kapcsolatos véleménye okozta. Anthony Santomero philadelphiai Fed-vezető szerint a kamatszintek a jelenlegi értékükön éppen a legmegfelelőbbek. Elemzők úgy vélték: a Fed így üzente meg, hogy a kamatok csökkentésére nem érdemes várni. A magyar piacon a nemzetközi események fényében indult el szerdán a rövid hét. A BUX egyből 0,56 százalékos drágulással kezdte az első napot, és a javuló BUX kurzushoz igen magas, 9,79 milliárd forintos forgalom társult. A húzópapírok ezúttal is jobbára csak a vezető részvények voltak.
Csütörtök
Az optimista hangulat jegyében a Nikkei-index 1,7 százalékkal 9814,02 pontra nőtt, az amerikai Dow Jones 1,08 százalékkal, a Nasdaq 0,97 százalékkal javított kurzusán. Emögött a kiskereskedelmi és számítástechnikai szektorról érkező kedvező hírek álltak, a PC- és szoftvergyártókról igen kedvező vélemények hangzottak el, így például a Microsoft papírjait a Salomon Smith Barney és a Lehman Brothers is felminősítette. Erős forgalomnövekedés és javuló árfolyamok jellemezték a BÉT csütörtöki üzletmenetét is. A megjelenő külföldi vevők hatására a BUX görbéje szinte szárnyra kapva ívelt egyre magasabbra. A záráskor elért 2,82 százalékos emelkedést főként a négy százalékkal erősödő Matáv, valamint az öt százalékkal dráguló Richter sarkallta. A Matáv részvényeit ama hír kapcsán vásárolták, hogy az amúgy igen nagy veszteséget felhalmozó Deutsche Telekom főtulajdonos nem kíván megválni magyar leányvállalatától. Korábban olyan pletykák jelentek meg, hogy a német társaság esetleg a költségek karcsúsítása érdekében eladja a telefoncégben lévő részét. A 10,8 milliárd forintos forgalom nem csak a Matáv- és a Richter-papírok árát emelte, hanem a Mol és az OTP, sőt a BorsodChem és a TVK árát is.
Péntek
Korrekciós hangulat övezte a hét utolsó kereskedési napját, a japán piacon tovább növelte előnyét a Nikkei, viszont Hongkongban a HSI kurzusa már jelezte, hogy nem lehet büntetlenül megúszni a kétnapos emelkedéseket, így veszteséggel zárt. Tokióban feltehetően a Nikkei 0,91 százalékos javulásához nagyban hozzájárult a már régóta várt második negyedéves GDP-adat kedvező értéke. Az előzetes becslések szerint a szigetország gazdasága a második negyedévben az előző év hasonló időszakához képest 0,7 százalékkal növekedett. A vezető japán gazdaságkutatók szerint az év második negyedében a GDP 0,2 százalékkal volt nagyobb az első negyedévinél. A növekedést elsősorban az export segítette, amely az első negyedévihez képest 5 százalékkal bővült. A magánfogyasztás és a vállalati tőkeberuházások gyakorlatilag nem változtak – írta az MTI-ECO.
Az európai tőzsdéken már az amerikai nyitások előtt látni lehetett, hogy a hét vége előtt nem hagyják meg a befektetők portfólióikat. Helyette inkább hasznot realizáltak, így a Dow Jones kereken két százalékkal, a Nasdaq 2,97 százalékkal gyengülve zárt. A negatív nemzetközi hangulat ellenére Budapesten a BUX továbbra is tartotta magát a növekedéshez. A pesti index 1,13 százalékkal előző szintje fölött zárt, ezt jobbára a Matáv- és az OTP-papírok erősödése okozta. A csökkenő 5,8 milliárd forintos forgalomban a vezető részvények kivétel nélkül drágultak.
Szentkirályi Alexandra: Hosszú Katinka bajnok, legenda, magyar, nő és anya