Kedvezőtlen hírek és általános profit taking (haszonrealizálás) hatásai érvényesültek az elmúlt hét utolsó napján New Yorkban. A befektetők nem díjazták a SEC (tőzsdefelügyelet) által a Citigrouppal és az AOL Time Warnerral szemben indított vizsgálatot, sem a múlt héten felértékelt, majd pénteken már inkább visszavont PC-piac erősödéséről szóló híreket. Elemzők elmondták, hogy sokan várnak a számítástechnikai cégek felfutására, hiszen az elmúlt két évben mást sem lehetett hallani, mint hogy a komputerágazat lassan csődbe kerülhet a piac telítettsége miatt. A személyi számítógépek eladási számának növekedéséről szóló híreket a Lehman Brothers és a Salomon Smith Barney szakértői hangoztatták, de a két tanácsadó céggel ellentétes véleményt közölt a Bear Sterns cég szakértője. Az elemzés következtében az Intel-, az Advanced Micro Devices- és a Hewlett Packard-papírok gyengülése meghatározó volt az egész pénteki kereskedés irányára.
Tegnap pihenten vetették magukat a részvényekre a befektetők, így az ázsiai és az európai, majd a későn nyitó amerikai tőzsdéken drágulással kezdődhetett a hét. Tokióban pénteken a tőzsdezárás után publikált második negyedéves gazdasági növekedési előrejelzés okozta azt a tegnapi két százalék feletti tőzsdei emelkedést, melynek sztárjai a távközlési és elektronikai cégek voltak.
Az európai tőzsdéken tegnap emelkedéssel indult a nap, a londoni tőzsde ünnep miatt zárva tartott. A DAX és a CAC piacán a kedvező hangulatot a Deutsche Telekom, a Nestlé és a Vivendi Universal hírei indukálták. Hasonlóan kedvező információt szolgáltatott a svéd Ericsson mobil távközlési berendezéseket gyártó cég is. Az Ericsson és az Aycell török GSM hálózati társaság 55 millió eurós hálózatbővítési megállapodást kötött.
A vártaknak megfelelően emelkedéssel nyitottak tegnap késő délután az amerikai tőzsdék, az európai piacok által keltett növekedés és a júliusi növekvő tengerentúli lakóingatlanok forgalmi adatai emelkedésre sarkallták a Dow és a Nasdaq árfolyamát. A kereskedés elején keletkezett Wall Street-i növekedés nem tarthatott sokáig, mivel a befektetők továbbra is az eladói oldalon helyezkedtek el, ezzel is tovább gyűjtve a múlt héten megtermelt hasznot. A nyitás utáni negatív fordulatot a Qwest- (–5 százalék), a Mirant Corporation- (–9 százalék), az AOL Time Warner- (–6 százalék), valamint az Oracle- (–4 százalék) részvények eróziója okozta.
Budapesten az utolsó nyári hét kezdődött, a piaci szereplők továbbra is távol maradtak a parkettől, a BUX értéke 47 pontos csökkenéssel kezdte a napot, majd gyorsan korrigálta veszteségét. A kereskedés nagy részét az index egy helyben topogva 7640–7680 pont között töltötte, és ezen szint közelében 7667,99 ponton zárt. A forgalmi mutató 4,3 milliárd forintot jelzett. A nap nyertese a 27 millió forintos forgalmú Rába lett 2,6 százalékos drágulásával. A győri cég részvényeit vélhetően a honvédségi tender újabb kiírásával lehet összefüggésbe hozni. A blue chipek közül a Mol, a Matáv és a Richter ára drágult, míg az OTP kurzusa csökkent. Az olajipari és a távközlési papírok 15-15 forinttal, a gyógyszergyári cég részvényei 105 forinttal erősödtek.
Porig égett az egyik budapesti színház