Optimista hangulat fordította meg a már éppen negatív oldalon záró amerikai árfolyamokat hétfőn. A befektetők többsége a nap végéig az eladói oldalon állt, de a zárást megelőző másfél órában ez a felállás száznyolcvan fokos fordulatot vett. Az eladók átültek a vevői „székekbe”, és az előzőleg eladott papírokat – lehet, hogy olcsóbban – visszavásárolták. A fordulatot azok az elemzések okozták, melyek az amerikai gazdaság újabb recesszióba esését elvetették, így minden akadály elhárult az emelkedések elől. Fordult a kocka az ázsiai parketteken is, Tokióban az ötnapos emelkedés után a tízezer pontos határnál támaszték állta akadályát a növekedésnek: ezen a szinten a piaci szereplők a korábban beprogramozott (limitált) ajánlataikat érvényesítették, azaz eladtak. Elemzők szerint az ázsiai tőzsdéken a következő napokban újabb drágulási irány jelentkezhet, ezt a szakértők a közel-keleti amerikai katonai beavatkozással magyarázták.
Csendesnek és nyugodtnak ígérkezett a tegnapi nap Európában, a londoni tőzsdén a hét első kereskedése kezdődött (a hétfő ünnep miatt szünnap volt), a spekulánsok az amerikai nyitásokra, illetve a tengerentúlon publikált makrogazdasági adatokra összpontosítottak. A makroadatok megjelenéséig az FTSE és a DAX kurzusa előző szintje körül mozgott, a júliusi amerikai tartós iparcikkek rendelésállományának bővülése viszont igen erős emelkedést indukált az európai árfolyamokban.
A tengerentúlon az év hetedik hónapjában a vártnál sokkal nagyobb mértékben, 8,7 százalékkal nőtt a tartós iparcikkek rendelésállománya – jelentette az MTI-ECO. Az amerikai kereskedelmi minisztérium adatai szerint a szállítóeszközökre adott rendelések figyelembevétele nélkül a rendelésállományi növekedés a múlt hónapban 3,9 százalékot ért el. A kedvező tartós iparcikk-rendelésállomány adatának hatására a piac javulást várt a New York-i nyitástól, de ez sajnos, a Conference Board által közölt átfogó amerikai fogyasztói bizalmi index értékének csökkenése miatt nem következhetett be. A gazdaságkutató csoport szerint a vártnál jóval erőtlenebb, kilenc hónapja a legalacsonyabb augusztusi bizalmi indexet jelzett az USA gazdasága. Az index csak 93,5 pontot ért el augusztusban, így alatta maradt a 97,0 pontos elemzői várakozásoknak.
Budapestre is hatással volt az a felfutás és gyengülés, amit az amerikai makrogazdasági adatok okoztak. A BUX 39 pontos emelkedéssel nyitott és a tengerentúli „sokkoló” hírekig szinte egy helyben topogott. A hazai árfolyammutató zárás előtt két órával a londoni és a frankfurti értékekkel azonos ütemben ugrott meg, majd hasonlóan esett vissza. A kereskedés végén a BUX 7755,18 ponton állt, ami 87,19 pontos emelkedésnek felelt meg. A forgalom 8,3 milliárd forintra emelkedett, ebből a Matáv 2,3 milliárd forinttal, míg az OTP és a Richter 2-2 milliárd forinttal részesedett. A nap nyertese újból a Rába lett 5,8 százalékos drágulásával, a győri céget a Richter (+480 forint) és az Egis (+550 forint) követte. A blue chipek közül csak a Matáv ára esett át a negatív határvonalat jelző holtponton.
A forint kurzusa a bankközi devizapiacon gyengülést jelzett, az intervenciós sávban, az erős oldalon 10,91 százalékon állt.
Porig égett az egyik budapesti színház