Zuhanással zártak kedden az amerikai tőzsdemutatók, a tengerentúli lassulások bekövetkeztét már az európai indikátorok mélyrepülése jelezte. Blair beszéde, majd a Xerox könyvelésének vizsgálatáról szóló hírek, illetve a Fed nemleges kamatdöntése az árak gyengüléséhez vezettek.
A Federal Reserve nyílt piaci bizottsági ülésén hozott, a zárás előtt másfél órával bejelentett semleges kamatdöntés tovább erodálta a részvények árát. A Fed szerint az amerikai gazdaság állapota és az esetleges Irak elleni katonai fellépés következtében megugró energiaárak nem indokolják az irányadó, 1,75 százalékos jegybanki alapkamat megváltoztatását. A negyvenéves mélyponton álló kamatszintet a Fed tovább mérsékelné, de csupán akkor, ha a gazdaság visszaesésével alá lehet támasztani a döntést.
Csökkenéssel zárta tegnap a kereskedést a tokiói Nikkei 225 index és a hongkongi Hang Seng is. A japán gazdaság állapota és az amerikai eladói nyomás együtt nehezedett a Nikkeire,
így a tőzsdemutató 1984-ben tapasztalt szintjére zuhant. A befektetők alapvetően pesszimistán nyilatkoztak a lejtmenetről, szerintük a Standard and Poor’s (S&P) azon bejelentése, hogy Japán szuverén adósságbesorolását leronthatja, tömeges eladásokat indukált. Az S&P kilátásba helyezte, hogy ha a szigetország kormánya a defláció megállításáért nem tesz semmit, akkor a jelenlegi „AA mínusz” szintről tovább rontja a besorolását.
A keddi zuhanások után tegnap az európai piacokon jelentős emelkedéseket mutattak a tőzsdegörbék. Elemzők szerint csupán a természetesnek nevezhető korrekciós hullám söpört végig a kontinens parkettjein. A drágulás elsősorban az előző napon nagy beesést elszenvedő papírok körében tudott kialakulni. Az optimizmusba hajló fordulatot nem erősítette az a megállapítás, hogy az unió gazdasága várhatóan csupán a jövő évben léphet növekedési pályára. Az Európai Bizottság véleményére nem igazán reagáltak a tőkepiacok, viszont a növekedéssel nyitó amerikai tőzsdék tovább növelték a hirtelen keletkezett kedvező hangulatot. New Yorkban, csakúgy, mint Londonban és Frankfurtban a korrekció volt az árfolyam-emelkedés mozgatórugója, amit néhány pozitív profitjóslat csak tetézett. Az egyik bejelentés szerint a General Electric harmadik negyedéves eredményei várhatóan megfelelnek a vártaknak. (A GE korábban 41 centes részvényenkénti nyereséget jósolt magának.)
Pesten a nyitás utáni első órában tapasztalt százpontos megugrást követően a BUX kurzusa a 7280 pontos határig húzódott vissza. A 7300 pont körül pulzáló index végül 56,48 pontos emelkedéssel 7320 ponton zárt. Brókerek szerint a drágulást az okozta, hogy több papír ára anynyira alacsony volt, hogy még azok a befektetők is vásároltak, akik korábban kivárásra játszottak, így alakulhatott ki a hatmilliárd forint feletti forgalom.
A javulást a Mol-, az OTP- és a Richter-részvények indukálták. Az olajipari cég papírjai azért erősödtek, mert felröppent az a hír, hogy az INA-privatizációból is kieshet, hasonlóan, mint a PKN Orlen és a Rafineria Gdanska esetében. A BÉT vesztesei között találhattuk a Matáv és a Phylaxia papírjait.
Rasszista módon beszélt Orbán Viktor indiai útjáról egy baloldali humorista