Beütött a bessz

Harmadik negyedéves eredményjóslatok idején, és a közelgő szeptember 11-i tragédia egyéves évfordulóját várva a befektetők visszafogottan kereskedtek a hét közepén New Yorkban. Az elemzők által várt tőzsdei lassulással szemben az árfolyamok erőteljes növekedéssel zártak, így a Dow Jones értéke 1,41 százalékkal, a Nasdaq Composite kurzusa 2,25 százalékkal emelkedett. Szakértők szerint nem valamilyen csodáról, vagy éppen változó befektetői magatartásról beszélhettünk szerdán, hanem csupán korrekció történt, ami meghatározó erővel jelentkezett a tengerentúlon. A pesszimista elemzők jóslata igaznak bizonyult, mivel tegnap az európai árfolyamok továbbra is a negatív irányba mozogtak.

2002. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy nehézségek árán sikerült emelkedést kicsikarni az amerikai árfolyamokból: a befektetők szerdán nehezen vették tudomásul, hogy az árak annyira legyengültek, hogy érdemes részvényvásárlásokat eszközölni. A kora délután érkezett fordulat igen erősre sikeredett, amit főként a high-tech és a fogyasztási cikkeket gyártók szektoraiban jelentkező vevők megjelenése okozott.
A javuló gazdasági esélyek hatására tegnap Tokióban 1,62 százalékos drágulással zárt a Nikkei 225 index. A Bank of Japan (BoE) kormányzója szerint a szigetország gazdaságának több időre van szüksége a fenntartható növekedési pályára álláshoz. Hajami Maszaru szerint a japán gazdaság túl van a mélyponton az export bővülésének köszönhetően, de a gyenge hazai kereslet továbbra is fékezi a fejlődést. A pénzügyminisztérium adatai azt jelzik, hogy a második negyedévben 15,5 százalékkal estek vissza a vállalati tőkebefektetések éves összevetésben, és egymás után a harmadik negyedévben – jelentette a Reuters értesülését az MTI-ECO.
Tegnap változatlanul mély peszszimizmus uralkodott az európai parketteken, a befektetők többsége vagy az eladói oldalon állt, vagy a „partvonalon túlról”, semleges állásokból szemlélte az eseményeket. Kora délután az FTSE árfolyama átlépte a mínusz kétszázalékos határt, míg a DAX a londoni tőzsdei zuhanásánál is nagyobb, 2,5 százalék körüli visszaesést mutatott. A frankfurti befektetőket a Deutsche Telekom (DT), az Infineon és a Siemens papírjai gyengítették. A DT papírjai azért gyengültek, mert felröppent az a hír, hogy a német távközlési cég újabb részt adhat el a T-Mobile és a T-Online cégekből.
A francia távközlési cég, a France Telecom is hasonló cipőben jár, mint német testvére. Annyiban azonban könnyebb a párizsi cég helyzete, hogy a francia kormány minden segítséget megad az FT-nek pénzügyi gondjai enyhítése érdekében. Az MTI-ECO értesülései szerint a francia pénzügyminisztérium közleményben tudatta, hogy a volt távközlési monopólium többségi részvényese a francia állam, és a kormány felelős befektetőként megfelelő támogatásról gondoskodik, ha a vállalatnak refinanszírozási problémái támadnak – így a közlemény.
Az európai tőzsdei gyengüléseknek nem kedvezett az amerikai piacok negatív irányú nyitása. Az USA-ban a feldolgozóipar teljesítményének visszaesése, valamint a gyáripari megrendelések bővülése és a termelékenység javulása nem hozta meg a tőkepiaci emelkedést segítő hangulatot.
Budapesten mérsékelt gyengülés mellett kereskedtek a befektetők, a BUX kurzusa 60 ponttal előző záró szintje felett nyitott. A kereskedés nagyobbik részét az index lassulással „töltötte”, így a zárást jelző gongszó pillanatában a magyar tőzsdemutató a várakozásoknak megfelelően 59 pontos gyengülést jelzett. Ahogyan már megszokhattuk, a Deák Ferenc utcában nem sok minden történt. Az 5,5 milliárd forintos forgalom mellett a vezető részvények többsége – a Richter (+75 forint) kivételével – gyengülést szenvedett. A piac inkább a kisforgalmú papírokra koncentrált, így a Borsod Chem (BC) 571 darabos forgalom mellett 3,3 százalékos növekedést ért el. Elemzők szerint a BC árfolyamát azok a spekulációk mozgatják, melyek azt feltételezik, hogy az ÁPV tulajdonában lévő 5 százaléknyi részvénycsomag hamarosan a piacon landolhat. A vesztes blue chipek sorából meglepetést az eladói nyomás miatt 2010 forintig gyengülő OTP és a 786 forinton záró Matáv okozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.