Józsefvárosban megállt az idő

Nyolc éve Józsefváros alpolgármestere Székelyné Gyökössy Dóra, a jobboldal közös jelöltjeként indul az önkormányzati választásokon a polgármesteri székért. Az MDF-es politikus tudja, hogy nagy küzdelem lesz, hiszen az MSZP és az SZDSZ polgármesterjelöltjét első alkalommal a Munkáspárt is támogatja. Az elmúlt években a Fidesz–MDF többségű képviselő-testület a szocialistákkal egyetértésben jogi úton megfosztotta az SZDSZ-es polgármestert több jogosítványtól, és az önkormányzati bizottságok elnökei gyakorlatilag átvették a kerület vezetését. Székelyné Gyökössy Dóra szerint a kerület sokkal erőteljesebben fejlődhetett volna egy dinamikus polgármester vezetése alatt.

Stefka István
2002. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A VIII. kerületben tizenkét éve szabad demokrata polgármester irányít. Csécsei Bélát kétszer is megválasztották polgármesternek, és most harmadszor is jelölik. Hogyan lehetséges ez, ha a polgármestertől a képviselő-testület megvonta az önálló aláírási és döntési jogot?
– Ez a törvényből adódik. Ugyanis a polgármester munkáltatója a képviselő-testület, de a törvény adta jogait senki nem vette és nem is veheti el tőle. A jelen helyzet az, hogy bizottsági elnökök kapták meg az aláírási jogkört, és néhány esetben a gazdasági tanács, kivéve a törvény által megszabott aláírásokat, amit csak a polgármester tehet meg.
– Miért történt ez, bizalmatlanok voltak Csécsei Bélával szemben?
– Igen. Cselekedeteit nem lehetett követni, reakcióit kiszámítani. Éppen ezért a hasonló arányban helyet foglaló MSZP-s, SZDSZ-es képviselőkkel nehéz volt az elmúlt években döntéseket hozni. A mérleg nyelvét olykor a MIÉP és a kisgazda képviselők billentették ki, legtöbbször a polgári oldal javára. A térfigyelő rendszer fejlesztésében, a prostitúció, a bűnözés visszaszorításában egyetértettünk, de sok másban nem. A kamerarendszer működtetése most veszélybe került, mert az Orbán-kormány belügyminisztere által kapott ötvenmillió forint támogatást az új belügyminiszter még nem hagyta jóvá.
– Térjünk azért arra a mondatára viszsza, hogy a szabad demokrata polgármester kiszámíthatatlan. Ez mit jelent?
– Öntörvényű ember, valamit elképzel, és ha az nem úgy történik, akkor hetek telnek el, amíg aláír szerződéseket vagy egyáltalán nem írja alá azokat. S hiába van felhatalmazása a testülettől a szerződés aláírására, egyszerűen szabotálja a testület döntését. Az előző szabad demokrata polgármestert, Kukán Zoltánt, amikor leszavazta a testület, még a saját frakciója is, akkor felállt és lemondott. Csécsei Bélát már tízszer is leszavazta a testület, ennek ellenére a következő ülésre megint behozta az elképzeléseit, leszavazták. Aztán megint, és ez így megy, az ügyek pedig csak húzódnak, elintézetlenül. Rendkívül érdekes módon próbál érvényt szerezni saját elképzeléseinek, egyszóval nincs párbeszéd a testület és a polgármester között. Végeredményben egy kisebbségben lévő polgármester vezet.
– Ez mit jelent pontosan?
– Azt, hogy négy képviselő és ő alkotja az SZDSZ-frakciót, kisebbségben a huszonnyolc tagú testületben.
– Az MSZP együttműködik az MDF-fel?
– Együttműködik velünk és a Fideszszel, s elég gyakran közösen szavazunk, párbeszéd van közöttünk. Mindig azt mondom, hogy a helyi politikában nem a párt az első, hanem a kerület. Meg kell találnunk mindig azt a kompromisszumos megoldást, ami még elfogadható.
Mégis, a legnagyobb gond az, hogy elmaradtak a kerület fejlesztési programjai. A Corvin–Szigony projekt, Józsefváros teljes rehabilitációja évek óta húzódik. Az első kiírás az elmúlt évben sikertelen volt. A nyertes cég nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit, aztán módosították a szerződést, mert nem készült el időre a szabályozási terv, ezután az ügy bíróságra került.
– A polgármester mennyiben felelős a tizenkét háztömbös lakópark építésének elhúzódásáért?
– Annyiban, hogy ő tárgyalt a céggel. Azt tudni kellett, hogy a szerződés körül bajok vannak, és a testület csak később értesült arról, hogy közben önállóan levelezett a céggel, s mégsem történt semmi. Ezalatt lejárt a szerződés érvényessége. A felelősöket keresik, az ügyben pereskedünk. Új kiírást készített a Rév Rt., de ez jogilag és pénzügyileg is hibás volt. Ezt a testület leszavazta, egyeztetés sem volt, holott nagy horderejű beruházásról van szó. A képviselő-testületi ülésen Csécsei Béla válasza az volt, hogy tőle senki nem kért egyeztetést. Most számomra az a furcsa, hogy egy tízéves, százmilliárdos program beindulna, de ehhez a polgármester nem kér egyeztetést, ez egyenesen érthetetlen. Hiszen egyszer már az önkormányzati képviselő-testület leszavazta ezt a kiírást, legalább keresett volna kompromisszumos megoldásokat az érdekelt felek között, hogy a másodszori ülésen a testület elfogadja a tervet. Nem ez történt. Közben különböző döntések születnek, de pénzügyi garancia nincs a pályázati kiíráshoz, a projekt beindításához.
– Tehát pénzügyi gondok is vannak.
– Az önkormányzat működési költsége igen magas. Előbb-utóbb semmiféle fejlesztésbe nem tud belefogni a kerület, mert nem marad rá pénze. Érdekesség az is, hogy a 2001. évi költségvetést, amelyet a polgármester nyújtott be, maga a polgármester leszavazta. Mégpedig azért, mert a testület nem volt hajlandó az előző évi maradványösszeget, ami csaknem egymilliárd forint volt, annak több mint a felét működési költségre átfordítani. Bár fél év múlva mégiscsak a működési költségre került ez az összeg. Mi szerettünk volna egy elkülönített fejlesztési alapot létrehozni, ennek viszont búcsút mondhattunk.
– Mi a tervük a lepusztult épületekkel? Más közeli kerületekben új lakások sora épül.
– 1995 óta programon van a lakásépítési koncepciónk, de megvalósítása késik. Érdemi választ az építés elhalasztására soha nem kaptunk. Már régen épülnie kellene a bérlakásoknak, hiszen a rehabilitációt nem tudjuk elkezdeni, ha nincs hová kiköltöztetni az embereket. Ezernégyszáz lakást kell kiürítenünk, hogy elkezdjük a Corvin–Szigony projektet, de ehhez viszont üres lakásokra is szükség lenne.
– Ennyi baki ellenére a baloldal támogatja Csécsei Béla polgármesteri jelölését?
– Igen, támogatja. De hát ezek a furcsaságok megszokottak. Az előző ciklusban éppen az MSZP jelentette fel a polgármestert a bíróságon egy szerződés kapcsán, de úgy látszik, hogy a politikában minden felejthető. Számomra az a kérdés, hogy tízéves polgármesterség után Csécsei Béla meg tud-e újulni? Szerintem nem.
– Székelyné Gyökössy Dórát a polgári erők támogatják és a civil szervezetek is támogatják a polgármesteri megmérettetésben, legutóbb a MIÉP is ön mellé állt.
– A helyi MIÉP-szervezet úgy döntött, hogy engem, a jobboldal egyetlen polgármesterjelöltjét támogatja, csak képviselőjelölteket. Meg kell jegyeznem, hogy a kerületi két MIÉP-es képviselővel évek óta igen építő jellegű kapcsolatunk volt.
– Mit ígér a választóinak?
– A párbeszéd és a folyamatos kapcsolattartás híve vagyok. Megoldani a problémákat csak így lehet. A kulturált, a józan, az egyeztető vezetési stílust akarom megvalósítani, mert akkor minden párttal együtt lehet működni.
– Milyen esélye van?
– Nyernem kell, különben el sem indulnék. De a valóság az, hogy körülbelül ötvenszázalékos a támogatottságom és az esélyem, hogy polgármester legyek. Az utolsó pár hét fogja eldönteni a választók előtt is, hogy kettőnk közül kit támogassanak. A kopogtatócédulák gyűjtése közben egyre több ember mondta, hogy itt, a Józsefvárosban, megállt az idő, nem változik semmi. Én ezen szeretnék változtatni, az időt szeretném kimozdítani álló helyzetéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.