Megkurtítják a földalap büdzséjét

Előreláthatólag nem gazdálkodhat majd ötmilliárd forinttal a Nemzeti Földalap (NF), hiszen tegnap a szakbizottság a kormány képviselőjének egyetértésével elfogadta, hogy a keretből kétmilliárdot gépbeszerzések támogatására fordítsanak.

Hírösszefoglaló
2002. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hajlandó a kormánytöbbség „felcímkézni”, azaz konkrétan megjelölni az agrárágazat konszolidációjára, valamint az elemi károk enyhítésére szolgáló pénzösszegeket. Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának kormánypárti tagjai tegnap ugyanis elvetették az ellenzéki képviselők erre vonatkozó javaslatát. Ugyanakkor támogatták, hogy a múlt évi zárszámadási törvény végrehajtásáról benyújtott törvényjavaslathoz érkezett kormánypárti módosító indítványokkal többletpénzt adjanak a mezőgazdasági gépberuházások támogatására.
A bizottság támogatta azt a szocialista módosító javaslatot, amely szerint a vidékfejlesztési célelőirányzatból egymilliárd forintot, továbbá a Nemzeti Földalapnak földvásárlásra adott pénzből – amely Benedek Fülöp, a földalapot felügyelő államtitkár tegnapi közlése szerint ötmilliárd forint – kétmilliárd forintot csoportosítsanak át a mezőgazdasági gépberuházások támogatásának többletfinanszírozására. Ezekkel a javaslatokkal a kormány képviselője nem értett egyet – jelentette az MTI.
A képviselők többsége támogatta azt a módosító javaslatot is, amely szerint az európai uniós csatlakozás nemzeti programjának finanszírozásához többletforrásként 1,47 milliárd forintot csoportosítsanak át a logisztikai célelőirányzatból.
Ezzel a javaslattal a kormány is egyetértett. A bizottság jóváhagyta azt a több mint kétszázmillió forintot igénylő javaslatot is, hogy töröljék több agrár-kutatóintézet fennálló tartozását. Ezt a javaslatot a kormány képviselője forráshiányra hivatkozva elutasította.
*
Százezer forinttal emelkedik az őstermelők mezőgazdasági tevékenységéből származó árbevételének adómentes határa a jövő évtől – jelentette be tegnap Mészáros Gyula, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára. Az adóterhelés csökkenésének mértékét tételesen még nem számolták ugyan ki, ám az összességében milliárdos nagyságrendű megtakarítást jelent majd a mezőgazdaságból élőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.