Medgyessy Péter miniszterelnök december második felében hivatalos látogatást tesz Oroszországban – jelentette ki tegnap Kovács László külügyminiszter az orosz kollégájával, Igor Ivanovval folytatott moszkvai megbeszélése után. A magyar diplomácia vezetője csütörtök este Bukarestből érkezett Moszkvába, ahol Ivanov mellett Mihail Kaszjanov miniszterelnökkel és Gennagyij Szeleznyovval, az állami duma elnökével tárgyalt. A magyar kormányfő, akit Vlagyimir Putyin orosz elnök hívott meg májusban a római NATO–Oroszország csúcstalálkozón, a tervek szerint több megállapodást is aláír Moszkvában, így a légi közlekedésről, a környezetvédelemről és esetleg az idegenforgalomról szólókat.
A miniszteri eszmecsere után a politikus „várakozáson felül szívélyesnek” nevezte moszkvai fogadtatását, amelynek tükrében elégedetten és bizakodóan tekint a magyar– orosz kapcsolatok jövőjére. Hiányosságként említette, hogy az utóbbi években a legfelsőbb szintű találkozók hiányoztak a két ország érintkezéséből, ami negatívan befolyásolta az alacsonyabb szintű kapcsolatokat és az üzleti életet is. Véleménye szerint a Medgyessy-látogatás után aktuális lenne Mádl Ferenc köztársasági elnök útja is, amellyel Borisz Jelcin 1992-es budapesti látogatását viszonozná.
Ivanov újságírók előtt azt hangsúlyozta, hogy jelenleg nincsenek a két állam viszonyát terhelő feszültségek. Ezt Kovács is megerősítette, hozzátéve, hogy vannak megoldására váró kérdések. Ilyen a 400 millió dolláros orosz államadósság, az évi kétmilliárd dolláros magyar külkereskedelmi deficit és a második világháború után a Szovjetunióba hurcolt magyar műkincsek ügye. Kifejtette: először a magyar félnek kell egységes álláspontot kidolgoznia az adósság ledolgozásáról, ő két-három nagyobb projektet támogatna. Ilyen lehet az orosz részvétel a budapesti metróberuházásban vagy MiG–29-es vadászgépek felújítása. Kovács szorgalmazni fogja, hogy haditechnikai megállapodás szülessen a két kormány között, ami szerinte nem befolyásolná negatívan Magyarország NATO-kötelezettségeit. Kovács és Ivanov eszmecseréjén érintették a nemzetközi helyzet, valamint a NATO- és EU-bővítés kérdéseit is. Röviddel Kovács látogatása után, szeptember 17-én magyar hét kezdődik az orosz fővárosban, amelyen Csillag István gazdasági miniszter képviseli a kormányt.
Robbie Keane Lisztes állapotáról beszélt, majd riválisa nem kegyelmezett a játékosnak
