Kaposvár. Tempós szállodafejlesztési programmal „folytatódik” az üdülési szezon Siófokon. A város két – hatvanas-hetvenes években épült – vállalati üdülője és egy fiatalabb szálló már a jövő nyáron gyógyvizes medencével és gyógyászati szolgáltatással várja a vendégeket. A Hotel Vértes – amely szocialista kori emlékként még ma is őrzi a Balaton felé néző homlokzatán az Oroszlányi Szénbányák Üdülője feliratot – 240 millió forintos Széchenyi-tervi támogatásban részesült, amelyhez az üzemeltető is hozzáteszi a magáét, és a hitellel együtt 630 millió forintnyi beruházással válik „négycsillagossá”.
Csorba Ottótól, a szálloda ügyvezetőjétől – a siófoki önkormányzat idegenforgalmi bizottságának elnökétől – megtudtuk: a ma még háromcsillagos Vértes egy nyolc méter átmérőjű, kör alakú, üvegkupolás gyógyvizes medencével is bővül, és a 110 vendég elhelyezésére szolgáló 48 szoba helyett a jövőben 128 személy fogadására alkalmas 60 szobát alakítanak ki. A szállodához egy 180 fős, bálok megrendezésére is alkalmas konferenciatermet is építenek. A luxusigényeket is kielégítő Vértesben a jelenlegi húsz helyett 45-50 fős személyzet gondoskodik majd a vendégek ellátásáról.
A Residence szálló tulajdonosának csaknem nyolcéves „előnyt” jelentett a Széchenyi-tervi támogatás, Hoffmann Henrik ugyanis csak 2010-re tervezte a szálloda négycsillagossá fejlesztését. A város Erkel Ferenc utcájában lévő Residence modern küllemű és berendezésű gyógy- és wellness-szálloda lesz fedett élménymedencével, pezsgőfürdővel, fitneszteremmel és komplex gyógyászati szolgáltatással. Mivel Siófok a nyári üdülési szezon végén a konferenciaturizmusra „vált”, a Residence átalakítása során három klimatizált tanácskozótermet is kialakítanak. Noha az egyik legnagyobb siófoki szálloda, az egykori Csepel üdülő – a mai Azúr Hotel – tulajdonosai nem kívántak sajtónyilvánosságot adni terveiknek, lapunk úgy tudja, a Széchenyi-tervi pályázatnak (is) köszönhetően a „csillaghullás” őket is jelentős fejlesztésre sarkallja.
Amint arról már beszámoltunk, Siófok gyógyvízkutakat vásárolt a közeli Nagyberényből, és az üdülőváros önkormányzata a – ma még csak nyári szolgáltatásra berendezkedett – reprezentatív helyi szállodáknak is „figyelmébe ajánlotta” a kiváló gyógyhatású vizet. Balázs Árpád polgármester lapunknak azt mondta: habár Hévízzel nem akarnak versenyre kelni, meggyőződése, hogy az üdülési szezon jelentősen meghosszabbítható a gyógyvizes fürdőzés kínálatával.
A hatvanfokos nagyberényi gyógyvíz a tervek szerint egy, a vasút mellé fektetett csővezetéken jut el Siófokra, ám ha netán a jövő tavaszra mégsem érkezne meg, akkor azt a gyógyvizes fürdőzést kínáló „négycsillagosok” lajtos kocsival szállítják „házhoz”. (Erre egyébként már volt példa: néhány évtizede az akkori bányászüdülőbe tartálykocsiban szállították a hatvanfokos nagyberényi termálvizet, amely útközben húsz fokot veszített a hőfokából.)
Kiábrándító szezon. A vártnál 20-30 százalékkal kevesebb turista érkezett a Balatonhoz, ami számottevő bevételkiesést jelent mind a vállalkozók, mind az önkormányzatok számára. Sokak döbbenten tapasztalhatták, hogy milyen alacsony a tó vízszintje és az egyre szaporodó, a vízből kiemelkedő homokpad. Mint ismert, korábban kihelyezett sajtótájékoztatót tartott a Balatonból kiemelkedő homokpad egyikén Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere. Elmondta: ha a kormányzat nem nyújt segítséget, jövőre megkezdeni sem lesz érdemes az idényt. (H. E.)
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP