Szájer József, a Fidesz-Magyar Polgári Párt külügyi kabinetjének vezetője Magyarország szempontjából történelmi jelentőségűnek nevezte a tegnap nyilvánosságra hozott országjelentést. „Azzal, hogy az Európai Bizottság kimondta, ez év végéig a csatlakozási tárgyalások befejeződhetnek, és jövő tavasszal aláírásra kerülhet a csatlakozási szerződés, a magyar polgárok több évtizedes álma válhat valóra” – jelentette ki a fideszes politikus. Hozzátette: nagy tisztesség és felelősség volt a polgári kormány számára, hogy az ezredfordulón elvégezhette a felkészülés irányításának fő feladatait és legfontosabb részeit. Szájer József leszögezte, hogy az uniós csatlakozás a Fidesz-Magyar Polgári Párt számára alapvető nemzeti cél. Kifejtette, hogy a polgári kormány elvezette Magyarországot az uniós csatlakozás küszöbéig – hogy ezen a küszöbön a következő kormány megbotlik vagy sikerrel átlépi azt, az a mostani kabinet felelőssége. Szájer József szerint a dokumentum biztosítja a csatlakozás külpolitikai feltételeit, mint kifejtette: most rajtunk a sor, hogy a belpolitikai feltételeket is megteremtsük, példaként említve a kis- és középvállalkozások támogatását és az agrárgazdaság megerősítését. A politikus leszögezte, hogy a jelentés közzétételével megkezdődik a tárgyalások záró szakasza, amelyben azt várják a mostani kormánytól, hogy a lehető legkedvezőbb feltételeket próbálja kialkudni Magyarország számára. A bírálatok kapcsán Szájer József úgy vélekedett, hogy a korábban a polgári kormánnyal szemben megfogalmazott kritikákat a jelenlegi kabinettel szemben is felhozták, például a korrupció ügyét.
Szent-Iványi István, az Országgyűlés integrációs bizottságának SZDSZ-es elnöke szerint az eddigi legpozitívabb országjelentését fogalmazta meg az Európai Unió. Ezzel Magyarország nagy lépéssel került közelebb a csatlakozási tárgyalások még idén történő lezárásához – hangsúlyozta lapunknak a szabad demokrata politikus. Hozzátette, egyetért a megfogalmazott fenntartásokkal, különösképpen a romák helyzetével kapcsolatos kritikákkal, mivel ez az egyik legfontosabb társadalmi kérdés ma Magyarországon.
Bába Iván, a Magyar Demokrata Fórum és a Fidesz szakértője szerint rendkívül pozitív az Európai Bizottság Magyarországról szóló jelentése, s ez is mutatja, hogy a polgári kormány jó munkát végzett. Külön kiemelte, hogy a jelentés hatalmas gazdasági fejlődést említ hazánk kapcsán, robusztusnak nevezte a bruttó nemzeti össztermék fejlődési ütemét, s elismeri az 1997–2002-es időszakban mutatott óriási munkát. A volt közigazgatási államtitkár megemlítette az államigazgatás terén való fejlődést, s annak fontosságát, hogy ezáltal kapcsolódni tudunk az európai intézményi struktúrához. Bába Iván örvendetesnek tartja, hogy a jelentés elismeri a cigánykérdéssel kapcsolatos erőfeszítéseket, bár hozzáteszi, a munka nagy része még hátravan.
Jön a húszezer forintos érme, mutatjuk, ki lesz rajta
