Aláírások az erőszak ellen

Két héten belül az Országgyűlés elé kerül a családon belüli erőszak megelőzését célzó nemzeti stratégiai program – mondta Morvai Krisztina büntetőjogász, a Női és Gyermekjogi Oktató- és Kutatóközpont vezetője a Nők, jogok, civil társadalom címmel megrendezett hét végi konferencián Pécsett. Eddig több mint huszonegyezer aláírás gyűlt össze a civil szervezetek által közzétett felhívásra, amely hatékonyabb állami fellépést követel. Lehetségesnek tartja a távolságtartás intézményének bevezetését Bárándy Péter igazságügy-miniszter is.

MTI
2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Morvai Krisztina elmondta: a tervezet a szociális törvénycsomag mellett képzési programot is tartalmaz. A program leírja, hogy ilyen esetekben miként kell fellépnie a rendőrségnek, a gyermekvédelmi szakszolgálatoknak, a szociális munkásoknak, az orvosoknak, a jogászoknak, s miként kell létrehozni az otthonukat elhagyni kényszerülő nőket befogadó biztonságos menedékházakat.
A büntetőjogász kitért arra is, hogy a stratégiai program csak egy eleme egy végre meginduló folyamatnak. – Ahhoz, hogy mindez sikerrel járjon, társadalmi szemléletváltásra van szükség, arra, hogy a családon belüli erőszak ne számítson magánügynek – hangsúlyozta.
A család egy közös vállalkozás, amiért közösen kell a felelősséget vállalni. Amint ez beépül az emberek tudatába, az lesz az igazi áttörés – emelte ki a büntetőjogász. – Jelenleg azonban a társadalom maga „delegálja” a férfit arra, hogy ha egy nő megkérdőjelezi a családon belüli szerepét, vagy nem felel meg a diszkriminatív szerepelvárásoknak, akár erőszakkal is visszahelyezze a társadalmilag elvárt „csodatündér” szerepbe, aki képes egy varázsütésre mindent elintézni, rendbe hozni. Kiszolgálni a férjet, elhallgattatni a gyereket, rendben tartani a lakást, és még a munkahelyen is helytállni – ez a nőktől elvárt szerep – mondta a büntetőjogász.
Morvai Krisztina, a női és gyermekjogi központ vezetője lapunknak elmondta: minden európai uniós országban van nemzeti stratégia a családon belüli erőszak ellen, és mindenütt bevezették már a távol tartás intézményét. A nemzetközi normák Magyarországot is erre kötelezik. Eddig több mint huszonegyezer aláírás gyűlt össze a civil szervezetek által közzétett felhívásra, amely hatékonyabb állami fellépést követel. Az aláírók között sok olyan személy található, aki munkája során rendszeresen találkozik ezzel a jelenséggel.
Lehetségesnek tartja a távol tartás intézményének bevezetését Bárándy Péter igazságügy-miniszter is. A családon belüli erőszakkal szembeni intézkedést követelő minapi, civil szervezetekkel való találkozón a tárca vezetője elmondta: a jövő év első felében a parlament remélhetőleg elfogadja a nép ügyvédjének intézményét. A miniszter szerint ez nagy segítségére lehet a családon belüli erőszak áldozatainak. Bárándy Péter hozzátette: több tárca és szervezet együttműködésére, valamint az egész társadalom szemléletváltozására van szükség ahhoz, hogy a jelenlegi helyzet változhasson. Mint mondta, számít a civil szervezetek segítségére és tapasztalataira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.