Minden bizonnyal öt helyettese lesz Demszky Gábor főpolgármesternek – mondta lapunknak Gy. Németh Erzsébet, az MSZP frakcióvezetője. Az öt helyettesből hármat a szocialisták, kettőt a szabad demokraták adnak majd. Az SZDSZ a hét végi koalíciós egyeztetésen egy kiemelt hatáskörű főpolgármester-helyettesi posztot ajánlott föl Gy. Németh Erzsébetnek. Az érintett lapunk kérdésére elmondta: még nem döntötte el, hogy vállalja-e, ez majd a további egyeztetésektől függ. Az SZDSZ egyébként ragaszkodik ahhoz, hogy ezt a posztot Gy. Németh töltse be.
Egyelőre nincs egyetértés a gazdasági főpolgármester-helyettes személyéről. Az SZDSZ ugyanis nem lát okot a változtatásra, így szeretnék, ha ezt a posztot továbbra is Atkári János (SZDSZ) töltené be. Az MSZP azonban Atkári személyével nem ért egyet, sőt szeretnék, ha ez a pozíció az MSZP-t illetné.
A koalíciós pártok a hét végén megegyeztek ugyanakkor a bizottsági struktúrában, illetve a testületek létszámában. Eszerint 21 bizottságot alakítanak ki, létszámuk kilenc és tizenhárom fő között lesz. A bizottsági elnöki posztokat és a helyeket mandátumarányosan osztják majd el. Gy. Németh Erzsébet lapunk kérdésére nem árulta el, melyik párt mennyi bizottsági elnöki posztot kap, mert mint mondta: először az ellenzékkel szeretnének erről egyeztetni.
*
Egyelőre az látszik valószínűnek, hogy a megalakítandó három új bizottság közül az Európai Unióval és a regionális kapcsolatokkal, illetve a társadalmi és civil kapcsolatokkal foglalkozó bizottságoknak koalíciós elnökük lesz, míg az albizottságból bizottsággá váló ifjúsági és sportgrémiumnak ellenzéki vezetője lesz.
A közgyűlés alakuló ülésén várhatóan módosítják a szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) is. Az szmsz jelenleg ugyanis csak a pártok számára engedélyezi a frakcióalakítást, más jelölőszervezetek számára nem. A múlt héten ugyanakkor kiderült, hogy a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség is önálló képviselőcsoportot alakítana, ám az MKDSZ nem párt.
A héten várhatóan minden kerület képviselő-testülete megtartja alakuló ülését. A jogszabályok értelmében az alakuló ülés a választásokat követően 15 napon belül, tehát november 4-ig kell megtartani. Az alakuló ülésen a polgármesternek és az önkormányzati képviselőknek esküt kell tenniük. Ugyancsak az alakuló ülésen kell megválasztani az alpolgármestereket, illetve a főpolgármester-helyetteseket. A testületnek emellett meg kell állapítania a polgármester és helyettesei fizetését is.
Világbajnokunk rosszul lett, újabb hat magyar érem a budapesti birkózóversenyen
