Alkotmánymódosítás: új tervezet készül

Közeledtek az álláspontok az európai uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítással kapcsolatban tegnap a négy parlamenti párt egyeztetésén. A kormányoldal jó esélyt lát arra, hogy jövő hét szerdán, a következő tárgyalási fordulóban végső egyezség szülessen az előterjesztésről.

Kis Ferenc
2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárándy Péter igazságügy-miniszter a tanácskozást követően úgy fogalmazott: mind a négy parlamenti párt elfogadta, hogy a kormány által benyújtott alkotmánymódosítás normaszövege legyen a tárgyalás alapja. Az eddigi nézetkülönbségek a népszavazással, annak időpontjával, továbbá a Magyar Nemzeti Bank szabályozására vonatkozó passzusokkal, illetve a nemzetközi szerződések benső joggal való harmonizációjával voltak.
Mint ismert, az ellenzék elfogadhatatlannak tartja, hogy az uniós csatlakozásról szóló népszavazás március 15-én legyen, és azzal sem értenek egyet, hogy a referendum megelőzze a csatlakozási szerződés aláírását. A miniszter nem kívánt konkrétumokat említeni, csupán annyit mondott, hogy ebben a kérdéskörben is közeledtek az álláspontok. Bárándy kiemelte, hogy új elemmel is bővült a normaszöveg tervezete, mégpedig a parlament és a kormány viszonyának szabályozása az európai uniós csatlakozás után. Ennek lényege, hogy milyen mértékű felhatalmazást kap a kormány az EU-szervezetekkel történő tárgyalásokon. Bárándy azt is közölte, hogy ma délig elkészül az alkotmánymódosítás új szövege.
Vastagh Pál, az MSZP képviselője sikeresnek értékelte a tárgyalási fordulót, mert mint mondta, megismerhették egymás álláspontját. Fodor Gábor (SZDSZ) áttörésként értékelte az egyeztetést, szerinte ugyanis minden résztvevő megértette, hogy az ország jövőjét meghatározó kérdéskörben konszenzusra kell jutni. A tájékoztatón arról is szó esett, hogy a Magyar Nemzeti Bank szabályozásáról szóló passzusok – amelyeket az ellenzék kifogásolt – jó része kikerült a normaszövegből, csak a legszűkebben értelmezett, uniós csatlakozáshoz szükséges elemek maradtak a tervezetben.
Az ellenzéki pártok csak részben tartják sikeresnek a tegnapi egyeztetést. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője és Balsai István (MDF) frakcióvezető egyaránt azt tartotta a legfontosabb eredménynek, hogy az igazságügy- miniszter egyetértett azzal az ellenzéki állásponttal, amely szerint az EU-népszavazást a csatlakozási szerződés parafálása után kell megtartani. Ugyanakkor sajnálatosnak nevezték, hogy a kormánynak és a koalíciós pártok képviselőinek nem volt felhatalmazásuk tárgyalni a korábbi négypárti megállapodásban foglalt csatlakozási feltételek teljesítéséről. Ide tartozik az életszínvonal emelése, a gazdák, illetve a kis- és középvállalkozók támogatása, valamint a jó pénzügyi helyzet megteremtése az EU-csatlakozás előtt. Áder János utalt arra: a tárgyaláson kiderült, hogy semmilyen technikai akadálya nincs a kormány által is korábban támogatott csatlakozási sorrend lebonyolításának. Megjegyezte, ismét lelepleződött Kovács László MSZP-elnök, aki nem mondott igazat, amikor azzal fenyegetőzött, határos határidőn belül nem fogadja el a parlament az alkotmánymódosítást, akkor esetleg nem tudják tavasszal aláírni a csatlakozási szerződést.
Áder hangsúlyozta: az egyeztetésen részt vevő kormánypárti jogászok sem vették védelmükbe Kovács Lászlót, hiszen a kormány akár holnap aláírhatná az uniós szerződést az alkotmánymódosítás tervezetének jelenlegi állapotában is. Az ellenzéki pártok november elejére kezdeményezik az EU-nagybizottság öszszehívását, amelyen a technikai kérdésekről és a csatlakozási feltételek teljesítéséről is tárgyalni kell majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.