A jórészt már kimerített keret azonban csak idén december 20-ig vehető igénybe.
A PM szándéka azért meglepő, mert – információnk szerint – az MFB eközben épp a kölcsön meghosszabbítására, sőt bővítésére készül, noha maga is forrásszűkében van. Az eddigi igények alapján a diákok a következő szemeszterben 17 milliárd forintnyi kölcsönt vehetnek majd fel. Nem kizárt, hogy a PM által tervezett, éven belüli kereskedelmi banki áthidalókölcsön csak arra az időszakra kell, amíg az állam – mint régóta tervezi – az Államadósság Kezelő Központ bevonásával, kötvény kibocsátásával teremti elő a szükséges forrást.
A lapunk által megkérdezett pénzintézetek – OTP, K&H, Erste – az áthidaló konstrukció pontos feltételeinek hiányában nem is vállalkoztak arra, hogy kommentálják: vállalkoznának-e ilyen jellegű folyósításra. (Valószínű viszont, hogy ez a forrásszerzési mód meglehetősen drága lenne az állam számára.)
Egy friss kormányhatározat eközben – megtörve a Postabank eddigi monopóliumát – előírta: december 1-jéig minden bank számára lehetővé kell tenni a diákhitel folyósítását. Úgy tudjuk, a Pénzügyminisztérium (PM) rövidesen nyilvános pályázatot ír ki a bankok részére a feladat ellátására (erről rövidesen megszülethet a miniszteri döntés). A tárca által szervezett korábbi találkozón nyolc hitelintézet – közte az Erste, ING, K&H, MKB és OTP – mutatott érdeklődést a lehetőség iránt.
Továbbra sem világos, hogy az állam pusztán számlavezetői vagy – állami garancia biztosításával – hitelezői feladatokat is átruházna a bankokra. A tárca formálódó elképzelései szerint a pénzintézetek – a DHK számára eddig garantált forrásoldali helyett – eszközoldali garanciát kapnának a hallgatói kölcsöneikre. Az előbbi megoldás a DHK által felvett hitelek, kibocsátott kötvények megtérülésére vonatkozott. Az eszközoldali vállalással viszont a központi költségvetés azt szavatolja: utólagosan kipótolja a közreműködő bankoknak esetleg vissza nem fizetendő diákhitelek terheit. Kérdés, hogy a hitelintézeteknek mennyire lesz érdekük a kölcsönök pontos behajtása, s hogy hosszú távon a központi költségvetés mennyit „bukhat” ezen.
A változtatások jegyében a PM átvenné az MFB-től és – az egyharmadnyi tulajdonrészt birtokló – Postabanktól a DHK-részvényeket. Egy újabb verzió szerint viszont a pénzügyi tárcához közvetlenül csak a diákhitelezés rendszere kerülne, a hallgatói hitelközpontot viszont a Kincstári Vagyoni Igazgatóság felügyelné.
Cucurella szelleme? Hajhúzásért piros lap és az év védése a női Eb rangadóján + videó
