Áthidaló kölcsön a diákhitelre?

Néhány kereskedelmi bank rövid távú áthidalókölcsönével oldanák meg esetleg a Pénzügyminisztérium (PM) egyik változata szerint 2003 első tanulmányi félévében a diákhitelezés finanszírozását – értesült lapunk. Ismeretes: a diákkölcsönöket jelenleg a – Diákhitel Központ (DHK) Rt. többségi tulajdonosának számító – Magyar Fejlesztési Bank (MFB) 28 milliárd forintos hitelkeretéből folyósítják.

Binder István
2002. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jórészt már kimerített keret azonban csak idén december 20-ig vehető igénybe.
A PM szándéka azért meglepő, mert – információnk szerint – az MFB eközben épp a kölcsön meghosszabbítására, sőt bővítésére készül, noha maga is forrásszűkében van. Az eddigi igények alapján a diákok a következő szemeszterben 17 milliárd forintnyi kölcsönt vehetnek majd fel. Nem kizárt, hogy a PM által tervezett, éven belüli kereskedelmi banki áthidalókölcsön csak arra az időszakra kell, amíg az állam – mint régóta tervezi – az Államadósság Kezelő Központ bevonásával, kötvény kibocsátásával teremti elő a szükséges forrást.
A lapunk által megkérdezett pénzintézetek – OTP, K&H, Erste – az áthidaló konstrukció pontos feltételeinek hiányában nem is vállalkoztak arra, hogy kommentálják: vállalkoznának-e ilyen jellegű folyósításra. (Valószínű viszont, hogy ez a forrásszerzési mód meglehetősen drága lenne az állam számára.)
Egy friss kormányhatározat eközben – megtörve a Postabank eddigi monopóliumát – előírta: december 1-jéig minden bank számára lehetővé kell tenni a diákhitel folyósítását. Úgy tudjuk, a Pénzügyminisztérium (PM) rövidesen nyilvános pályázatot ír ki a bankok részére a feladat ellátására (erről rövidesen megszülethet a miniszteri döntés). A tárca által szervezett korábbi találkozón nyolc hitelintézet – közte az Erste, ING, K&H, MKB és OTP – mutatott érdeklődést a lehetőség iránt.
Továbbra sem világos, hogy az állam pusztán számlavezetői vagy – állami garancia biztosításával – hitelezői feladatokat is átruházna a bankokra. A tárca formálódó elképzelései szerint a pénzintézetek – a DHK számára eddig garantált forrásoldali helyett – eszközoldali garanciát kapnának a hallgatói kölcsöneikre. Az előbbi megoldás a DHK által felvett hitelek, kibocsátott kötvények megtérülésére vonatkozott. Az eszközoldali vállalással viszont a központi költségvetés azt szavatolja: utólagosan kipótolja a közreműködő bankoknak esetleg vissza nem fizetendő diákhitelek terheit. Kérdés, hogy a hitelintézeteknek mennyire lesz érdekük a kölcsönök pontos behajtása, s hogy hosszú távon a központi költségvetés mennyit „bukhat” ezen.
A változtatások jegyében a PM átvenné az MFB-től és – az egyharmadnyi tulajdonrészt birtokló – Postabanktól a DHK-részvényeket. Egy újabb verzió szerint viszont a pénzügyi tárcához közvetlenül csak a diákhitelezés rendszere kerülne, a hallgatói hitelközpontot viszont a Kincstári Vagyoni Igazgatóság felügyelné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.