Fényszórónk eleinte csak átlagos, kertvárosi családi házakat világít be, ám a végeláthatatlanul hosszú Művelődés utcai zötykölődés után végül is egy hangulatos kertnél állapodunk meg autónkkal. „Megérkeztünk” – gondolja még az is, aki először vesz részt Fodorék egyik szokásos szombati estjén. Rögtön tudni lehet, hogy jó helyen járunk. A dombon álló villához hangulatos, gyertyákkal megvilágított ösvény vezet, amely nemcsak ízelítőt ad a főúri hangulatot árasztó kertről, hanem a hosszú sétát is meghitté varázsolja.
Az ajtón belépve szinte időutazásban lehet részünk: a házigazdák az üveges verandán fogadnak, és udvariasan lesegítik a kabátunkat, hogy aztán a szalon valamelyik biedermeier foteljában helyet foglalva kényelembe helyezhessük magunkat.
A házigazdák minden est után saját készítésű süteményekkel, valamint borkülönlegességekkel vendégelik meg a közönséget. A népszerű előadók és művészek is elvegyülnek a jelenlévők között egy kis beszélgetés és véleménycsere erejéig.
„A Fodor család már helyi specialitásnak számít” – vélekednek a helyiek a XIX. század második felében épített vadászkastély jelenlegi tulajdonosairól. S valóban így van, hiszen immár negyedik éve hónapról hónapra telt ház előtt zajlanak a művészcsalád estjei. A hírek szerint a Márai-szalon első előadására már hetekkel ezelőtt, elővételben minden jegy elkelt.
– A család ízig-vérig elkötelezettje a zenének – mutatta be a házigazdákat Fodor Tamás. – Fodor Péter családfő a Nemzeti Filharmonikusoktól, a felesége, Fodor Júlia pedig hegedűtanárként a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolából ment nem régen nyugdíjba. Hármunk közül ketten, Dániel és én zenélünk, de Péter is a zenészi pályát cserélte fel a szerzetesi életre. A szerencsés véletleneknek is köszönhető, hogy a villa a családunk tulajdonába került, és a ház szépsége ihletett végül arra, hogy megpróbáljuk a villa régi, közösségteremtő hangulatát visszaállítani a zene és az irodalom segítségével.
Esterházy Péter, Eperjes Károly, Jordán Tamás, Kobzos Kis Tamás, Szabó Gyula, Jandó Jenő, Takács Tamara, Hegedűs Endre, Hegedűs Katalin, Kincses Veronika, Pilz János, Varga Judit – hogy csak néhány nevet említsünk a budatétényi szombati estek főszereplői közül.
– Első programjainkon még főleg a család barátai vettek részt, így természetes volt, hogy a műsor után megvendégeltük őket – nyilatkozta Fodor Júlia. – Akkor éreztük mi is először, hogy mekkora jelentőséggel bír, ha a nézőközönség egy-egy előadás után közvetlen baráti beszélgetést folytathat az előadóművészekkel.
A Vojnovich–Huszár-villába a nézőközönség nagyobbik része rendszeresen visszajár. Ám az, amire most a villa tulajdonosai vállalkoztak, nekik is újdonságnak számít. Már az eddigi programok is egyediek voltak, a jövőben pedig még az eddigieknél is határozottabban megnyilvánulhat majd az együttgondolkodás közösségformáló ereje.
– Október 24-től két-három havonta Márai Sándor lesz majd a „vendégünk”, és reményeink szerint a szalon ideje alatt az író világához és a polgárság fogalmához is közelebb kerülhetünk majd egy kicsit. Elsősorban olyan köztiszteletben álló előadókat tervezünk meghívni, akik szeretik és ismerik Márait, akikhez közel áll az író által megfogalmazott erkölcsi értékrend, életszemlélet, és akik tevékenységükkel bizonyítják, hogy a Márai által is képviselt polgári létforma és gondolkodás nem elavult kacat, sőt, napjainkban is fontos szerepe és létjogosultsága van – mondta az október végén kezdődő sorozattal kapcsolatban Fodor Erika, a család „programfelelőse”.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
