Miután a törvényes, harmincnapos határidő a hét végén jár le, az utolsó lehetséges napon, azaz ma foglalkozik a Dunaferr Rt. közgyűlése azzal a három témával, amelynek tárgyalását elhalasztották szeptember 27-én a többségi tulajdonos – a kiadott mandátum alapján –, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. képviselőjének kezdeményezésére. A Dunaferr csoport stabilizációs és fejlesztési koncepciója című anyag elhalasztása mellett szólt, hogy az acélmű szakszervezete nem kapta meg időben az anyagot, így – mivel a kapott információ kevés volt – nem élhettek véleményezési jogukkal.
Korábban nyílt levelet küldött a Dunaferr Ifjúsági Szervezete (DISZ) Medgyessy Péter miniszterelnöknek, amelyben ezt írták: „a Dunaferr vállalatcsoportnál a bekövetkezett vezetőváltások után felgyorsultak az események. A térségben a legtöbb munkahelyet biztosító állami vállalat privatizációjának előkészítése indult el, ami érinti a munkavállalókat és a térségben élőket egyaránt. Levelünk aktualitását a munkavállalók aggodalma és bizonytalansága adja. Szervezetünk majd háromezer tagja felelősséget érez 8500 fő dunaferres munkavállaló sorsának alakulásáért”.
Közölték, hogy a Dunaferr ügye közvetlenül hatezer család életét befolyásolja, ezért fontosnak tartják, hogy hangjukat ne csak a gyárkapun belül, hanem kormányszinten is hallathassák.
A mai közgyűlés másik két elhalasztott előterjesztése: a Dunaferr Rt. idei évre megállapított hitelkeretének módosítása, valamint az acélmű tulajdonában lévő üzletrészek, ingatlanok értékesítésével kapcsolatos – közgyűlési hatáskörbe tartozó – szerződések jóváhagyása.
Mint ismeretes, az idei hitelkeret-módosítás ügyében megszületett a Dunaferr főhitelezőivel az a moratóriumi megállapodás, amely február végéig garantálja a meglévő hitelkeret fenntartását, sőt egy 2,4 milliárdos kerettel bővíti is azt. E megállapodás a másik témát is befolyásolja. Ugyanis a bankokkal egyeztetésre van szükség ahhoz, hogy a Dunaferr tulajdonrészeket, ingatlanokat adjon el vagy vegyen. Emellett természetesen a két előterjesztés a stabilizációs programhoz is kapcsolódik.
A gyár helyzetéről, jövőbeli átalakításáról, privatizálásáról már több tanulmány is készült, s ezek egyike szerint a jövő év végéig háromezer fős leépítés szükséges.
Emlékezetes: korábban arról volt szó, hogy a Dunaferr stabilizációs és fejlesztési koncepciója önállóan, legkésőbb októberben a kormány elé kerül. Ez mára úgy módosult, hogy önállóan semmiképp, legfeljebb az ÁPV Rt. vagyonkezelési stratégiájának részeként tárgyalják, aminek pontos időpontját ma még senki nem tudja. Úgy látszik, a kormány mégsem tartja annyira fontosnak a legnagyobb magyarországi acélmű dolgozóinak további sorsát.
Brutális üdöztetés: a kereszténység a kihalás veszélyének van kitéve
