Enyhe drágulási hullám söpört végig az amerikai tőzsdéken a hét második kereskedési napján. A növekedést a kiskereskedelmi papírok okozták, amelyekről szakértők elmondták: a közelgő karácsonyi vásárlások előtt várható volt a fellendülés.
Az amerikai piacokon elért nyereségekre tegnap már nem sikerült az ázsiai tőzsdéknek reagálniuk, a Nikkei újból húsz éve mért szintjére zuhant, amit azon befektetők eladásai okoztak, akik nem hisznek a kormány bankokat támogató, illetve a gazdaságot élénkítő programjainak hatékonyságában. A japán gazdasági miniszter, Heizo Takenaka a Finacial Times tegnapi számának adott interjújában azt nyilatkozta, hogy a bankok megerősítését célzó program reményei szerint eléri célját. Az elképzelés az, hogy a helytelenül kihelyezett hiteleket, amelyek visszafizetése nem történt meg, átvállalná a japán állam, így a bankszektor fellélegezhetne. Elemzők szerint ahhoz, hogy a hiteleket „államosítsák”, a GDP tíz százalékának megfelelő tőkére van szükség, ennek előteremtése egyből kétségessé teszi az ügylet megvalósíthatóságát. A tőzsdén viszont nehezen fogadják el az érveket, részben azért, mert több kormány is megbukott az elmúlt években a programok sikertelensége miatt, valamint mert a börze alapvetően shortra (eladásra) van beállva. Az elemzők is a besszt erősítették, mivel szerintük a tőzsde sokáig nem fog még talpra állni.
Túlzottan optimista hangot ütött meg az egyik legismertebb amerikai elemző tegnap a New York-i piacok nyitása előtt. Abby Cohen szerint a Dow kurzusa egy év leforgása alatt 44 százalékot emelkedhet, erről független szakértők azt nyilatkozták, hogy Cohen valószínűleg valamit nagyon el akarhat adni, mivel rövid távú, de sem politikailag, sem gazdaságilag alá nem támasztott véleményt nem szokás kinyilvánítani.
Budapesten újból veszteséggel zárt a BUX árfolyama. Délig a hazai tőzsdei indikátor a pozitív tartományban mozgott, de pontban délben átzuhant előző zárószintjén, és meg sem állt 6607 pontos napi minimumáig. A kereskedés végére némi javulás jelentkezett az indexben, de még így is 26,47 pontos veszteséget szenvedett el az index. A magyar parketten a Deutsche Telekom (DT) és az ezzel együtt járó Matáv-hírek okoztak meglepetéseket. A korábbi információkat megerősítve a DT bejelentette, hogy 2005-ig Németországon kívüli cégeinél összesen 11 ezer munkahelyet szüntet meg, amire a Matáv úgy reagált, hogy a szeptember végén bejelentett leépítési programot nem a DT határozta el, így ahhoz tartja magát a magyar vállalat. A Matáv csoportszinten 2003-ban 9 százalékos létszámleépítést hajt végre, 2004-ben pedig újabb 3 százalékos csökkentést tervez a hatékonyság javítása, a költségek csökkentése érdekében – közölte a távközlési cég kommunikációs osztálya. A Deutsche Telekom bejelentéséhez hasonló döntést hozott tegnap a Abbott Laboratories, a Cummins is. A magyar tőzsdén az Egis felértékelése, valamint a Mol–Gazprom gázüzlet és az VRAM Vodafone RWE deal keltett még komolyabb érdeklődést. A VRAM-ban szerzett 15,6 százalékos részesedését eladta a brit Vodafone Plc-nek, ezzel az Antenna Hungária nehéz helyzetbe került, mivel 16,1 százalékos részvénycsomagjával kisebbségben van a GSM-szolgáltatóban. A másik érdekes hír az volt, hogy a Gazprom orosz társaság meg akarja venni a Moltól a veszteséges gázüzletágat, sőt részesedést vásárolna a TVK-ból is.
Baleset történt az M3-as autópályán