Nehéz volt megmondani az elmúlt héten a Hajdú-Bihar megyei Derecskén, hogy valójában ki is a városka új polgármestere. Október 20-án késő este Csató Istvánt hirdették ki győztesnek, két nap múlva viszont Porkoláb Imre lett a polgármester. A „hatalomátvétel” három napig tartott, mert 25-én este egy újabb jogi döntést követően mégiscsak Csató István lett a polgármester. Az egész két szavazólap elbírálásán múlott: rontott vagy nem rontott.
Álmosan nyújtózkodó város Derecske a Debrecent Berettyóújfaluval összekötő út mentén. Szombat délelőtt van, mégis kihalt minden utcája. Csupán a távolsági buszra várnak néhányan a szürkére festett esőfogók alatt. Ahogy autómmal araszolok a város egyik kis terecskéjén, ottfelejtett táblán akad meg a szemem: Marx tér. Csató Istvánnal, az előző nap estéjétől már jogerősen is megválasztott polgármesterrel az önkormányzat előtt találkozom. Csató hétfőtől, azaz mától harmadik polgármesteri ciklusát kezdi meg. Irodájában feltűnő a rend, mint mondja: ki tudja, mit hoz a jövő alapon a választás előtt nagyobb selejtezést tartott.
Csató István 1994-ben független jelöltként lett a 9500 lelkes városka polgármestere. Négy évvel később, az önkormányzati választás előtt néhány hónappal a Fidesz, az FKGP és az MSZP is támogatta volna, de később felkeresték a helyi kisgazdák. Utóbbiak mondták neki: a megyei vezetés tudomást szerzett arról, hogy a szocialisták is támogatnák, s mivel szerintük a tűz és a víz nem fér meg együtt, inkább visszalépnek a jelöléstől. – Akkor úgy gondoltam, jobb, ha megint független jelölt leszek – szögezi le Csató István. A 2002-es önkormányzati választás előtt a Fidesz ismét megkereste, s támogatási szándékáról biztosította, de Csató nem fogadta el a felkérést. Az okokról úgy vélekedett: – Egy hét gondolkodási időt kértem, majd megköszöntem a megtisztelő felkérést. Eddig jó ómennek tűnt az, hogy függetlenként induljak a polgármesterségként, s most is így teszek – feleltem nekik. Azt válaszolták, sajnálják, de ők mindenképpen indítanak jelöltet, ha nem engem, akkor ellenemben.
A Fidesz–MDF–Derecskei Gazdakör polgári kör végül Porkoláb Imrét, a városka alpolgármesterét jelölte, a szocialisták Arany Sándort indították, s független jelölt volt még Luxeder Endre is. Csató István szerint a Fidesz igen erőteljes kampányba kezdett, részükről „volt egy kis sárdobálás is”, de az belefért a választásokat megelőző időszakba. Az MSZP is erősen hirdette jelöltjét. Csató István állítása szerint nem kampányolt, csupán egy háromezer példányban kinyomtatott újságocskát kézbesített ki személyesen, szabad estéit és a szombat–vasárnapokat feláldozva.
A 7034 derecskei választópolgár csaknem negyven százaléka, 2813 személy ment el szavazni október 20-án. A választás éjszakáján, a szavazatok számlálásakor kiderült: az eddigi polgármesterre, a független jelöltként indult Csató Istvánra 816-an, a város eddigi alpolgármesterére, a Fidesz, az MDF és a Derecskei Gazdakör színeiben indult Porkoláb Imrére pedig 815-en adták a voksukat. A leadott 2812 szavazat közül 67-et érvénytelennek talált a helyi választási bizottság. A döntés ellen Porkoláb Imre kifogással élt. A területi választás bizottság keddi késő esti ülésén a két vitatott szavazólapot érvényesnek minősítette, ennek következtében nem a korábban egy szavazattal többet elért Csató István független jelölt, hanem – szintén egy szavazattal – Porkoláb Imre, a Fidesz–MDF jelöltje lett Derecske polgármestere. Megfordult a polgármester-választás kimenetele is, 817:816-ra, ezúttal Porkoláb javára.
– Szerdán 0 óra 30 perckor kaptam személyes értesítést a lakásomon arról, hogy megváltozott a választás kimenetele, és már nem én vagyok a polgármester – eleveníti fel a történteket Csató István. – Álmatlanul telt az éjszakám, nem kívánom azokat az órákat senkinek sem. Tudtam, hogy másnap fordulhatok a megyei bírósághoz, mégis kétségeim voltak. Az eredeti szakmám közgazdász, polgármesterségem előtt a helyi mezőgazdasági szövetkezetnél dolgoztam főkönyvelőként. Átgondoltam, hogy mihez is kezdhetnék. Ráadásul másnap érkeztek hozzám a táviratok, üdvözlő és gratuláló levelek. Égett a telefonvonal, de én mindenkit lehűtöttem: most úgy néz ki, hogy mégsem én vagyok a település polgármestere – mondja. Megtudom tőle, volt, aki erről értesülvén nagyon haragudott magára, mert a férjét nem ösztökélte szavazásra. Mások úgy fogalmaztak, ha tudják, hogy ezen múlik, akkor plakátoltak vagy szórólapot kézbesítettek volna.
A területi választási bizottság – Porkoláb Imrét győztesnek kihozó – döntése ellen Csató István múlt szerdán kifogással élt. A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság pedig a múlt pénteken a két vitatott szavazólapot érvénytelennek minősítette, valamint a szavazatok újraszámlálásakor talált egy Csató Istvánra leadott érvényes szavazólapot is, így a bírósági döntés szerint Derecske megválasztott polgármestere 817 érvényes szavazattal mégis Csató István.
Derecske polgármestere elmondja, hogy a vele együtt tizennégy fős képviselő-testületbe hét személyt a Fidesz–MDF–Derecskei Gazdakör juttatott be, s míg a volt ciklusokban egyetlen párt képviselői sem voltak többségben, most a polgári kör megkerülhetetlen erőt jelent. Várhatóan november 5-én lesz a testület alakuló ülése, ahol az esküt követően alpolgármestert és bizottsági elnököket választanak majd.
Porkoláb Imre, aki három napig volt Derecske polgármestere, azt mondja, hogy különösebben nem lepte meg a bíróság előző esti döntése. – Sem az emberi hiúság, sem az anyagiak nem motiváltak – jelenti ki kategorikusan. A férfi, aki korengedményes nyugdíjazásáig a térségi áramszolgáltató kirendeltségének megbízottja volt Derecskén, elmondta: polgármestersége csütörtökén és péntekén is alpolgármesterként járt be a hivatalba. A törvények értelmében ugyanis a polgármester mandátuma a választás napjáig, az alpolgármesteré pedig az utalványozások miatt az új polgármester és képviselő-testület beiktatásáig tart. Porkoláb Imre úgy vélte, 1994 és 1998 között lendületes, jó ciklusa volt a képviselő-testületnek, de ez a következő ciklusra leszállóágba került, ő pedig nem tudott a gyenge és határozatlan városvezetési stílussal azonosulni. Szerinte az, hogy az összes leadott szavazat harminc százalékát kapta meg a régi polgármester, hetven százalékot pedig a másik három jelölt, azt bizonyítja, hogy a derecskeiek változást akartak. Ugyan ez nem valósult meg, az állóvíz felrázására összetételénél fogva alkalmas lehet az új képviselő-testület – tette hozzá. – Az alpolgármester személyére van jelöltje a polgári körnek, de ha ő és mások sem vállalják a testületből, csak utolsóként mondok igent a felkérésre – teszi hozzá.
*
A két rontott szavazólapon a Csató István neve melletti körbe valaki halványan két x-et húzott be, a Porkoláb Imre neve, s a kör közé pedig egy vastag x-et. Talán tétova szavazókról volt szó, vagy választási manipuláció történt. Az igazi ok mára kideríthetetlen. Az egyik üzletből kenyeret cipelő asszonyok viharzanak ki, megállítom őket, s arról érdeklődöm, ki lett végül a polgármester itt. – A régi az új – mondják némi tétovázás után. Két jó jelölt közül került ki a győztes. Csató, a régi- új polgármester precíz számvitellel irányítja a várost, Porkoláb pedig kis dinamizmust adott volna a testületnek. Szerintük elgondolkoztató, hogy miért ennyire ellentmondók a jogi állásfoglalások, miért nincs második forduló, s miért volt olyan rontott szavazólap, amelyiken mind a négy polgármesterjelöltre szavazott valaki Derecskén.
Világbajnokunk rosszul lett, újabb hat magyar érem a budapesti birkózóversenyen
