Hegyvidéki vasútkrónika

Buda-hegyvidéki vasutak címmel jelent meg a Hegyvidékünk Gyöngyszemei helytörténeti könyvsorozat hetedik kötete. A több mint ezer fotóval kiegészített kiadvány a városi vasutak, a fogaskerekű és a gyermekvasutak története mellett a Libegő megszületését is bemutatja.

Gazsó Rita
2002. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy éve, a Budapest-Zugligeti Egyesület kezdeményezésére indult el a Hegyvidékünk Gyöngyszemei sorozat. Első köteteiből eddig megismerhettük többek között a Farkasvölgyi úti–Madonna erdei kápolna, a Laszlovszky major vagy az Angolkisasszonyok Zugligeti Intézetének történetét. Az idén megjelent képeskönyv az elmúlt évszázadok városi közlekedésének különleges világába kalauzolja az olvasót.
A kötetet a Budára vezető hegyi kereskedelmi utak, kiskocsmák, vendégfogadók bemutatása vezeti be. A már említett Laszlovszky major mellett itt ismerhetjük meg a Szarvas, a Disznófő, a Szép Ilona vendéglő, a Szépjuhászné, az Istenszeme, a Szépkilátás vendégfogadó, de az Adlitzer, a Niedermayer és A Zöld Vadászhoz címzett kocsmák történetét, de találkozhatunk a közismert helyi zarándokhelyekkel is.
A Buda-hegyvidéki vasutak története a postakocsik, konflisok, fiákerek világától a bérkocsik megjelenésén keresztül vezet az első omnibuszok felbukkanása és állandó útvonalaik kialakulásáig. A lóvasútról szóló fejezetben a libegővasutaktól kiindulva jutunk el a XIX. századi Buda életét három évtizeden keresztül meghatározó első igazi vasút megindulásáig. A vasúttörténeti viszszaemlékezés a villamosok, a városi gőzvasutak, földalatti vasutak történetével folytatódik, kitérve az autóbuszokra, trolibuszokra is. Az egyedi járművek, mint a fogaskerekű, a sikló, a Libegő megszületésén kívül több – anyagi vagy technikai okok miatt soha meg nem valósult –, szintén ebben az időben megálmodott közlekedési eszköz terveit is ismerteti a szerkesztő. Itt találkozunk az igazi kuriózumnak számító, a Gellért-hegyre vezető siklóvasút vagy a svábhegyi kábelvasút, a svábhegyi villamos, sőt a Pestről a budai Várba vezető drótkötélpálya ötletével is. A kötet hangulatos utazásra invitál az egykori úttörő-, ma gyermekvasút segítségével, amelynek során megismerhetjük többek között a Széchenyi-hegyi végállomást, a Farkas-völgyet, a Normafát, a sípályákat, a közeli szállókat, a svábhegyi csillagvizsgálót, a Jánoshegyi kilátót, Mátyás király néhai vadasparkját és vadászkastélyát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.