Illegális ellenzéki táblaavató

2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illegálisan elhelyezett emléktáblát avattak Krassó György 1956-os forradalmár budapesti, Nádor utca 19. szám alatt található szülőházánál október 23-án az Inconnu Csoport tagjai. Mintegy kétszázan – régi barátok, a Magyar Október Párt tagjai és az értelmiség reprezentánsai – vettek részt a táblaavatáson, miközben a „baráti megemlékezést” a fővárosi önkormányzat a város másik részén tartotta. Az „elkülönülés” okairól Molnár Tamás grafikusművész, az Inconnu Csoport tagja beszélt, aki szerint a Demszky Gábor és Mécs Imre visszaemlékezéseivel tarkított önkormányzati esemény is azt bizonyítja, hogy 1956 szellemiségét a baloldal el akarja orozni, s Demszky Gábor úgy mond ünnepi beszédet, hogy közben a Főpolgármesteri Hivatal ellenkezése miatt évek óta nem jön létre Budapesten a Krassó-emlékmúzeum.
Krassó György, a magyar demokratikus ellenzék kiemelkedő személyisége az őszinte, tisztességes és erkölcsös politizálás híve volt – vélte Molnár Tamás az illegálisan elhelyezett emléktábla avatásán, hozzátéve: számára a politizálás szolgálat volt, és nem a haszonszerzés eszköze. Lovas István Krassó György és a néhány napja elhunyt Zsille Zoltán szociológus, a Szabad Európa Rádió egykori munkatársának emlékét idézte, míg Kovács Dániel, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke az ’56-os követeléseket. Molnár Tamás elmondta: 1989 előtt Krassó – aki a baloldaltól az antikommunizmusig jutott el – erősen kritizálta a baloldalra tolódó demokratikus ellenzéket, a Beszélő és a Hírmondó lapok holdudvarát, tehát „nem volt jó fiú”. Molnár szerint az egykori ellenzék nemcsak e két lap szellemi táborából állt, de a Republikánus Kör és az Égtájak Között egyetemi lap alkotóköre mára feledésbe merült. Ráadásul szerinte ebben az időszakban Kuncze Gábor és Magyar Bálint olyan mély illegalitásban élt, hogy saját maguk előtt is titkolták a múltat. Molnár Tamás úgy fogalmazott, hogy a baloldal egyes ’56-os múlttal rendelkező személyeket megtalált, akiket felhasználva át akarják formázni annak emlékét, a Kádár-rendszert akarják tisztára mosni, azt sugallván, hogy az nem diktatúra, hanem építkező gulyáskommunizmus volt. Márpedig baloldali diktatúrát törtek le a pesti srácok, akik közül sokan ma nyomorognak, Pongrátz Gergelyt, Rácz Sándort és Hornyák Tibort tudatosan háttérbe szorítják, az ’56-os szervezetek körei pedig a pénzügyi-támogatási különbségek következtében megosztottá váltak – szögezte le Molnár Tamás.
Az Inconnu Csoport tagjai úgy vélik, az is elképzelhető, hogy a fővárosi önkormányzat eltávolíttatja az illegálisan a ház falára elhelyezett emléktáblájukat. – Miközben Krassó Györgyöt most a baloldal panoptikumába akarják beemelni, a 301-es parcella közelében található sírja szinte jeltelen a rákoskeresztúri köztemetőben. A Magyar Október Párt a kilencvenes évek közepétől kezve sokszor kérte egy Krassó-emlékmúzeum létrehozását, de az eddig nem valósult meg. Molnár Tamás, az Inconnu Csoport tagja úgy véli, hogy ezek ismeretében álságos volt a szabad demokraták Fő utcai „baráti” megemlékezése.

Jegyzet a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.