Két külön rendezvénysorozaton való részvételhez vezetett a Romániai Magyar Demokrata Szövetségen (RMDSZ) belüli, egyre erősebb szembenállás. A szövetséget bíróság elé citált és első fokon pert vesztett Tőkés László tiszteletbeli elnök és a szervezet belső ellenzékének számító Reform Tömörülés képviselői az eredeti helyszínen emlékeztek az éppen tíz évvel ezelőtt elfogadott kolozsvári nyilatkozatra, míg Marosvásárhelyen a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) és a Szövetségi Egyeztető Tanács (SZET) a kongresszust készítette elő.
A kolozsvári nyilatkozatra emlékezők azt emelték ki, hogy az 1992-es dokumentum az erdélyi magyarság belső önrendelkezését hirdette meg, de a Markó Béla által vezetett RMDSZ letért erről az útról, föladta az autonómiakoncepciók képviseletét, és a mindenkori román hatalommal egyezkedik a vezető pozíciók megőrzéséért. Azok, akik Kolozsváron gyülekeztek, üzenetet küldtek az erdélyi magyar nemzeti közösség jövőjéért felelősséget érző polgároknak és köztisztviselőknek, amelyben a romániai magyarság körében megtartandó belső választások mihamarabbi megszervezését szorgalmazták a legitim képviseletért. Tőkés László a kolozsvári nyilatkozatot olyan politikai örökségnek nevezte, amelynek Markóék általi felvállalása ismét közös álláspontra hozhatja a feleket a szervezeten belül.
Az SZKT-ülésen Markó Béla elnök hevesen kritizálta Tőkés Lászlót, aki azzal, hogy a bírósághoz fordult, szerinte hatalmas kárt okozott a szövetségnek. Az elnök a lépést összmagyar, sőt európai kérdésnek minősítette, és úgy vélte, hogy az RMDSZ cselekvési egységét katasztrofális lenne elveszíteni.
A belső ellenzék kolozsvári jelenléte miatt a megszokottnál is egyszínűbb véleményt megjelenítő SZKT- és SZET-tagok lesöpörték azt a javaslatot, hogy az RMDSZ tartson belső választásokat és halassza el a kongresszust. A legfőbb döntéshozó testület 2003. január 31-én kezdődő háromnapos ülésének helyszíneként Szatmárnémetit választották. Egyes, RMDSZ-en belüli források szerint a kongresszuson kísérlet történik majd arra, hogy megvonják a tiszteletbeli elnöki címet Tőkés Lászlótól.
Világbajnokunk rosszul lett, újabb hat magyar érem a budapesti birkózóversenyen
