Profitfigyelmeztetések és makrogazdasági adatok miatt tartósnak mutatkozó csökkenési hullám „tarolta le” az árfolyammutatók értékeit mind a csütörtöki, mind a tegnapi napon. Az Advanced Micro Devices és a Bank of New York profitwarningja a csipszektor és a pénzügyi területen tevékenykedő cégek részvényeire gyakorolt gyengítő hatást, így az Intel 3,2 százalékkal, az Applied Micro 8,2 százalékkal esett vissza.
A piacra a jegybanki alapkamatok szintjével kapcsolatos mendemondák, illetve nyilatkozatok is hatottak. Az elemzők szerint még ebben az évben kamatcsökkentést kell végrehajtania a Federal Reserve-nek, míg a központi bank vezetői nem látják indokoltnak a kamatszint módosítását. Michael Moskow, a Fed chicagói vezetője azt mondta: a jelenlegi kamatszint (1,75 százalék) a gazdasági növekedéshez kellőképpen hozzájárul. Moskow úgy látja, hogy a pénzügyi és fiskális politika a fellendülést segíti.
Az utóbbi napokban tapasztalt zuhanások után tegnap mérsékelt növekedéssel zárt a tokiói Nikkei 225 index. A brókerek elmondták: a piac igen alulárazott képet mutatott, így a természetes korrekció már várható volt. Azonban azt is hozzátették: a tegnapi, újbóli 9000 pontos szint fölé történő lépés nem biztos, hogy tartós marad. A kormány gazdaságösztönző stratégiáját nem sikerül érvényre juttatni, a hitelminősítők ugrásra készek egy esetleges leminősítésre, a befektetők csalódottan dobják piacra portfólióikat. Korábban több szakértő az ázsiai tőzsdéknek jósolt szép reményeket, mint a jövőbeni növekedés egyik kulcsterületeinek, de ezek a várakozások valószínűleg nem állják meg helyüket.
Európában tegnap minden a megszokott módon zajlott. Az FTSE, DAX, CAC hármas mutatók az amerikai nyitásokig meredek zuhanásokat jeleztek, majd a Dow és a Nasdaq pozitív irányú nyitása fordulatot okozott. A vártnál jobb szeptemberi amerikai munkanélküliségi adat javulást váltott ki az európai börzék árfolyamkurzusaiban, viszont ellentétes hatást okozott a Schering-Plough és az Alcoa alumíniumipari cég nyereségcsökkenésről szóló bejelentése. A gyógyszergyártó társaság szerint a harmadik negyedévre vonatkozóan részvényenként 28-29 cent nyereséget vár, az egy évvel korábbi 41 centtel szemben. Az Alcoa csupán 29 centes részvényenkénti nyereséget ért el az év harmadik negyedévében, ami jóval elmarad a tavalyi évi 39 centtől.
Ahogyan a nagy európai tőzsdéken lekonyultak a tőzsdegörbék, úgy a pesti parketten is folytatódott az egy hete elindult bessz. A BUX minimális, 9 pontos emelkedéssel nyitott, de ez csak arra volt elegendő, hogy a tapasztalatlan háziaszszony (akkor ad el, amikor nem kellene, és mindig későn reagál az eseményekre) jellegű befektetők elkábuljanak és gyorsan televegyék szatyrukat még éppen emelkedésben lévő részvényekkel. Miután a tapasztalatlanok megkapták a kiszemelt papírjaikat, a felkészült shortolók (eladók) viszont még időben eladtak. Jöhetett a csúszda, a BUX tizenegy óra és a déli harangszó közötti idő alatt 6799 pontig zuhant, és csak nagyon nehezen tudott emelkedést felmutatni. A napi mélypontjáról az index alig tudott elrugaszkodni, így a zárás pillanatában 6811,32 ponton állt, ami 88,92 pontos mínusznak felelt meg. A forgalom 5,55 milliárd forintra nőtt, melyből a legnagyobb, 3,5 milliárd forintnyi részt a záráskor 5 forinttal pluszban lévő Mol részvényeire költötték el a befektetők. A nap vesztese újra a Matáv volt: a távközlési cég részvényei 686 forinton, 28 forinttal előző értékük alatt zártak. Csökkenést jelzett még a 2000 forint alá zuhanó OTP (–12 forint), a 130 forinttal lassuló Richter és a 45 forinttal gyengülő Rába.
Reagált a Sándor-palota a baloldal támadására