Megosztja a civileket a kormánystratégia

Vitára bocsátja a kormányzat civil stratégiáját a Miniszterelnöki Hivatal Kormányzati Informatikai és Társadalmi Kapcsolatok Hivatala. Bár nincs határidő egy közös érdek-képviseleti szerv létrehozására, úgy fest, egyelőre a civilek nem tudnak a kormánnyal is tárgyalóképes legitim csúcsszervezetet létrehozni. Egyes szakértők azt is sérelmezik, hogy a készülő lobbitörvény foglakozna a civilekkel.

Csont Szandra
2002. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szektor objektív fejlődése, a felhalmozódott tapasztalatok, a társadalomban lévő demokratizálódási igény és a közjó akarása, valamint a politikai környezet változása lehetőséget teremt arra, hogy a következő évek a magyarországi civil szervezetek minőségi változásának időszaka legyen. Az egyik szükséges feltétel ehhez a tudatos kormányzati civil stratégia, amely egyidejűleg toleráns és önkorlátozó is” – olvasható a kormányzati stratégiában. A dokumentum összefoglalja a kormány eddig is hangoztatott elképzeléseit: többek között a nemzeti civil alap létrehozását, a polgári törvénykönyv civil szervezetekre vonatkozó részének szükséges módosítását, az egyszázalékos törvény módosítását. A kabinet célként tűzi ki, hogy a kormányzati ciklus végére a szektor összbevételén belül a költségvetési eredetű források elérjék az uniós országok alsó határát, a negyven százalékot. Kormányzati elvárás egy legitim érdek-képviseleti szerv létrehozása, amellyel a kabinet „kész egyenrangú partneri kapcsolatokra”.
Mint az többször elhangzott, a stratégiát a civil tárcaközi bizottság a tervek szerint decemberben terjeszti a kormány elé, miután egyeztetett a szféra képviselőivel.
– Összességében jó, de kevés benne a konkrétum – értékelte lapunknak a dokumentumot Márkus Eszter. A nonprofit szektor analízis projektvezetője szerint kritizálható a közös érdekképviseleti szerv létrehozására vonatkozó igényt. – A szféra számára ez a huszonkettes csapdája, mivel a civileknek még minimum fél év kell ennek létrehozására, vagyis addig várhatóan nem kezeli partnerként a szervezeteket – hangsúlyozta Márkus. A szakértő azt is sérelmezi, hogy a készülő lobbitörvény foglakozna a civilekkel, pedig – mint mondta – a civileknek alanyi joga kellene hogy legyen az érdekérvényesítés. Úgy vélte: csak az üzleti szféra lobbizását kellene törvénynyel szabályozni. A stratégia egyik gyenge pontja, hogy nem megfelelően foglalkozik a szektor humánerőforrás-fejlesztésével. Márkus szerint, mivel nincsenek szakemberek, fontos lenne például a nonprofit szakjogászképzés. Kijelentette, a nemzeti civil alap – amelynek forrása az egy százalék, amivel nem rendelkeztek az adófizetők – szétosztásához külön apparátus kellene.
– A feladatnak nem Mr. Civil (a közös érdek-képviseleti szakértők által használt elnevezés – a szerk.) létrehozásának kell lennie a civil alap elosztására, mert ez óhatatlanul a szektor kárára válik. Még akkor is, ha látszólag néhány milliárddal több állami forrás kerül a civilekhez – összegezhető Bíró Endre jogász a témához kapcsolódó, interneten közzétett írása. A szakértő szerint az elsődleges feladat az a jogi harmonizáció, amellyel az állam–civil kapcsolódások feltételrendszerét és eljárási módjait normatív módon szabályozzák. Bíró kifejtette: a civilek részről fontos lenne, hogy a normatív szabályok minden szinten és minden ágazatban történő használatával kialakuljanak azok az együttműködések, amelyekre már őszintén, bátran és spontán módon épülhet a tevékenységek összehangolása és az érdekképviselet.

Átalakítanák a támogatási rendszert. A kormány azokkal a civil szervezetekkel szeretne partneri viszonyt kialakítani, amelyek politikailag függetlenek, jogi személyeknek tekinthetők, működésüket saját belső szabályzat rendezi, nonprofit módon gazdálkodnak, és tevékenységükre az önkéntesség jellemző – mondta Bódi György, a Miniszterelnöki Hivatal civil kapcsolatokért felelős főosztályvezetője egy tegnapi rendezvényen, ahol több civil szervezet a kormányzat által kidolgozott civil stratégiáról tanácskozott. Bódi ugyanakkor úgy látja, hogy a civileknek adott állami pénzek elosztását, a nonprofit szervezetek támogatási rendszerét is át kellene tekinteni. A Társadalmi Egyesülések Országos Szövetségének (civil körökben a Hazafias Népfront „utódjaként” emlegetik – a szerk.) elnöke, Havas Miklós üdvözölte a kormány civil stratégiáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.