Baj van: a piacok a szokásostól eltérően nem képesek emelkedést felmutatni, a befektetők hiába reménykednek, nem érkezik kedvező hír, ami az árfolyamokat pozitív irányba terelné. A kedvezőtlen tőzsdei trendeket igazolta a hétfői tengerentúli erózió és a tegnapi ázsiai és európai árfolyammozgás. A legnagyobb ázsiai börze, a tokiói Nikkei 20,90 pontos emelkedéssel zárt.
Borúlátóan nyilatkoztak az árfolyamok irányáról tegnap az európai elemzők, a piacok bezuhantak a New Yorkban leértékelt internetes papírok és az autógyártók által várt visszaesés következtében. Londonban az FTSE emelkedéssel nyitott, majd ahogy közelgett az amerikai tőzsdék nyitása, úgy hanyatlott egyre jobban vissza. A legismertebb brit kiskereskedelmi lánc, a Marks and Spencer eredménye okozta reggeli fellendülés megtorpant, és zárás előtt másfél órával az FTSE 100 árfolyamgörbéje átesett a negatív oldalra. A Marks and Spencer bejelentette, hogy a szeptemberrel záródott második üzleti negyedévben az elemzők által jósolt ötszázalékos forgalomnövekedés helyett tízszázalékos bővülést sikerült realizálni. A forgalom 60 százalékát adó ruházat értékesítése 13,2 százalékkal gyarapodott, míg az élelmiszer-kereskedelem 6 százalékkal ugrott meg – jelentette az MTI–ECO.
A német tőzsdén viszont a csökkenő munkanélküliségi adatok sem tudtak segíteni. A szakértők erről azt mondták, hogy Frankfurtban a távközlési és adatátviteli cégekre összpontosítottak a befektetők, így azok árfolyama gyengült a legjobban; az ezer fővel csökkenő munkanélküliek száma nem meghatározó, hiszen összesen négymillió állástalant tartanak számon Németországban.
Emelkedést vártak a brókerek a Wall Streettől is, a nyitást a tengerentúli nyitást követő gyengülés, majd a későbbi fordulat jól jelezte, hogy a Dow és a Nasdaq hajlik a korrekcióra, de a határozott elmozdulásra még várni kell. Az optimizmust és a drágulást próbálta sugallni a Pepsi Co. azzal, hogy a vártaknál jobb lett a harmadik negyedéves egy részvényre jutó nyeresége. A Pepsi 969 millió dolláros nettó eredményt és 0,56 dollár (56 cent) részvényenkénti nyereséget tett közzé. Hasonló javuló trendre próbálta ösztökélni a piacot a Lehman Brothers azzal, hogy felértékelte a gyógyszergyártó szektort. Mindezekkel szemben viszont a General Motors azt jelentette, hogy az USA-ban csökkenni fog az autóértékesítések száma. A GM szerint az eladott járművek száma jövőre nem éri el a korábban megjósolt 17 milliós darabot.
Budapesten a BUX 32 pontos emelkedéssel nyitott, s – az elemzők által jósoltak szerint – reggel emelkedni kezdett, de ez a trend nem tarthatott sokáig. Az index először délben, majd délután két órakor esett előző szintje alá. A hullámzás a zárás előtti utolsó órában kisimult, de ekkor a BUX már tartósan a veszteséges tartományban mozgott. A forgalom árfolyamértéken számítva 5,2 milliárd forintra nőtt, melyből a Mol, OTP és Matáv hármasra összesen 4,1 milliárd forintnyi üzlet született. Az olajipari papírok egy százalékkal, a banki részvény 1,9 százalékkal gyengült. A Matáv ára a napközbeni emelkedés után előző napon elért záróértékére csúszott vissza. A gyógyszergyári szektorból a Richter 1,8 százalékkal, az Egis 4,7 százalékkal drágult. A tegnapi gyengüléssel együtt sorozatban már nyolcadik napja nem sikerült növekedést elérnie a BUX-nak.
Rasszista módon beszélt Orbán Viktor indiai útjáról egy baloldali humorista