Nyolc napja esik a BUX

Hektikusan mozogtak az amerikai árfolyammutatók a hét első kereskedési napján. Az ingadozó árakat a bizonytalan vállalati eredményadatok és az általános pesszimizmus okozta. Elemzők hangoztatták, hogy a gyengüléshez hozzájárult az amerikai elnök éjszakai beszéde is, amelyben újabb utalást tett az Irak elleni katonai beavatkozásra. A vezető részvények által vezérelt gyengülés végül a Dow Jones kurzusát 1,4 százalékkal, a Nasdaq Composite értékét 1,79 százalékkal csökkentette. Iránytalanul mozogtak tegnap az európai és ázsiai tőzsdék is, a spekulánsok pozitív elmozdulást vártak a Wall Streettől, ezt a véleményt a túlzottan olcsó részvényekkel indokolták. Nem tudott határozott irányt felvenni a BUX sem; a magyar tőzsdeindikátor zárásra előző értékét meghaladóan gyengült.

2002. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baj van: a piacok a szokásostól eltérően nem képesek emelkedést felmutatni, a befektetők hiába reménykednek, nem érkezik kedvező hír, ami az árfolyamokat pozitív irányba terelné. A kedvezőtlen tőzsdei trendeket igazolta a hétfői tengerentúli erózió és a tegnapi ázsiai és európai árfolyammozgás. A legnagyobb ázsiai börze, a tokiói Nikkei 20,90 pontos emelkedéssel zárt.
Borúlátóan nyilatkoztak az árfolyamok irányáról tegnap az európai elemzők, a piacok bezuhantak a New Yorkban leértékelt internetes papírok és az autógyártók által várt visszaesés következtében. Londonban az FTSE emelkedéssel nyitott, majd ahogy közelgett az amerikai tőzsdék nyitása, úgy hanyatlott egyre jobban vissza. A legismertebb brit kiskereskedelmi lánc, a Marks and Spencer eredménye okozta reggeli fellendülés megtorpant, és zárás előtt másfél órával az FTSE 100 árfolyamgörbéje átesett a negatív oldalra. A Marks and Spencer bejelentette, hogy a szeptemberrel záródott második üzleti negyedévben az elemzők által jósolt ötszázalékos forgalomnövekedés helyett tízszázalékos bővülést sikerült realizálni. A forgalom 60 százalékát adó ruházat értékesítése 13,2 százalékkal gyarapodott, míg az élelmiszer-kereskedelem 6 százalékkal ugrott meg – jelentette az MTI–ECO.
A német tőzsdén viszont a csökkenő munkanélküliségi adatok sem tudtak segíteni. A szakértők erről azt mondták, hogy Frankfurtban a távközlési és adatátviteli cégekre összpontosítottak a befektetők, így azok árfolyama gyengült a legjobban; az ezer fővel csökkenő munkanélküliek száma nem meghatározó, hiszen összesen négymillió állástalant tartanak számon Németországban.
Emelkedést vártak a brókerek a Wall Streettől is, a nyitást a tengerentúli nyitást követő gyengülés, majd a későbbi fordulat jól jelezte, hogy a Dow és a Nasdaq hajlik a korrekcióra, de a határozott elmozdulásra még várni kell. Az optimizmust és a drágulást próbálta sugallni a Pepsi Co. azzal, hogy a vártaknál jobb lett a harmadik negyedéves egy részvényre jutó nyeresége. A Pepsi 969 millió dolláros nettó eredményt és 0,56 dollár (56 cent) részvényenkénti nyereséget tett közzé. Hasonló javuló trendre próbálta ösztökélni a piacot a Lehman Brothers azzal, hogy felértékelte a gyógyszergyártó szektort. Mindezekkel szemben viszont a General Motors azt jelentette, hogy az USA-ban csökkenni fog az autóértékesítések száma. A GM szerint az eladott járművek száma jövőre nem éri el a korábban megjósolt 17 milliós darabot.
Budapesten a BUX 32 pontos emelkedéssel nyitott, s – az elemzők által jósoltak szerint – reggel emelkedni kezdett, de ez a trend nem tarthatott sokáig. Az index először délben, majd délután két órakor esett előző szintje alá. A hullámzás a zárás előtti utolsó órában kisimult, de ekkor a BUX már tartósan a veszteséges tartományban mozgott. A forgalom árfolyamértéken számítva 5,2 milliárd forintra nőtt, melyből a Mol, OTP és Matáv hármasra összesen 4,1 milliárd forintnyi üzlet született. Az olajipari papírok egy százalékkal, a banki részvény 1,9 százalékkal gyengült. A Matáv ára a napközbeni emelkedés után előző napon elért záróértékére csúszott vissza. A gyógyszergyári szektorból a Richter 1,8 százalékkal, az Egis 4,7 százalékkal drágult. A tegnapi gyengüléssel együtt sorozatban már nyolcadik napja nem sikerült növekedést elérnie a BUX-nak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.