Emelkedéssel indultak, majd zuhanásba torkolltak a szerdai amerikai tőzsdei kereskedések. A Dow Jones és a Nasdaq Composite árfolyamaira erőteljes eladói nyomás nehezedett, mivel a Dow Chemical és a Cisco Systems profit warning (csökkenő profitra való figyelmezetés) bejelentést tett közzé. A vegyipari Dow Chemical a tavalyi harmadik negyedévivel körülbelül azonos részvényenkénti nyereséget valószínűsített az idei év harmadik negyedévére, ami pénzben kifejezve csupán 16 centnek felel meg.
Hasonló eróziós hangulatot okozott a Cisco Systemsre adott UBS Warburg leminősítés is. A befektetési társaság szerint a hálózati eszközöket gyártó cég bevételei csökkenni fognak, így a részvények korábbi 15,5 dolláros célárát 14 dollárra mérsékelte. Telekommunikációs és internetes szektort elemző szakértők szerint, a közeljövőben nem várható komolyabb előrelépés a piacon a mikroelektronikai vállalatok túltermelése és a termékek iránti alacsony érdeklődés nyomott árakat alakít ki, így a csipgyártók mellett, az IT-szektor tündöklése is elmarad. Bár a Dell Computer szerint jobb eredmények várhatók, és a komputerszektor erre igen gyorsan reagált – a HP is követte a Dell-t –, a befektetők pesszimistán tekintenek a számítógéppiac növekedési lehetőségeire. A keresletcsökkenési jóslatokat igazolta a Advanced Micro Devices (AMD) csipgyártó cég is, amikor közzétette, hogy az értékesítés volumenének gyengülése miatt jelentős működési veszteséget fog produkálni. A piac a bejelentést nem értékelte pozitívan. Az AMD papírjai tegnap nyitás után 25,68 százalékkal, azaz 1,379 dollárral gyengültek. Az AMD bejelentését követte a Micrel elektronikai cég profit warningja. A Micrel szerint a várt 55,4 millió dolláros elemzői konszenzuson alapuló harmadik negyedéves várakozást nem sikerül teljesíteni, azaz csupán 50-51 millió dolláros profit várható. A társaság részvényei a tegnapi kereskedés során 27,17 százalékkal, azaz kereken két dollárral lettek olcsóbbak.
Tizenkilenc éves mélypontjára zuhant tegnap a legnagyobb ázsiai tőzsde mutatója, a Nikkei 225 index. Az ázsiai tőzsdén a gyenge makrogazdasági adatok, a mikroelektronikai szektorra ható gyengülési hullám éreztette hatását. A Nikkei 112,9 pontos gyengüléssel a 9000 pontos határt átlépve 8936,43 ponton zárt.
Az európai parketteken tegnap napközben emelkedő trend alakult ki. Ezt az euró a dollár árfolyamával szembeni egyhavi csúcsra történő emelkedése, illetve azok az optimista előrejelzések okozták, amelyek a tengerentúli nyitásoktól pozitív irányú elmozdulást vártak. Sajnos a New York-i drágulás csak ideig-óráig tartott: a csökkenő eredményekről szóló profitjóslatok gyengülésre késztették az árfolyammutatókat, így az FSTE és a DAX értékei előző szintjük közelébe zuhantak.
Budapesten már ötödik napja folytatódott a lassulás. A szerdai kereskedés során a BUX átlépte a támasztékként számon tartott 7000 pontos szintet és ezt az irányt követte tegnap is. A BUX előző értékével szinte megegyező szinten nyitott, majd 6860 pontos napi minimumáig gyengült. A nap nagy része hektikusan telt el: az index az egyik pillanatban meglódult és már majdnem pozitív tartományba ugrott, majd a másik percben jelentős csökkenést szenvedett el. Záráskor a magyar részvényeket jegyző index 6900,24 ponton akadt meg, ami 51,16 pontos veszteség. A 4,5 milliárd forintos forgalomból a négy vezető részvényre kötött üzletek értéke meghaladta a 4,4 milliárd forintot. A négy blue chipre kötött üzletek adatai jól jelezték, hogy a Mol, a Matáv, az OTP és a Richter papírjai mellett szinte más részvényre nem volt kereslet.
Reagált a Sándor-palota a baloldal támadására