Némileg lecsendesedve érkezett Magyarországra a Németországban óránként 150-160 kilométeres sebességgel pusztító, Jeanett névre keresztelt orkán, amely tegnap a főváros környékén már csak 110 km/órás lökésekkel tombolt – tájékoztatta a Magyar Nemzetet az Országos Meteorológiai Szolgálat ügyeletese. Gácser Vera meteorológus elmondta: hazánk területének nagy részén tegnap legalább 70 km/óra feletti széllökéseket mértek, de a szélvihar sebessége sok helyütt meghaladta az óránkénti 85-100 kilométert is. A jelenség oka, hogy az Európa légterében egymást váltó hideg- és melegfrontok előtt és mögött rendkívül nagy nyomáskülönbségek alakultak ki. A szakemberek hasonló erejű ciklonokra a hetvenes évekből emlékeznek hazánkban. A mostani viharok csúcspontja tegnap dél körül volt, délutántól gyengült a szél. Az előrejelzések szerint ma keleten még viharos, később erős lesz a szél, nyugaton viszont már a délelőtti órákban délire fordul, gyengébb lesz a légmozgás.
A tegnapi adatok szerint az első nagy őszi vihar legkevesebb tíz ember halálát követelte Németországban, legalább harmincháromét egész Nyugat-Európában – tudta meg az MTI. Az orkán kidőlt fákat, ledöntött állványokat hagyott maga után. Würzburgban templomtornyok csúcsát is leszakította. Számos helyen leállt a légi és a vasúti közlekedés. A legtöbben Észak-Rajna-Vesztfáliában vesztették életüket; gyakori eset volt, hogy fa zuhant személyautóra.
Csehországban egy ember meghalt, többen megsérültek, és hatalmas károk keletkeztek a hét végi orkánerejű szélviharok következtében. A helyenként óránkénti 120-140 kilométeres sebességű vihar főként az ország nyugati és középső területeit érintette. Tegnap délelőtt még több mint száz helyen le voltak zárva a közutak, mert az úttestet eltorlaszolták a kidőlt, kitépett fák. A vasúton szintén negyven helyen volt néhány órás forgalomkorlátozás. Harminc helységben ideiglenesen megszakadt az áramszolgáltatás.
Szlovákiában óránkénti 166 kilométeres sebességű széllökéseket is mértek tegnap. Főként az Alacsony- és a Magas-Tátra térségében kidőlt fák torlaszolták el az utakat. A zsolnai (Zilina) járásban hajnalra háztetőket tépett le az orkánerejű szél, amely az ország számos pontján tett kárt az elektromos vezetékekben.
Lengyelországban két halálos áldozatot és számos sebesültet követeltek a heves szélviharok. A tomboló orkán útját itt is országszerte kidőlt fák, leszakított háztetők, ledőlt kémények, letépett vezetékek és áramkimaradások jelezték. A Balti-tengeren is vihar tombolt, emiatt egyes kompjáratokat nem indítottak el Svédország felé.
Csak kisebb károk Magyarországon. A vihar Vecsésen megrongálta egy családi ház tetejét, s egy letört paladarab súlyosan megsebesített egy járókelőt. A fejsérülést szenvedő fiatal nőt a mentők kórházba szállították. A szélvihar országszerte kisebb-nagyobb károkat okozott: épületek rongálódtak meg, fák dőltek az utakra, a parkoló járművekre, s fennakadás volt az áramszolgáltatásban és a vasúti közlekedésben is. Salgótarján belvárosában megdőlt a Damjanich úti római katolikus főplébánia felállványozott templomtornya. A Dél-magyarországi Áramszolgáltató Rt. nagykőrösi főmérnökségéhez tartozó 240 ezer áramfogyasztóból 35-40 ezren maradtak átmenetileg áram nélkül. Üzemzavarok voltak az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Rt. 20 kilovoltos hálózatán is. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében délelőtt 11 óráig tizennyolc alkalommal kértek segítséget az utakra dőlt nagyobb fák eltávolításához. Somogy megyében, Barcs közelében egy útra dőlt fát kellett eltávolítani, Siófokon ugyancsak egy kidőlt fa okozott kárt, amely egy kerítést rongált meg. Debrecenben és Püspökladányban úttestre zuhant fák eltávolítása adott munkát a tűzoltóknak. Kidőlt fa okozott forgalmi akadályt Szolnokon, a 32-es főút városi szakaszán. A sínekre dőlt fák gondot okoztak a vasúti közlekedésben is. Az erős szél miatt sebességkorlátozások léptek életbe, és több járat késéssel érkezett meg célállomására.
Cucurella szelleme? Hajhúzásért piros lap és az év védése a női Eb rangadóján + videó
