Miután a múlt héten pénteken a kedvező munkanélküliségi adatok ellenére, tovább gyengültek az amerikai tőzsdék kurzusai. A tőzsdéken főként a vállalati hírek okoztak csökkenéseket, de a tokiói Nikkeire a szigetország gazdasági mutatóival kapcsolatos vélemények is nyomást gyakoroltak. Japánban tegnap tizenkilenc éves mélypontra zuhant vissza a vezető részvényeket jegyző index. A gyengülést főként a kormány gazdaságösztönző politikájával magyarázták a szakértők. Egyes elemzők szerint a piac elfogadja a tokiói kormány bankreformot ösztönző elképezéseit, ugyanakkor viszont megkérdőjelezheti: ha valóban pozitívan állnak a gazdaság élénkítéséhez a befektetők, akkor miért zuhannak be az árak. Valójában senki sem hiszi el, hogy a munkanélküliség és a csődök száma csökkenni fog, így a pánikhangulatnak volt alapja. A banki hitelek helytelen kihelyezése nyomán válságos helyzetbe kerültek a pénzintézetek, erre próbál megoldást találni a japán kormányzat. Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök szerint a reformok elindításához pótköltségvetésre van szükség. Siokava Maszadzsuro pénzügyminiszter azt ígérte, hogy a tőkenyereség adócsökkentésével fog segíteni a piacon, hogy a befektetőket részvényvásárlásokra ösztönözzék – írta az MTI-ECO.
Megnyugodtak a brazil választásokkal kapcsolatos tőkepiaci kedélyek, miután vasárnap a baloldali jelölt nem szerzett abszolút többséget. Az európai piacok ugyan a banki szektorok által vezérelve meredek zuhanást jeleztek, de a brazil választásoknak nem volt közük a lassulásokhoz, sőt ellenkezőleg, a dél-amerikai ország kötvényei emelkedést mutattak, a legismertebb kötvény 1,6 százalékkal drágult. Brókerek a nyitás előtt a Bovespától emelkedést vártak, de az elmaradt, mivel a második fordulóban még elemzők a baloldali Luiz Ignacio Lula de Silva nyerési esélyeit jónak tartják.
Mérsékelt gyengüléssel nyitott tegnap délután a Wall Street is, ezzel követve azt a trendet, amit reggel a DAX-, az FTSE- és a CAC- mutatók kezdtek. Az európai árfolyamokat a Commerzbank és a Deutsche Bank árai nyomták le, de a leértékelt GlaxoSmithKline gyógyszrgyártó cég és a Deutesche Telekom is jelentős részt kapott a zuhanásokban. A frankfurti DAX nyitáskor hat éve mért szintjére zuhant vissza, amiről elemzők elmondták, hogy a napokban a vállalati hírek miatt a DAX 2600 pont alá is bekukkanthat.
Budapesten a nemzetközi hatások érvényesültek, a befektetők azt latolgatják, hogy hol a gyengülés vége, hogy hol fordul a BUX. Sajnos ez a pont tegnap nem következett be, az index 46 pontos csökkenéssel nyitott, majd bezuhant. A zárás pillanatában a BUX 6739,34 ponton állapodott, meg ami 71,98 pontos veszteségnek felet meg. A nap vesztese a 190 forinttal gyengülő BorsodChem lett. A blue chipek közül egyedül a Matáv ára drágult, míg a Mol–OTP–Richter hármas ára gyengült. Az OTP elnök-vezérigazgatója a Dow Jones hírügynökségnek elmondta, hogy a romániai BCR bank privatizálásának kudarca után az OTP azonnal egy másik, nagy romániai magánbankkal kezd tárgyalásokat. Az új akvizícóra kiszemelt társasággal az OTP már felvette a kapcsolatot, és az ügylet a jövő év elején lezárulhat, de pályázni kívánnak a bolgár Banka DSK-ra és a Postabank Rt-re is – idézte Csányi Sándort az MTI-ECO.
Kiderült, eddig a napig illik boldog újévet kívánni