Csökken a BÉT kínálata

Vegyes ármozgások jellemezték az irányadó tőkepiacokat a múlt héten. Budapesten élénkülést tapasztalhattunk, mivel a tőzsdeindex majdnem négy és fél százalékos növekedésével valamennyi fontos index teljesítményét túlszárnyalta. Csütörtökön, az ünnep előtti utolsó kereskedéskor az üzletmenet is felélénkült. Ebben szerepe volt a Prímagáz részvényeire tett nyilvános vételi ajánlatnak is, amit a társaság tőzsdei távozása követ majd.

Zelei Béla
2002. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem adnak okot optimizmusra a világgazdaság mozgását leginkább meghatározó fejlett országok makrogazdasági adatai. A Tokióban bejelentett kormányzati intézkedések sem elegendők a szakértők szerint arra, hogy újabb növekedési pályára segítsék a vállalkozásokat. Az USA-ban kilencéves mélypontjára zuhant a fogyasztók bizalmát mérő átfogó index, a Conference Board gazdaságkutató csoport mérőszáma. Japánban a defláció megállítása bizonyul nehezen megoldható feladatnak a kormány és a jegybank számára, s eközben a kereskedelmi bankokban évek óta halmozódó, befagyott követeléseket is szanálni kell. Németországban a kormány csökkenteni volt kénytelen a korábban adott növekedési prognózisát. Ezzel a nemzetközi pénzügyi szervezetek hasonló véleményét volt kénytelen elfogadni. Az IMF aggasztónak tartja, hogy a német államháztartás hiánya az idén elérheti a GDP 3,5 százalékát, megsértve ezzel a valutaunió háromszázalékos küszöbértékét.
Az amerikai gazdaságban a növekedés kétharmadát a lakosság fogyasztása finanszírozza, ezért a piaci folyamatokra figyelő szakembereknek az egyik legfontosabb indikátor a Conference Board által gondozott fogyasztói bizalmi index. A mutató októberben mind az előző havi tényadatoknál, mind az elemzői várakozásoknál kiábrándítóbb lett: 79,4 pontos értékével kilenc éve nem látott mélységbe zuhant. „A munkaerőpiac gyengesége, az iraki háború fenyegetése és a tőkepiacok fokozatos gyengesége kezdte ki a fogyasztói bizalmat” – idézte az MTI Lynn Francot, a kutatás vezetőjét. A bizonytalan kilátásokat igazolták vissza az amerikai GDP harmadik negyedévére közölt előzetes becslések is. Ezek szerint a korábban várt 3–3,5 százalékos sáv alján, 3,1 százalékon várható erre az időszakra a bruttó nemzeti össztermék bővülése.

Kamatmoratórium

Egyre felfokozottabb várakozás előzi meg a hét közepén, november 6-án sorra kerülő kamatrevíziót, amikor a Federal Reserve (Fed) nyílt piaci bizottsága dönteni fog arról: fenntartja-e az év eleje óta érvényben lévő moratóriumot, avagy – eleget téve sokak várakozásának – csökkenti az irányadó kamat szintjét. Szakértők szerint erre elegendő mozgásteret ad a nulla szint közelébe ereszkedő infláció, a gyengélkedő gazdaságnak pedig nagy szüksége lenne a monetáris enyhítésre. A monetáris ügyekért felelős vezetők között már többen a kamatcsökkentést pártolók véleményével azonosultak. Ám a Fed befolyásos elnöke, Alan Greenspan mindeddig nem módosított azon a korábbi álláspontján, miszerint a jelenlegi, 1,75 százalékos alapkamat megfelelő.
A Dow Jones ipari index a múlt hét péntekig fél százalékot veszített értékéből. Amikor azonban a kamatcsökkentési várakozások felerősödtek, azonnal emelkedő részvényárakkal reagált a tőzsde. A fejlett technológiai társaságok papírjait tömörítő Nasdaq Composite ebből az optimizmusból valamenynyit meg tudott őrizni a csütörtöki kereskedés végéig. Ekkor 1330 ponton zárt, alig egy ponttal egy héttel korábbi értéke alatt.

Aggasztó hiány

Európában különböző indexmozgások alakultak ki ebben az időszakban. Párizsban három-, Frankfurtban másfél százalékos indexjavulást tapasztalhattunk, ugyanakkor a londoni FTSE 100-as mutató 0,27 százalékkal az előző pénteki értéke alá került. A piaci reakciók paradoxona, hogy a frankfurti DAX javulni tudott, miközben a német kormány kénytelen volt csökkenteni növekedési prognózisát. A csütörtökön ismertetett korrekció szerint az idén félszázalékos GDP-növekedésre lehet számítani a korábban jelzett 0,75 százalékos ráta helyett. Ebben az IMF elemzői is egyetértenek a német kormánnyal. A 2003-ra vonatkozó, kétszázalékos növekedési előrejelzését a pénzügyi szervezet viszont 1,75 százalékra szállította le. Az IMF a német gazdaságban fellelhető ellentmondásokkal és a világgazdaság bizonytalanságaival indokolta a döntést. A pénzügyi szervezet elemzői kiemelték a német államháztartási hiány túlzott mértékét, amely becslésük szerint az idén elérheti a GDP 3,5 százalékát. Mint ismeretes, az euróövezet tagjai azt vállalták, hogy a költségvetési hiányt nem engedik a GDP három százaléka fölé nőni.

Újabb kivásárlás

A múlt héten László Csaba pénzügyminiszter 8,7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt valószínűsített erre az évre. A tőkepiaci szereplők figyelmét a jelek szerint egyelőre inkább a kormány privatizációs szándékai kötik le. A BÉT reményét fejezte ki, hogy az állami vagyon eladásában a tőzsdének fontos szerep jut. A tőzsdeélénkítés ígéretével szemben mindeddig inkább a tőzsdéről távozó társaságok adtak hírt magukról. Legutóbb a Skála távozott a parkettről, a múlt héten a Prímagáz tette közzé ama közgyűlésének napirendjét, ahol többek között a BÉT-ről való távozásról is szavaznak. A tőzsde kijárata felé halad a Pick, s bármikor születhet hasonló gondolat a BorsodChem és a TVK tulajdonosainál is. A Prímagáz csütörtöki nyilvános vételi ajánlata nagyvonalúságával hozott némi optimizmust a befektetők közé: a többségi tulajdonos az előző száznyolcvan nap tőzsdei átlagárát jelentősen meghaladva, 2100 forinton hajlandó megvenni a többi részvényes papírjait.
Mivel az Inter-Európa (IEB) körül korábban már többször támadt hasonló vételi ajánlattal kapcsolatos spekuláció, nem meglepő, hogy ezúttal is erre a papírra találtak rá először a keresgélők. Csütörtökön az IEB emiatt 15 százalékos limittel drágult. Ha tartják magukat a kivásárlásra számító spekulációk, akkor még van tartalék az árfolyamban.
A vezető részvények árfolyamát a háromnegyed éves eredményadatok, illetve a gyorsjelentéseket megelőző spekulációk mozgatták. A Mol (+6 százalék), a Richter (+6,6 százalék) és az OTP (+6,8 százalék) felülteljesítették a 4,42 százalékkal erősödő BUX-ot. A Richter – mint eddig is – elsőként tette közzé első kilenc havi gazdálkodási adatait. Alaposan meglepte a befektetőket a gyógyszergyártó, hiszen a szeptember végéig elért profitja negyedével haladta meg az elemzői előrejelzések átlagát. A többi vezető tőzsdei társaság november 14-én teszi közzé gyorsjelentését, addig a várakozások fogják mozgatni ezek árfolyamát. Az iparág bizonytalanságai leginkább a Matáv kurzusát fenyegetik. Ez a közelmúltban el tudott ugyan szakadni a sokáig kísértő hétszáz forintos árszinttől, de a csütörtöki záróára mindössze másfél százalékos növekedést tartalmaz az előző pénteki árfolyamhoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.